• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

140 sędziów nie chciało badać sprawy zalanego mieszkania

Szymon Zięba
30 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Przewlekłość postępowań sądowych to jedna z najpoważniejszych bolączek polskiego wymiaru sprawiedliwości. Przewlekłość postępowań sądowych to jedna z najpoważniejszych bolączek polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Ponad 140 sędziów gdańskiego Sądu Okręgowego próbowało się wyłączyć od orzekania w sąsiedzkim sporze o zalanie mieszkania. Powód? Pozwaną była sędzia pracująca w tym samym sądzie. W tej - wydawałoby się - mało skomplikowanej sprawie, od sześciu lat nie zapadł prawomocny wyrok.



Mówi się, że Temida jest ślepa. Tajemnicą nie jest także to, że prowadzone przed nią postępowania potrafią nierzadko ciągnąć się jak... wąż. A właściwie wężyk - od umywalki, który jest prawdopodobną przyczyną trwającego kilka lat sądowego korowodu.

Spór o sąsiedzkie zalanie prowadzi do sądu



Czy zdarzyło ci się długo czekać na rozstrzygnięcie sądowej sprawy?

Sprawa wydaje się banalna. W łazience mieszkania na nadmorskim osiedlu w Jelitkowie pęka wężyk, woda leje się do sąsiada piętro niżej. Właściciela nie ma w domu, o zalaniu dowiaduje się po kilku dniach. Pertraktacje z właścicielką mieszkania z góry, jego najemcą (w mieszkaniu był lokator) i ubezpieczycielem nie satysfakcjonują poszkodowanego, który postanawia oddać sprawę do sądu.

Sprawa o odszkodowanie za zalane mieszkanie wpływa do wydziału cywilnego Sądu Okręgowego w Gdańsku w listopadzie 2013 roku. Pozywający domaga się w niej zapłaty około 270 tys. zł. Argumentuje, że wykończenie jego mieszkania jest ponadstandardowe.

- Pozew został złożony przeciwko właścicielce mieszkania, ubezpieczycielowi, najemcy i podnajemcy mieszkania - wylicza sędzia Łukasz Zioła, rzecznik ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Pozwana sędzia i 140 wniosków o wyłączenie się ze sprawy



Co ciekawe, w tej z pozoru niezbyt skomplikowanej sprawie, orzekać nie chciało ponad 140 sędziów Sądu Okręgowego w Gdańsku (na liście sędziów i referendarzy Sądu Okręgowego w Gdańsku znajduje się w sumie 164 przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości). Powód: właścicielką mieszkania, w którym pękł wężyk i jedną z pozwanych przez właściciela zalanego mieszkania jest bowiem sędzia pracująca w wydziale cywilnym tego samego sądu (dziś jest już w stanie spoczynku).

Sąd Okręgowy, który rozpatrywał wnioski sędziów o wyłączenie z tej konkretnej sprawy, zgodził się na to w 82 przypadkach.

- Wydane w tej sprawie postanowienia Sądu Okręgowego w Gdańsku w przedmiocie wyłączenia sędziów od rozpoznania sprawy nie podlegają uzasadnieniu, jednakże z treści art. 49 kodeksu cywilnego należy wnioskować, iż wszyscy ci sędziowie w swoich wnioskach wskazali okoliczności, które w ich ocenie, mogłyby wywołać uzasadnioną wątpliwość, co do bezstronności sędziego w danej sprawie - mówi sędzia Łukasz Zioła, i dodaje, że wymiar sprawiedliwości to stanowisko podzielił.
Wnioski kolejnych 60 sędziów gdańskiej "okręgówki" o wyłączenie ze sprawy oddalono. Samo to, że orzekali w tym samym sądzie co pozwana sędzia, nie okazało się wystarczającą przesłanką do wyłączenia się ze sprawy.



- Sąd wyjaśnił, iż Sąd Okręgowy w Gdańsku jest podzielony na szesnaście wydziałów. Orzekający sędziowie nie podlegają sobie służbowo, nie pozostają w żadnych relacjach zawodowych z pozwaną tylko z tego powodu, że orzekają w tym samym sądzie. W tej sytuacji domaganie się wyłączenia od rozpoznania sprawy bez podania jakiejkolwiek innej konkretnej przyczyny, nie zasługuje na uwzględnienie. Sąd zauważył, że wniosku o wyłączenie nie złożyła żadna ze stron postępowania, co wskazuje na to, że żadna ze stron nie zarzuca sędziom naruszenia zasady niezawisłości sędziowskiej i nie ma wątpliwości, co do ich bezstronności - tłumaczy sędzia Łukasz Zioła.

