Fakty i opinie

stat

Paszporty biometryczne za dwa tygodnie

Wygląd nowych paszportów nie ulegnie zmianie. Cyfrowe odciski palców będą zakodowane w okładce.
Wygląd nowych paszportów nie ulegnie zmianie. Cyfrowe odciski palców będą zakodowane w okładce. fot. mat. Urząd Wojewódzki

Już od 22 czerwca wraz z wnioskiem o paszport trzeba będzie złożyć odcisk dwóch palców wskazujących. Trafią one do nowych paszportów: biometrycznych. Urzędnicy zapewniają: dokumenty nie będą droższe, nie wydłuży się też czas oczekiwania na nie.Paszporty biometryczne...

to niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy w błoto, i tak będzie można je sfałszować

24%

pomogą w walce z fałszerzami

30%

na nic sie nie przdadzą, bo i tak do wielu krajów można wjechać na dowód osobisty

46%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 1111
Nowe paszporty będą zawierać dwie dane biometryczne - cyfrowy obraz twarzy i odciski dwóch palców. O ile skan twarzy już od dawna jest zakodowany w zdjęciu paszportowym, o tyle linie papilarne jeszcze nie.

W całej Polsce dopiero od 22 czerwca, a za granicą tydzień później, rozpocznie się przyjmowanie wniosków z elektronicznym odciskiem.

- Pobrane zostaną odciski dwóch palców wskazujących obu rąk. W razie braku tych palców, pobrany zostanie odcisk z palców środkowych, następnie serdecznego, małego i na końcu z kciuka - mówi Maja Opinc-Bennich, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego. - Jeśli osoba składająca wniosek nie ma kończyn górnych, będzie to odnotowane we wniosku, ale już nie w paszporcie - dodaje.

Jak zapewnia rzecznik, Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, który w Urzędzie Wojewódzkim odpowiada za wydawanie paszportów, jest przygotowany technicznie na zmiany. - Sprzęt do zdejmowania cyfrowych odcisków będzie montowany w poniedziałek - zapowiada Maja Opinc-Bennich. - Zdejmowanie linii papilarnych nie wpłynie ani na czas oczekiwania na paszport, który dziś ustawowo wynosi 30 dni, ani na jego cenę - dodaje.

Odciski papilarne nie będą przechowywane w urzędzie, ale niszczone przez system w chwili, kiedy otrzymamy dokument. Ma to zapewnić maksymalną ochronę danych.

Wygląd paszportu nie ulegnie żadnym zmianom. Linie papilarne zostaną zakodowane w okładce dokumentu, tak jak teraz obraz twarzy zakodowany jest w zdjęciu.

Paszporty biometryczne mają znacznie ograniczyć ilość "kradzieży tożsamości" i związane z tym fałszerstwa dokumentów. Mają także ponieść wiarygodność dokumentów podróży.

Wszystkie dotychczas wydane paszporty zachowują swoją ważność, do daty wskazanej w dokumencie.


Ile zapłacimy za paszport

Cena za paszport wydany na 10 lat dla dorosłej osoby to 140 zł. Za paszport dla dzieci do 7 roku życia trzeba zapłacić 30 zł, a za dokument dla dzieci, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły 13 lat - 60 zł.

Tymczasowy paszport dla dzieci to 30 zł, a dla dorosłych - 45 zł.

Pozostaje 50 proc. ulga, która przysługuje m.in. emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym i współmałżonkom tych osób, pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu.

Z opłaty będą zwolnione są m.in. osoby, które ukończyły 70 lat, osoby, które złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu jego wady technicznej, żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (110)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.