TV Filmy

1523

Pieśni patriotyczne na Głównym Mieście

O nas

Zielony Most w Gdańsku to ważny element architektoniczny w krajobrazie miasta. Łączy on dwa brzegi Motławy, znajdujące się w sercu historycznego Głównego Miasta. Most ten znajduje się pomiędzy Długim Targiem a Wyspą Spichrzów.

Zielony Most zbudowano w latach 1564-1568, choć jego nazwa nawiązuje do istniejącego wcześniej mostu o tej samej nazwie. Jest to most zwodzony, co oznacza, że można go podnieść, aby umożliwić przejście wyższym jednostkom pływającym. Dawniej służył on jako jedno z głównych przejść między brzegami Motławy, a obecnie jest przede wszystkim atrakcją turystyczną.

Architektonicznie most charakteryzuje się renesansowym stylem, co widać w jego detalach i zdobieniach. Przez lata był wielokrotnie przebudowywany i remontowany, co pozwoliło mu zachować swoje historyczne walory oraz stać się funkcjonalnym elementem infrastruktury miasta.

Zielony Most jest jednym z wielu mostów w Gdańsku, ale bez wątpienia wyróżnia się swoją historyczną i architektoniczną wartością, przyciągając zarówno turystów, jak i mieszkańców. W okolicy mostu można podziwiać piękne widoki na rzekę, a także zabudowania Starego Miasta, co czyni go jednym z obowiązkowych punktów podczas zwiedzania Gdańska.