• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Leśnicy: prawo pozwala na większą eksploatację lasów oliwskich, ale ją ograniczamy

Michał Grabowski, Nadleśnictwo Gdańsk
11 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kto odpowiada za połamane drzewa w lesie?

W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy artykuł pt. "Trójmiejski Park Krajobrazowy czy fabryka drewna?" Dziś prezentujemy odpowiedź Nadleśnictwa Gdańsk, które będąc gospodarzem znacznej części trójmiejskich lasów, poczuło się wezwane do odpowiedzi.



Czytaj także: Trójmiejski Park Krajobrazowy czy fabryka drewna?

W Lasach Oliwskich pozyskanie drewna i gospodarka leśna prowadzona jest od co najmniej 200 lat, nie zagrażając w żaden sposób ich trwałości. W chwili obecnej reguluje ją Ustawa o Lasach. Zgodnie z nią, Nadleśnictwo Gdańsk ma obowiązek prowadzić działalność prowadzącą do ukształtowania struktury lasów i ich wykorzystania w taki sposób, aby zachować ich bogactwo biologiczne, wysoką produktywność i zdolności regeneracyjne lasu. Dzięki takiej gospodarce las może spełniać najważniejsze funkcje ochronne, gospodarcze i socjalne.

Warto ponadto zaznaczyć, że Lasy Państwowe nie są jednostką budżetową i mają obowiązek utrzymać się we własnym zakresie - m.in. ze sprzedaży drewna. Aspekt dochodowości lasów nie jest jednak najbardziej istotny - ostatecznie decydują potrzeby hodowlane lasu, które są wypełniane zgodnie z "planem urządzenia lasu" - zatwierdzanym przez Ministra Środowiska.

Przerzedzanie drzewostanów oraz wymiana starszego pokolenia na młode, nawet poprzez wycinanie pewnych powierzchni lasu, nie jest "dewastacją", lecz realizowaną zgodnie ze standardami europejskiej sztuki leśnej racjonalnym działaniem, bez którego wzrost drzew byłby opóźniony, a wejście człowieka do takiego lasu z powodu nadmiaru obumierających drzew - śmiertelnie niebezpieczne.

Jak oceniasz stan infrastruktury turystycznej w Lasach Oliwskich?

Każda powierzchnia lasu powstała po wycince jest obsadzana gatunkami drzew najlepiej dostosowanymi do istniejących warunków glebowych i klimatycznych - dzieje się to maksymalnie w ciągu pięciu lat. Sadzimy między innymi dęby, sosny i buki, łącznie około 300 tys. szt. rocznie.

Dodać należy, że przeciętny wiek lasów trójmiejskich wynosi przeszło 90 lat, co lokuje je w czołówce w skali kraju. Powoduje to konieczność zróżnicowania wiekowego oraz stworzenia wielopiętrowej struktury lasu, do której właśnie przez odpowiednio ukierunkowane cięcia dążą służby leśne Nadleśnictwa Gdańsk.

Odnosząc się bezpośrednio do uwag autorów tekstu dotyczących uszkodzeń szlaków turystycznych trzeba stwierdzić, że praktycznie wszystkie drogi, po których obecnie przemieszczają się spacerowicze, biegacze i rowerzyści, powstały i służyły przez wieki do gospodarczej eksploatacji lasów. Z czasem na ich bazie powstały szlaki turystyczne. Obecnie roczny koszt budowy i konserwacji obiektów turystycznych, a także utrzymania głównych dróg ponoszony przez Nadleśnictwo Gdańsk wynosi około 300 tys. złotych. Do tego trzeba dodać 150 tys. złotych na sprzątnie lasu ze śmieci. Wszystkie te obiekty są nieodpłatnie dostępne dla mieszkańców Trójmiasta, w tym również dla firm wykorzystujących je do celów zarobkowych. Ubolewamy nad tym, że wciąż brak oficjalnych tras do uprawiania wyspecjalizowanej turystyki kwalifikowanej (np. rowery MTB), ale w sprawie ich ewentualnego wytyczenia nie wpłynął do nas żaden wniosek.

Charakter lasów trójmiejskich zawsze był efektem kompromisu potrzeb gospodarki leśnej, rekreacji mieszkańców oraz zachowania walorów przyrodniczych i krajobrazowych. W wyniku tego kompromisu lasy trójmiejskie są eksploatowane w stopniu mniejszym o 40 procent niż pozwala na to ich zasobność. Las w tym miejscu jednak trwa i jest to rezultat działania wielu pokoleń leśników. Technologia prac leśnych, w tym ścinki drzew i ich transportu ewoluuje zgodnie z poziomem techniki - wykorzystywane obecnie środki transportu są znowu kompromisem pomiędzy warunkami bezpiecznej pracy zatrudnionych pracowników, ekonomią i akceptowalnymi, ale czasowymi szkodami w środowisku oraz infrastrukturze rekreacyjnej. Czasowymi - ponieważ po zakończeniu prac główne drogi są naprawiane, a szlaki oczyszczane z gałęzi.