Nieprawomocny wyrok po czterech latach



Gdy ostatecznie wybrano skład sędziowski, sprawa ruszyła. Wyrok zapadł w 2017 roku, czyli po około czterech latach od wpłynięcia sprawy. Sąd, wydając nieprawomocny wyrok, oddalił pozew przeciwko wszystkim czterem pozwanym.

Wymiar sprawiedliwości orzekł, iż do zalania doszło przez pęknięcie wężyka doprowadzającego ciepłą wodę do umywalki przez jego "wadę materiałową", a takiej awarii nie można było przewidzieć. Nie była ona też skutkiem wadliwej eksploatacji.

Kilkunastu sędziów drugiej instancji nie zbada sprawy zalanego mieszkania



Nieprawomocny wyrok z 2017 roku nie zakończył historii zalania i pękniętego wężyka. Sprawa - po apelacji - trafiła bowiem do wyższej instancji, czyli do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w lutym 2018 r. Termin jej rozpoznania wyznaczono na listopad 2019 roku. I w tym przypadku w sprawie nie będzie mogło orzekać kilkunastu sędziów.

- W omawianej sprawie powód złożył wniosek o wyłączenie wszystkich sędziów Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Po rozpoznaniu przedmiotowego wniosku, Sąd Apelacyjny w Gdańsku, postanowieniem z dnia 25 czerwca 2019 r. wyłączył od rozpoznania sprawy 11 sędziów Sądu Apelacyjnego oraz 2 sędziów Sądu Okręgowego delegowanych do Sądu Apelacyjnego. Umorzył natomiast postępowanie w stosunku do jednego sędziego Sądu Okręgowego delegowanego do Sądu Apelacyjnego z uwagi na zakończenie okresu delegacji oraz oddalił wniosek powoda w pozostałym zakresie - wylicza Joanna Organiak z biura rzecznika prasowego SA w Gdańsku.
Uzasadniając postanowienie, sąd wskazał, że wspomniani sędziowie złożyli oświadczenia o wyłączeniu ich od rozpoznania sprawy z uwagi na osobistą oraz zawodową znajomość z pozwaną sędzią, co w ich ocenie - w odbiorze społecznym - mogłoby wywoływać wątpliwość co do ich bezstronności.

Wśród "wyłączonych" sędziów znalazł się m.in. prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Sędzia, która była właścicielką mieszkania, w momencie gdy doszło do zalania, jesienią ubiegłego roku przeszła w stan spoczynku.

Adwokat, dr hab. Jacek Potulski, komentuje: To problem proceduralny



Mec. Jacek Potulski Mec. Jacek Potulski
Wyłączanie się sędziów w takich sytuacjach jest czymś naturalnym i moim zdaniem bardzo dobrze świadczy o wymiarze sprawiedliwości. Chodzi o zachowanie jak największej bezstronności prowadzonej sprawy.

W postępowaniach cywilnych - o ile nie dojdzie do ugody - zawsze któraś ze stron będzie przegrana. W sytuacji, w której stroną postępowania jest sędzia danego sądu, może pojawić się zarzut o to, że prowadzący postępowanie orzeknie na jej korzyść albo niekorzyść - ze względu na sympatię lub antypatię.

Inną sprawą jest to, jak długo trwało postępowanie, które - jak sądzę - nie dotyczyło szczególnie skomplikowanej materii. To jednak problem systemowy. W sytuacjach, w których zachodzi obawa, co do bezstronności postępowania, ze względu na udział w nim sędziego jako strony, sprawa powinna automatycznie trafiać do sądu w innym okręgu. Takiego mechanizmu jednak brakuje.

Miejsca

Opinie (324) ponad 20 zablokowanych

  • Cejrowski mówil-cytuje "Wszystkich won" (2)

    • 18 3

    • gratuluję idola (1)

      • 0 3

      • dziekuje, fantastyczna postac.

        A kaste trzeba reformowac natychmiast. Izba dyscyplinarna musi działac

        • 6 0

  • (2)

    Panie mec. Potulski . Być może dobrze świadczy o sądzie ,że przez kilka lat nikt nie raczył zająć się sprawą ale dla kogo dobrze ? Bo chyba nie dla poszkodowanego ? Ponadto pochwalanie tego typu cwaniactwa i układów w sądzie raczej nie świadczy dobrze o stanie pana rozumu i mam nadzieję ,że tego typu wypowiedzi przełożą się na spadek ilości klientów u pana .

    • 22 3

    • Ta sprawa jest zaprzeczeniem cwaniactw i układów (1)

      Żaden sędzia nie chciał obronić koleżanki, to akurat dobrze o nich świadczy. A poszkodowany może mieć żal do głupich przepisów.

      • 3 7

      • Czytanie ze zrozumieniem się kłania . Od kiedy sędzia broni kogokolwiek w sądzie , od tego jest adwokat albo radca prawny.
        Skoro nikt nie chciał się podjąć prowadzenia sprawy bo stroną w sporze jest sędzia to raczej świadczy o tym ,że nie chcieli zrobić krzywdy koleżance .
        Patologia i układy mafijne.

        • 0 0

  • popieram sędziów (1)

    dla mnie zwykłego obywatela jest proste jeżeli mieszkanie było ubezpieczone to dostanie odszkodowanie jeśli nie niech tak pazerna pani sędzia zaskarży fabrykę która produkuje wężyki {tu jest pokazana chciwość i swojego imaż bo ja jestem sędzią nikt mi nie podskoczy}

    • 6 15

    • Najlepiej komentować nie czytając artykułu...

      "Powód: właścicielką mieszkania, w którym pękł wężyk i jedną z pozwanych przez właściciela zalanego mieszkania jest bowiem sędzia pracująca w wydziale cywilnym tego samego sądu (dziś jest już w stanie spoczynku)."

      To nie sędzia oskarża tylko jest oskarżoną!

      • 8 0

  • Jas

    To nie sa sady to jest zamknięta kasta wydajaca wyroki pod dyktando postkomuny na czele z PO

    • 20 6

  • Mafia sędziów działa

    • 22 2

  • Opinia wyróżniona

    To chyba dobrze (6)

    To chyba prawidlowo, ze sie wyłączyli? Gorzej jakby orzekali w sprawie znajomej z pracy, od razu bylby artykuł o stronniczości. Z tego co rozumiem problem jen z procedura, powinno od razu isc do innego sadu. No ale wtedy byloby plakanie, ze trzeba jezdzic do Bydgoszczy. Nie ma dobrego rozwiazania.

    • 161 55

    • Ja to do Bydgoszczy

      jeżdżę do mięsnego! I nie widzę problemu. :)

      • 7 1

    • (1)

      Co za wiecznie pokrętne uzasadnienia. W założeniu sędziowie są bezstronni wpisane to jest w zawodową etykę. Organ nadzorujący sędziów ...o przepraszam" sądy są wolne" powinien kontrolować podejrzane orzeczenia. Tym samym sędziowie pokazali że są kastą zwyczajnie przeciętną. Równie dobrze lekarz nie powinien leczyć lekarza bo zachodziłoby podejrzenie że może starać się bardziej

      • 8 7

      • Owszem, są bezstronni

        Ale tu chodzi o to, ze sam taki fakt mógłby budzić wątpliwości strony, zwłaszcza gdyby przegrała i zeby tegobuniknąć

        • 1 1

    • (1)

      Wyłączali się, ponieważ to sędzia Płażyńska. Każdy się bał :-)

      • 3 1

      • i w tym wypadku ja ich rozumiem

        • 1 1

    • czemu o stronniczości? winnym jest sedzia, wiec ją ukarac, nie bedzie stronniczości
      tu bardziej chodzi o kolesiostwo, nikt nie chce skazywac swojego kolesia zza biurka

      • 2 2

  • jak to czytam, to mnie

    też zalewa

    • 12 1

  • wada materiałowa? to żarty (2)

    a kto ten materiał montował, zakupywał czy eksploatował? czy były robione przeglądy okresowe?

    • 11 4

    • to chyba ty żartujesz (1)

      nabywca nie ma obowiązku, ani nawet możliwości znać się na wszystkim. przeciętny konsument nie jest w stanie ocenić jakości wężyka. za wadliwy produkt odpowiada producent.

      • 3 3

      • swięte słowa panie dobrodzieju święte słowa

        odpowiada producent a pośrednikiem jest tu eksploatator tego wężyka czyli ..... szanowna pani sędzia na emeryturze

        • 1 0

  • Wszystkich tych sędziów powinno się pozbawić prawa do wykonywania zawodu. Co do jednego. Skoro zawodzą w sprawie tak drobnej to nie można im powierzyć żadnej innej.

    • 13 3

  • problem rozwiązuje gołąb robiący kupkę ołowiem.
    Nic się nie zmieniło.

    • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane