• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Setka oszukanych na nieistniejące kwatery w Sopocie

Piotr Weltrowski
24 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Tak wyglądała strona oszustów. Obecnie została już zablokowana i nie działa. Tak wyglądała strona oszustów. Obecnie została już zablokowana i nie działa.

Ponad sto osób oszukali właściciele strony apartamentysopot.biz, którzy oferowali w internecie luksusowe kwatery w Sopocie. Turyści z całego kraju wpłacali zaliczki od 500 zł do nawet 3 tys. zł, a gdy przyjeżdżali na miejsce, okazywało się, że pod wskazanymi adresami znajdują się zwykłe mieszkania, których nikt nie wynajmuje.



Jak rezerwujesz noclegi podczas wyjazdów?

Schemat działania oszustów był dość prosty. Strona przedstawiała piękne apartamenty przy ul. Armii Krajowej w Sopocie. Żeby zarezerwować któryś z nich, należało wpłacić zaliczkę. Część oszukanych decydowała się jednak zapłacić od razu całą kwotę za wynajem kwatery, gdyż wiązało się to z otrzymaniem sporej zniżki.

Kiedy pieniądze przelewano, oszuści kontaktowali się ze swoimi ofiarami, potwierdzali rezerwację, byli mili i rzeczowi. Kontakt urywał się jednak, gdy turyści przyjeżdżali na miejsce i zamiast obiecanych apartamentów trafiali na prywatne mieszkania.

Niestety, do podobnych oszustw dochodzi regularnie. Co roku oszuści chcą się wzbogacić na turystach planujących letnie wakacje w Polsce. O niemal identycznym przypadku pisaliśmy już dwa lata temu.

Pierwsze zgłoszenia w tym roku pojawiły się na przełomie czerwca i lipca. Do sopockiej komendy zgłosiło się kilka oszukanych osób, kilka kolejnych poinformowało policjantów o problemie telefonicznie.

Szybko okazało się, że podobnych spraw jest więcej. Wyszło również na jaw, że za oszustwami stoją prawdopodobnie te same osoby, które tydzień wcześniej uruchomiły stronę reklamującą kwatery w Kołobrzegu. W obu wypadkach oszuści prosili o przedpłatę na ten sam numer rachunku, który otworzono wcześniej w Otwocku.

Dlatego właśnie sprawą zajmuje się aktualnie prokuratura z tego właśnie miasta.

- Rachunek bankowy, na który dokonywano wpłat został już zablokowany. Niewielką część wpłaconych pieniędzy udało się zabezpieczyć, większość przelano już jednak na inne rachunki i wypłacono - mówi Jolanta Łubkowska, szefowa Prokuratury Rejonowej w Otwocku.
Z sieci zniknęły też obie strony zarządzane przez oszustów - zarówno ta sopocka, jak i kołobrzeska. Prawdopodobnie oszuści sami je zablokowali. Prokuratura nie zdążyła, gdyż obie działały na serwerach znajdujących się w Stanach Zjednoczonych, co wiązało się z koniecznością uzyskania tzw. pomocy prawnej ze strony amerykańskiej i czasochłonnymi formalnościami.

W chwili obecnej prokuratura mówi o stu osobach oszukanych w sprawie apartamentów w Sopocie i blisko 200 w związku z kwaterami w Kołobrzegu. Nie jest jednak wykluczone, że poszkodowanych jest więcej.

Każdy, kto padł ofiarą oszustów może się zgłosić do Komendy Powiatowej Policji w Otwocku dzwoniąc pod nr tel. 22 604 12 56 lub do Prokuratury Rejonowej w Otwocku pod nr tel. 22 719 51 26.

Opinie (151) 10 zablokowanych

  • zaliczki zawsze beda, wazne by szybko likwidowac oszustow

    Zaliczki zawsze beda w tego typu transakcjach i ciezko zakladac, by przy wynajmnie pokoju na pare/parenascie dni jakos super dokladnie sprawdzac wiarygodnosc wynajmujacego. Wazne, by policja sprawnie dzialala i szybko eliminowala tego typu oszustow, a z tym jest gorzej. Widac tez, ze w tej sprawie oszusci wykorzystali kilka trikow psychologicznych, by zwiekszyc swoja wiarygodnosc (ciekawe jakby sie troche na tym znali, moze jacys spece od marketingu/psychologii?)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane