• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Marsz Śledzia

 • sobota, 27 sierpnia 2016, godz. 10:30
 • Lokalizacja
  Kuźnica - Rewa
 • Bilety
  150

Marsz Śledzia to wyjątkowe wydarzenie, którego głównym celem jest zaznajomienie uczestników z jedynym w swoim rodzaju zakątkiem naszej zatoki oraz promowanie proekologicznej postawy.

To marsz pieszy o długości ok 10 km, odbywający się po Rybitwiej Mieliźnie w Zatoce Puckiej, pomiędzy Rewą i Kuźnicą. Odbywa się pod patronatem miasta Gdyni oraz gmin Jastarnia i Kosakowo. Pierwszy marsz odbył się w 2002 r i uczestniczyło w nim 4 śmiałków. W ostatniej edycji w 2011r. brało udział 96 uczestników.

Program marszu
08.00 - Otwarcie biura startowego - rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń z dla osób z grupy Last Minute, potwierdzanie obecności uczestników na liście startowej.
09.30 - Zamknięcie biura startowego
10.00 - Odprawa uczestników marszu, podział na grupy i przydział ratownika, sprawdzenie ekwipunku, uroczyste otwarcie marszu.
10.30 - Start - Wejście do wód Zatoki Puckiej.
12.30 - 14.00 - Postój, posiłek regeneracyjny, pasowanie na śledzia.
15.00 - 16.00 - Wyjście w Rewie, posiłek regeneracyjny, uroczyste zakończenie marszu pod krzyżem u nasady szpyrku, wręczenie odznak i dyplomów.

Sposób przeprowadzenia marszu:

Marsz nie jest wyścigiem a imprezą rekreacyjno-sportową i składa się z czterech etapów:

Etap 1 - "Wiary" - wchodzimy do wody i stopniowo oddalamy się od brzegu półwyspu Helskiego, jest coraz głębiej, po ok. 700 metrach zaczynamy płynąć - przed nami widać tylko wodę.... Wierzymy, że zaraz znowu będziemy mieli grunt pod stopami choć nic na to nie wskazuje.
Etap 2 - "Syndrom Mojżesza" - idziemy w wodzie po kolana a potem po wąskim pasku suchej ziemi na przez środek Zatoki, jak Biblijny Mojżesz, "mając mur z wody po prawej i lewej stronie". W tym etapie osobliwości natury oraz możemy zobaczyć wystające na tym odcinku wraki, w tym wrak okrętu podwodnego ORP Kujawiak.
Etap 3 -"Próby" - każdy uczestnik marszu śledzia na trasie zjada specjalnie przyrządzonego śledzia (dla pokrzepienia) oraz wypija typowo marynarski napój. Wszystko po to aby móc stawić czoła ostatniemu trudnemu etapowi marszu.
Etap 4 - "Byle do brzegu" - Ten etap to walka o życie, tu uczestnicy muszą pokonać sztuczny przekop w mieliznach tzw. "głębinkę" o szerokości od 700 m do 1400 m (w zależności od stanu wody i układu płycizn w danym roku). Pokonamy ten odcinek w wodzie ciągnieni na linie za kutrem rybackim (po 10 os. na każdy kuter) lub na pokładach łodzi. W edycjach extreme (jesień, zima i wiosna) gdzie uczestnikami są osoby zawodowo związane z morzem ten odcinek jest pokonywany wpław. Motywacją dla uczestników jest widoczny brzeg w Rewie.

Koniec marszu ma zwyczajowo miejsce u nasady "Szpyrku" Rewskiego pod krzyżem z kotwic.


Przeczytaj także

Opinie

 • zawody / wyścigi , zajęcia rekreacyjne , regaty
  maj 24
  piątek, g. 16:00
  Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
  Regaty Instytucji Kultury