Trzeba również wspomnieć, że Nadleśnictwo Gdańsk, jak i lasy całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku posiadają certyfikaty PEFC i FSC przyznane przez niezależne, międzynarodowe organizacje. Zaświadczają one między innymi o prowadzonej tu dobrej gospodarce i zarządzaniu zgodnym z międzynarodowymi standardami ochrony środowiska, zrównoważonemu gospodarowaniu w zakresie ekonomicznym i zachowania trwałości ekosystemu.

Chcemy jednocześnie podkreślić, że zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy świadomi, że lasy te są własnością całego społeczeństwa. Dlatego zawsze byliśmy i jesteśmy otwarci na propozycje rozmów, spotkań z różnymi środowiskami zainteresowanymi stanem i wykorzystaniem trójmiejskich lasów.

Nie sposób zapomnieć o tym, że otaczające Trójmiasto lasy są nie tylko terenami rekreacyjnymi, ale także zwykłym, gospodarczym lasem.

Michał Grabowski, Nadleśnictwo Gdańsk

Miejsca

Opinie (186) 7 zablokowanych

  • Większość drzew w TPK to samosiejki.

    Dobrze, ze w końcu ktoś zrobi z tym porządek.

    • 3 11

  • Zara po rudym oszuscie i czarnych purpuratach (6)

    najbardziej nie lubię zielonych debili i cyklistów.

    • 4 11

    • jesteś sierota (3)

      Współczuję (za tych cyklistów).

      • 0 4

      • Drogi cyklisto (2)

        na ścieżkach rowerowych zachowujecie się jak ostatnie chamy nie uznające żadnych zasad oprócz własnych kompleksów. Przed przejściem dla pieszych zatrzymuje się 40-to tonowy TIR aby przepuścić kobietę z wózkiem. Osioł(lica) na rowerze pędzi , bo to jej ścieżka.

        • 4 3

        • szanujmy się (1)

          A to przepraszam w imieniu tych niewrażliwych na matki z wózkami. Ja zawsze i wszędzie przepuszczam. Pozdrawiam

          • 0 1

          • Niestety Edyta ma rację.

            Rowerzysta na ścieżce to prawdziwy cham.

            • 2 3

    • to niezła frustratka jesteś, chłopa jakiegoś masz? (1)

      • 0 0

      • bezpłciowy i bezmózgi trutniu z Nadleśnictwa, nawet czytać uważnie nie potrafisz.

        • 0 0

  • łaskawcy

    Jeśli w ramach istniejącego prawa można by dokonywać jeszcze większej grabierzy rozwałki i eksploatacji lasów oliwskich niż ma to miejsce obecnie to owo prawo jest prawomocnym bezprawiem i to przede wszystkim wy leśnicy powinniście dążyć do jego zmiany. Obiektywna ocena lasu to nie statystyki i tabelki ale to co człowiek doświadcza empirycznie po wejściu do lasu. Obecnie niestety jest to baaaardzo przykre doświadczenie. Koniec.

    • 15 2

  • to nie tak (1)

    W ostatnią niedzielę byłem w lasach oliwskich koło leśniczówki Gołębiewo .

    Pragnę zaznaczyć że:

    1. nie jestem nawiedzonym ekologiem

    2. miałem zawsze szacunek dla leśników , mój chrzestny ojciec był leśnikiem który przeszedł cały cykl kariery od leśniczego do Dyrektora okręgu - darzyłem go szacunkiem .

    Ale to co zobaczyłem , po prostu mną wstrząsnęło :

    Wyrąbane do imentu zostały piękne stare buki i dęby . Żeby było jasne - zdrowe, stare i wielkie ( nie dało się objąć ). Pozostawiono natomiast gołe polany z krzakami buczyny oraz małe placki gęstych świerków , gęstych , chorych i nieprzerzedzonych . Ogólnie widok potworny .

    Uważam że kompleks lasów oliwskich , porośniętych starymi bukami i dębami to jeden z najpiękniejszych kompleksów leśnych w Polsce . Te buki , a przede wszystkim dęby nie powinny być wycinane w ogóle . Powinny rosnąć i ( jeżeli nie są chore ) cieszyć oko przechodniów . Nigdy nie zapomnę gdy byłem w tym któregoś roku na wiosnę . Przez świeże liście buków , wysoko nad głową , przesączało się światło słońca . Całe otoczenie , powietrze miało kolor żółtozielony . Stare buki wyglądały jak filary wielkiej katedry . Było cicho , tylko ptaki śpiewały nad głową . Ten widok wrył mi się w pamięć i nie zapomnę go do końca życia .

    Zawsze sądziłem że leśnik najpierw kocha las i dba o niego , a dopiero potem jest nadzorcą drwali . Chyba się myliłem .

    Wyjaśnienia panów leśników przypominają mi tłumaczenia z****nego biurokraty , który nigdy przysłowiowej d... py nie ruszył zza biurka a miłość do lasu jest mu całkowicie obca .

