stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Filmów Żeglarskich

Już niedługo kolejna gdyńska edycja festiwalu Jachtfilm. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim wydarzenia jest żeglarstwo i jego różnorodność.

Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które faktycznie miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania.

W programie najnowszej edycji festiwalu znajdzie się 5 najciekawszych filmów z całego świata. Będą też niespodzianki. JachtFilm w Gdyni rozpocznie pokaz pięknego filmu pt. "Pod gwiazdami Północy". Jest to historia francuskiej rodziny, która swój rodziny azyl odnalazła na wmarzniętym w lód jachcie u wybrzeży Spitsbergenu.

Filmem, na który chcemy zwrócić uwagę szczególnie młodszych widzów jest australijski obraz "Zagubieni". Opowiada o australijskim żeglarzu Jesse Martin i jego przyjaciołach. Jesse jest najmłodszym nastolatkiem w historii (18 lat) który opłynął samotnie świat non stop jachtem żaglowym. Będąc u szczytu sławy postanawił zrealizować kolejny wielki projekt żeglarski, który niestety skończył wielką karierę młodego żeglarza i celebryty. "Zagubieni" to film o bolesnym dojrzewaniu i wchodzeniu w trudny i jakże inny od własnych marzeń świat ludzi dorosłych.

Wielką atrakcją będzie pokaz znanego już z polskich kin filmu pt. "Maiden". Niewiarygodna historia młodej Amerykanki Tracy Edwars, która postanawia wystartować z całkowicie żeńską załogą w wokółziemskich regatach dookoła świata w 1998 rok. Film o wielkiej ambicji, determinacji i pokonywaniu społecznych barier przez grupę młodych dziewcząt. Inspirujący, który zostawia mocny ślad w głowach widzów.

PROGRAM


Po raz pierwszy w historii festiwalu odbędą się jednocześnie pokazy dwóch nowych polskich filmów. Pierwszy z nich to "Kapitan", poświęcony osobie Krzysztofa Baranowskiego. Jest to obserwacyjny dokument zrealizowany przez gdyńskiego reżysera Kryspina Plutę. Autor przez prawie trzy lata towarzyszył kapitanowi Baranowskiemu w jego codziennych życiowych sprawach. Film pokazuje zmagania kapitana z ostatnim wielkim projektem żeglarskim, jaki chce zrealizować. Opowiada także, jak żeglarskie cele stają się mniej ważne w obliczu wyzwań rodzinnego życia.

Drugi film to "Normalni kolesie" o grupie zapaleńców, którzy postanawiają zbudować niewielkie drewniane jachty by na nich uczestniczyć w regatach "Setką przez Atlantyk". Świetnie zrealizowany film pokazujący historię "normalnych ludzi" mających wielkie marzenia, za które czasem wypada zapłacić bardzo wysoką cenę.

Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą: Kryspin Pluta - autor filmu "Kapitan", oraz Adam Hamerlik i Łukasz Kamiński - bohater i autor filmu "Normalni kolesie". Festiwal JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest unikalną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Gdyńska edycja JachtFilmu jest kontynuacją Przeglądu Filmów Żeglarskich, zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, JachtFilm i Muzeum Marynarki Wojennej na 90-lecie Gdyni. Wszystkie filmy zagraniczne pokazywane są w wersji z polskimi napisami.

Organizatorem festiwalu jest JachtFilm, współorganizatorem Pomorski Związek Żeglarski. Partnerami wydarzenia są: Miasto Gdynia, Związek Miast i Gmin Morskich, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Festiwal odbywa się pod patronatem prezydenta Miasta Gdynia. Patronem medialnym jest: Radio Gdańsk, Magazyn Wiatr i Trójmiasto.pl

Program:
Sobota, 1 lutego, godzina 11.00-15.30
"Pod gwiazdami Północy" / Francja / 2008 / 52 minuty
"Zagubieni" / Australia / 2009 / 56 minut
"Kapitan" / Polska / 2019 / 50 minut

Sobota, 1 lutego, godz. 17.00 - 20.40
"Maiden" / Wielka Brytania / 2018 / 97 minut
"Normalni kolesie" / Polska / 2019 / 55 minut

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Kina

Gdynia

Rumia

DKFy

Zapowiedzi