Fakty i opinie

stat

1,2 mln zł na dotacje zabytków w Gdyni

artykuł historyczny
Dotacje otrzymało stowarzyszenie Zabytkowa Gdynia, dzięki czemu będzie możliwy remont posadzki w holu na parterze Sądu Rejonowego w Gdyni.
Dotacje otrzymało stowarzyszenie Zabytkowa Gdynia, dzięki czemu będzie możliwy remont posadzki w holu na parterze Sądu Rejonowego w Gdyni. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

26 zarządców obiektów uznanych za zabytkowe starało się o dofinansowanie remontów z budżetu miasta Gdyni. 1,2 mln złotych zostanie rozdzielone pomiędzy 18 budynków. Na liście są m.in. Sąd Rejonowy zobacz na mapie Gdyni, kościół przy ul. Armii Krajowej zobacz na mapie Gdynibudynek "Bankowca" zobacz na mapie Gdyni.Dostrzegasz efekty wieloletnich dotacji do remontów zabytków w Gdyni?

zdecydowanie, widać, że zmienia się ich wygląd

39%

tak, ale tylko tych najbardziej znanych

35%

nie, szkoda wydawać na to pieniądze

26%
Co roku od 18 lat o tej porze Gdynia rozdziela pieniądze na dotacje do remontów obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Kwota przeznaczona na ten cel przekroczyła w tym roku 1,2 mln zł, ale i tak nie wystarczyło dla wszystkich chętnych. 6 z 26 wniosków zostało odrzuconych na samym początku z powodów formalnych - brakowało pozwoleń na budowę lub kosztorysu prac.

Pieniądze dla stowarzyszenia

Dwa nie znalazły uznania w oczach urzędników. Chodzi o budynek mieszkalny przy ul. 3 Maja 22-24 zobacz na mapie Gdyni oraz Władysława IV 53 zobacz na mapie Gdyni, gdzie ustalono, że prace nie są pilne i z wykonaniem remontów można poczekać. Ostatecznie pozostało 18 budynków, gdzie już niebawem powinny zacząć się pierwsze prace remontowe.

Najbardziej kosztowne będą prowadzone w budynku C Akademii Morskiej, przy ul. Morskiej zobacz na mapie Gdyni, gdzie niezbędny jest remont elewacji frontowej. Dotacja z miasta wyniesie 162 tys. zł, a jej formalnym odbiorcą będzie stowarzyszenie Zabytkowa Gdynia, założone kilka lat temu przez... urzędników. Mechanizm działania jest prosty. Miasto przekazuje pieniądze fundacji, która realizuje cele statutowe - czyli remonty zabytków - nic na tym nie zarabiając.

Pozostałe zabytki, które wspomoże miasto, to m.in. budynek Sądu Rejonowego i zaplanowane prace restauratorskie przy posadzkach i okładzinach ścian i filarów w holu na parterze, gdzie pieniądze również trafią na konto wymienionego stowarzyszenia, kościół przy ul. Armii Krajowej (remont elewacji) i budynek "Bankowca" - zarząd wspólnoty otrzyma od Gdyni wsparcie na remont okien w klatkach schodowych.

Dotacje na remonty dostają nie tylko najbardziej znane budynki, ale także właściciele mniejszych z nich. Na zdjęciu budynek przy ul. Juliusza Słowackiego 40.
Dotacje na remonty dostają nie tylko najbardziej znane budynki, ale także właściciele mniejszych z nich. Na zdjęciu budynek przy ul. Juliusza Słowackiego 40. mat. prasowe
Podobnie jak w poprzednich latach, na wsparcie mogą liczyć właściciele budynków: YMK-i zobacz na mapie Gdyni, siedziby "Automobilklubu Morskiego" zobacz na mapie Gdyni i zabytkowa willa bliźniacza przy ul. Korzeniewskiego 27 zobacz na mapie Gdyni. Jak co roku, prace nie mogą być sfinansowane w całości z budżetu miasta.

- Dla budynków wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków proponujemy dofinansowanie w wysokości maksymalnie 73 proc. kwoty określonej w kosztorysie. Dla budynków położonych na obszarach zabytkowych to 50 i 30 proc. - czytamy w projekcie uchwały.
10 mln zł przez 18 lat

Przez 18 lat Gdynia wydała 10,5 mln zł na wsparcie remontów. Skorzystało 100 właścicieli.

- Dzięki programowi dotacji, który od 2010 roku jest programem stabilnym, na który w budżecie miasta przeznaczona jest pokaźna kwota, co roku kilkanaście budynków poddawanych jest różnego rodzaju pracom konserwatorskim. W 2016 roku właściciele aż siedemnastu budynków otrzymali dofinansowanie na działania przy obiektach zabytkowych - tłumaczy Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków.
W Gdyni znajduje się 67 obiektów jest wpisanych do rejestru zabytków województwa pomorskiego.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (95)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.