    Jeżeli tak ma wyglądać dbałość o Trójmiejski Park Krajobrazowy , to ja uprzejmie wnioskuję by :

    - wyjąć lasy TPK spod gestii leśników ,

    - obecną obsadę skierować na tereny zalesione przez szare , smutne świerki- tam mogą szaleć nawet wielką kosiarką .

    Ale od starych buków i dębów - WARA !!!! .

    Włodzimierz Klein - Osowa

    • 31 4

    • Przy parkingu przed Gołębiewem te stare drzewa co załaniały słońce

      grilującym zmotoryzowanym zostały wycięte w zeszłym roku.
      Ale nie jest Pan sam, są inni co myślą to co Pan.
      Mam podobne wrażenia z wielu pobytów w trójmiejskich lasach, niestety to już tylko wspomnienia.
      szkoda wielka szkoda...
      Ale leśnicy muszą zajmować się lasem bo bez właściwej pielęgnacji byłoby jeszcze gorzej - do wymiany jest system zarządzania lasami.
      Niestety rzeczywistość jest taka 1 600 000 000 złotych tyle władza chce "wyjąć" z lasów, co oznacza zmasowane bezwzględne wycinki wszędzie.
      A środowisko, natura czyli to co pożyczamy od naszych wnuków nie ma żadnego znaczenia dla rządzących, ich urzędników oraz ludzi o mózgach z betonu

      • 6 2

  • kalą swoje gniazdo (2)

    Wycinane są obecnie najzdrowsze, największe i najpiękniejsze drzewa w TPK. To tak jakby ktoś na swojej działce pozbywał się najpiękniejszych krzewów żeby ratować te najsłabsze i zagrzybione.

    • 17 2

    • kasa misiu (1)

      tylko kasa się liczy

      • 3 2

      • Ch......j nie Lesniczy

        • 3 2

  • Kochani najwyzszy czas z tym rabunkiem trzeba zrobic

    Goraco namawiam w naszym interesie musimy nie tylko pisac,ale zaczac dzialac.Moze zro ic majdan np.w jakims punkcie,ktorego zajecie bedzie dla wladzy rzadowej klopotem.Niewien prosze As o.propozycje,a nie tylko o bicie piany,moze Redaktorzy Trojmiasta .pl pomoga.Ja podaje swoj telefon 502523501 Mietek Cholewa Sopot /e mail tatar31@wp.pl

    • 12 3

  • Trzeba natychmiast zreformowac lp. Bo to banda ktora zagraza ludziom. Pilnuja tylko swojej kasy. Czlowiek sie nie liczy. Prywatyzacja jest oczekiwana. Tak samo z mysiwymi. Zabronic poloac, a zwirzeta odlawiac. Bedze sookoj, zarobia rzeznie..

    • 6 2

  • łaskawcy

    przecież prawo pozwala na więcej! A te małe krzewinki, przecież za sto lat będą drzewami! No ale to już nie nasze zmartwienie, my się musimy dzisiaj nachapać, a po nas choćby potop. Sorry Polsko!!!

    • 8 0

  • Nowi-starzy właściciele Polski

    Smiać się czy płakać czytając wypociny M.Grabowskiego z Nadleśnictwa Gdańsk. Z właścicieli Polski Ludowej tacy stali się właścielami RP i podobnie jak wcześniej zastrzegają się "jesteśmy świadomi, że lasy te są własnością całego społeczeństwa." Jeżeli Lasy Państwowe nie są jednostką budżetową i mają obowiązek utrzymać się we własnym zakresie - m.in. ze sprzedaży drewna to proponuję zlikwidować organizację tej bandy urzędników i niech utrzymują się z czego innego. Nie będzie taki nam mówił "Las w tym miejscu jednak trwa i jest to rezultat działania wielu pokoleń leśników" bo nie było Grabowskich a graby były i był las. A juz zdanie, że bez takich jak o.n "wejście człowieka do takiego lasu z powodu nadmiaru obumierających drzew - śmiertelnie niebezpieczne" nieźle mnie ubawiło. Oj dzięki Ci Panie leśniku. Będę za tym by zatrudnić Cię do zbierania w lasach śmieci choć jak piszą czytelnicy byłoby ich mniej gdyby nie Nadleśnictwo Gdańsk ZAF
    PS. Kiedyś straszyłem sądem sąsiada, ktory chciał na swojej działce w Wieżycy wyciąć parę pięknych zdrowych ponad stuletnich buków, by zbudować okazały podjazd do daczy. Wziął moje ostrzeżenia poważnie i zimą ściął buki - za zgodą miejscowego leśniczego! W dyrekcji po mojej interwencji pewnie pogrozili gajowemu Kupperowi palcem, ale włos mu z glowy nie spadł.

    • 9 1

  • wybralismy takich pajacy to tak mamy i zeby było wszystko powiedziane ci co na wybory nie poszli tez tych pajacy poparli

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane