• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

1,5 roku funkcjonowania ECS. Jeszcze sporo do zrobienia

Krzysztof Koprowski
27 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Milion złotych na remont fontanny przy ECS
 • Rdzawy nalot widoczny jest na chodniku wokół całego budynku. ECS zapewnia, że będzie on wyczyszczony w przyszłym roku.
 • Rdzawy nalot widoczny jest na chodniku wokół całego budynku. ECS zapewnia, że będzie on wyczyszczony w przyszłym roku.
 • Rdzawy nalot widoczny jest na chodniku wokół całego budynku. ECS zapewnia, że będzie on wyczyszczony w przyszłym roku.
 • Rdzawy nalot widoczny jest na chodniku wokół całego budynku. ECS zapewnia, że będzie on wyczyszczony w przyszłym roku.

Chodniki wokół budynku Europejskiego Centrum Solidarności pokryte są rdzawym nalotem z elewacji, wjazd do parkingu wymagał już przebudowy za prawie 100 tys. zł, taras zamknięty jest przy opadach śniegu, zaś fontanna wciąż czeka na naprawę. Sprawdzamy, jak sprawuje się gmach muzeum nieco ponad 1,5 roku od otwarcia.Jak oceniasz ECS 1,5 roku po otwarciu?

Gmach ECS-u zobacz na mapie Gdańska nie wita nas widoczną z daleka nazwą, ale chodnikami pokrytymi rdzawym nalotem. Pył spływający z wodą z elewacji spotkać można nawet w niecce fontanny oraz na kwietnikach ustawionych wzdłuż budynku od strony deptaka Drogi do Wolności.

Czy nikt nie przewidział na etapie projektu, że dojdzie do takiej sytuacji?

- Nie da się temu zapobiec. Taka jest uroda cortenu [z tego materiału wykonana jest elewacja ECS-u - red.]. Zrobiliśmy wzdłuż całego budynku odwodnienie z kratkami, które częściowo "zbierają" zabarwioną wodę. Dodatkowo, cofnęliśmy okna do środka budynku - tłumaczy Wojciech Targowski z pracowni Fort, odpowiedzialnej za projekt architektoniczny ECS-u.
- Stal, którą pokryty jest budynek, "dojrzewa" przez ok. 36 miesięcy. Efektem tego może być rdzawy nalot na materiałach znajdujących się poniżej. Po upływie tego czasu, czyli ok. sierpnia 2017 r., chodniki zostaną wyczyszczone środkiem o kwaśnym czynniku pH w odpowiednim stężeniu - zapowiada Paweł Golak p.o. zastępcy dyrektora ds. finansowo-administracyjnych ECS-u.
Czytaj też: Rdzawa fasada ECS to świadomy wybór

Innego typu problem natury estetycznej widoczny jest w obrębie wyjść awaryjnych i jednocześnie dodatkowych miejsc, skąd można podziwiać Plac Solidarności. Elewacja oraz schody pełne są ptasich odchodów. Dlaczego nie zamontowano tutaj kolców?

 • Brudna od ptasich odchodów elewacja.
 • Brudna elewacja od ptasich odchodów.
 • Brudna elewacja i schody od ptasich odchodów.
 • Ptasie odchody na schodach.

- Nieczystości usuwane są systematycznie myjką ciśnieniową. Ta technika nie może być stosowana w czasie mrozów i wówczas, gdy można się spodziewać temperatury około 0 stopni. Montaż kolców - w opinii firmy, która zajmuje się tego typu realizacjami - w tym przypadku nie przyniósłby pożądanych efektów, ponieważ jest zbyt wiele płaszczyzn, na których ich montaż byłby niemożliwy np. schody, poręcze, elementy wyposażenia technicznego - mówi Golak.
Wkrótce do walki z tym problemem mają być wykorzystane ultradźwięki. Jeżeli urządzenia do ich emisji sprawdzą się, zamontowane zostaną na stałe.

Problemy w użytkowaniu budynku dotyczą jednak nie tylko wyglądu, ale też jakości wykonania robót oraz zastosowanych rozwiązań.

Wjazd do podziemnego garażu wymagał już przebudowy za ok. 100 tys. zł. Wjazd do podziemnego garażu wymagał już przebudowy za ok. 100 tys. zł.
Wjazd do garażu podziemnego zaledwie kilka tygodni temu przeszedł przebudowę. Skorygowany został kąt nachylenia wjazdu, a koszt prac sięgnął prawie 100 tys. zł (w tym blisko 13 tys. zł projekt) i został pokryty z budżetu miasta.

- Prace te wynikły z konieczności poprawy komfortu użytkowników obiektu. Parking w ECS jest płatny, ogólnie dostępny. Zdarzały się przypadki, że mimo znaków informacyjnych, kierowcy zbyt szybko zjeżdżali do garażu, ocierając zderzakiem auta o nawierzchnię - dodaje Paweł Golak.
Fontanna ma być naprawiona wiosną tego roku. Tutaj także widoczny jest rdzawy nalot. Fontanna ma być naprawiona wiosną tego roku. Tutaj także widoczny jest rdzawy nalot.
Bez dodatkowych kosztów odbędzie się natomiast naprawa fontanny, która miała być główną atrakcją przestrzeni wokół budynku. Nieszczelna niecka zmusiła do wyłączenia jej w szczycie poprzedniego sezonu wakacyjnego. Wiosną tego roku, w ramach naprawy gwarancyjnej, zostanie ona ponownie przywrócona do życia.

Czytaj też: Fontanna przy ECS okazała się bublem

Wejście przy placu Solidarności czynne jest tylko latem. Informacja o najbliższym czynnym wejściu jest ledwo widoczna (w żółtym kółku). Wejście przy placu Solidarności czynne jest tylko latem. Informacja o najbliższym czynnym wejściu jest ledwo widoczna (w żółtym kółku).
Problemem jest także znalezienie... wejścia do budynku. Konia z rzędem temu, kto stojąc na placu Solidarności zobacz na mapie Gdańska domyśli się, że główne wejście do budynku wymaga okrężnej drogi przez bramę stoczniową zobacz na mapie Gdańska, gdzie jeszcze niedawno odbywała się regularna kontrola przy wejściu.

Wiele osób kieruje się więc do doskonale widocznego z placu wejścia przy fontannie zobacz na mapie Gdańska. Tu jednak gości wita kartka o zamkniętych drzwiach. Część z nich próbuje więc przejść przez fontannę, gdzie natkną się na boczne wyjścia awaryjne (mijając po drodze wspomniane schody z ptasimi odchodami). Inni wybierają drogę w przeciwnym kierunku, gdzie znajduje się tzw. wejście boczne zobacz na mapie Gdańska. Informacja o nim jest ledwo widoczna od frontu.

 • Wejście boczne zaklejone jest od wewnątrz grafiką, przez co z zewnątrz nie widać dokąd prowadzą drzwi. Nie są one też przystosowane dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami.
 • Wejście boczne widziane od środka.
Ale i wejście boczne nie wygląda na takie, które byłoby czynne. Szyby w nim zostały zaklejone, przez co z zewnątrz trudno cokolwiek dostrzec i upewnić się, że jest to wejście do muzeum, a nie zaplecza magazynowego.

- Główne wejście zobacz na mapie Gdańska zostało zaprojektowane od Drogi do Wolności. Od placu Solidarności jest jedynie wejście letnie i wyjście ewakuacyjne, ponieważ nie ma tam odpowiednich urządzeń [m.in. kurtyny powietrznej - red.] - objaśnia Targowski.
Czytaj też: Droższa promenada "Droga do wolności". Kiedy budowa?

Przy minusowych temperaturach blokowane jest automatyczne otwieranie drzwi w wejściu głównym. Korzystać trzeba z ciężkich drzwi bocznych - przeszkody trudnej do sforsowania przez osobę niepełnosprawną czy rodzica z wózkiem dziecięcym. Przy minusowych temperaturach blokowane jest automatyczne otwieranie drzwi w wejściu głównym. Korzystać trzeba z ciężkich drzwi bocznych - przeszkody trudnej do sforsowania przez osobę niepełnosprawną czy rodzica z wózkiem dziecięcym.
Jednak, gdy na zewnątrz zaczynają panować ujemne temperatury, cały budynek staje się trudno dostępny dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dziecięcymi. Jedyne wejście z automatycznie otwieranymi drzwiami (od strony Drogi do Wolności) jest blokowane w taki sposób, by używać bocznych - ręcznie otwieranych - drzwi.

Podobnie zmieniają się zasady korzystania z tarasu widokowego. Choć zabezpieczony został on wysokimi barierami, a jego przestrzeń jest niewielka do ewentualnego odśnieżania, jest zamykany dla zwiedzających.

Taras czynny jest tylko przy dobrej pogodzie, ponieważ nie ma wypracowanego modelu jego odśnieżania bez uszczerbku dla roślin, a posadzka robi się śliska przy ujemnej temperaturze. Taras czynny jest tylko przy dobrej pogodzie, ponieważ nie ma wypracowanego modelu jego odśnieżania bez uszczerbku dla roślin, a posadzka robi się śliska przy ujemnej temperaturze.
- Nawierzchnia tarasu nie jest jednorodna, wokół ścieżek spacerowych wyłożonych kamieniem, znajdują się rabaty, które porastają rośliny, również wieloletnie. Wystarczy, że spadnie temperatura, a nawierzchnia tarasu staje się śliska. Sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, gdy spadnie śnieg. Usuwanie oblodzenia nie może być w pełni skuteczne, bowiem nie możemy używać soli, chlorku wapnia czy chlorku magnezu, co zagrażałoby roślinności. Duża ilość soli w glebie powoduje długotrwałą suszę fizjologiczną. Priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo zwiedzających, dlatego gdy taras jest oblodzony lub zaśnieżony, nie udostępniamy go gościom - wyjaśnia p.o. zastępcy dyrektora ds. finansowo-administracyjnych ECS-u.
 • Pomieszczenie przy windach na poziomie garaży podziemnych.
 • Pomieszczenie przy windach na poziomie garaży podziemnych.
 • Sufit nad wejściem głównym do budynku.
Jedna z naszych czytelniczek ma także wątpliwości dotyczące liczby kamer wewnątrz budynku.

- Niedawno odwiedziłam Europejskie Centrum Solidarności i jestem zszokowana liczbą kamer w budynku. W malutkim pomieszczeniu z windami na poziomie garażu podziemnego są aż cztery kamery. Jeszcze więcej jest ich przy wejściu. Czy to nie przesada? - pisze do nas pani Wioletta.
Jak przekonują pracownicy ECS, cały system jest w pełni przemyślany, a nie wszystko, co wygląda jak kamera, faktycznie nią jest. Trudno się z tym nie zgodzić, bo naszego fotoreportera, który robił zdjęcia wielu różnych urządzeń w wielu pomieszczeniach, nikt nie niepokoił. Może nikt nie ogląda obrazu z kamer?

- Kamery umiejscowione przy głównym wejściu do budynku oraz na poziomie -1 przy windach różnią się typem, funkcjonalnością oraz przeznaczeniem. Część z nich służy do liczenia gości wchodzących do budynku, inne do monitoringu. Kamery liczące są niezbędne do prowadzenia statystyk osób odwiedzających ECS. Pozostałe kamery są wykorzystywane do monitoringu budynku i służą przede wszystkim zapewnieniu bezpieczeństwa - odpowiada Paweł Mostowy, starszy informatyk w Europejskim Centrum Solidarności.

Taras widokowy na dachu ECS-u.


Zobacz teren Młodego Miasta z lotu ptaka.

Miejsca

Opinie (237)

 • (9)

  niedługo będą to rozbierać

  • 239 47

  • (1)

   Oby

   • 47 9

   • nie ma się czym chwalić, stan chodnika m.in. na Długiej jest druzgocący, piękna wizytówka

    • 18 8

  • A czy ta pyląca rdza nie jest szkodliwa? Pylicy od tego nie można dostać? (3)

   Ma to jakieś atesty?

   • 34 7

   • (2)

    Masz przecież w artykule nazwę materiału z którego to jest zrobione. I jakbyś się doinformował to to nie jest rdza.

    • 8 21

    • dobra dobra, napisali tak bym nie zmylić.

     • 13 3

    • xxx

     to nie jest rdza, choć jest rdza, ale nie jest-wiec zapewne to jest drewno.

     • 7 1

  • Mam taka nadzieję,

   Z jednym brudem rozebrać jeszcze Złoty Nocnik.

   • 16 12

  • niewypal od samego poczatku. zamiast zaadaptowac stoczniowa hale ktos wpadl na pomysl bydowy brzydkiego, drogiego budynku, ktory w dodatku rdzewieje i budzi wszystko w kolo rdza.
   oryginalny budynek bylby lepszy - czuc bylo by w nim prawdziwa historie.
   a tak mamy - niszczenie stoczni, muzeum bubel

   • 40 6

  • Najlepiej

   Biuro Bolka
   Przenieść na lotnisko. Razem z jego 47 wersją. Aha i żeby koniecznie naprzeciw kiosku Lotto - żeby spròbował wygrač jeszcze raz i zamknął usta niedowiarkom.

   • 7 3

 • pozytywnie (3)

  Nie no piękną mamy kupkę blachy, projekt światowy, szkoda tylko że niezbyt komponuję się z otoczeniem i ma dużo braków wieku dziecięcego. Inicjatywa intrygująca, wykonanie takie jak zawsze.

  • 160 28

  • (1)

   Szybko szybko bo termin bo kary, nie ważne ze pada - maluj....

   • 15 2

   • widze, ze znasz to z codziennej pracy..

    • 0 0

  • Zaorać i posadzić truskawki. Im deszcz nie szkodzi, a wręcz przeciwnie.

   • 3 1

 • Świetne muzeum. Ogromne wrarzenie robi zwłaszcza jego ogrom od środka (45)

  Pewne rzeczy trzeba poprawić ale warto było je budować by pamięć o Solidarności przetrwała dla następnych pokoleń

  • 89 199

  • (41)

   Będziesz na marszu KOD?

   • 35 15

   • (26)

    uważasz że powinniśmy zapomnieć i nie eksponować roli Solidarności?

    • 15 17

    • Wyszło już jaka to była rola. (22)

     To jest ciemny rozdział historii, który jak najszybciej trzeba zamknąć. A nie stawiać pomniki jak to ECS.

     • 15 17

     • (21)

      co wyszło? ciemny rozdział? jesteś komuchem?

      • 11 12

      • Nie jestem ślepy to widzę (20)

       jaki jest bilans blisko 27 lat "wolności".

       • 15 9

       • (19)

        skoro piszesz w cudzysłowie to uważasz że nie mamy wolności? a co mamy?

        • 9 13

       • (5)

        Z całym brakiem szacunku dla Bolka należy on się chociażby zwykłym obywatelom, którzy walczyli w tej sprawie. Większość z tych co nie żyje zapewne się w grobach przewraca. Ta (od zewnątrz) kupa złomu jest świetnym symbolem tego jak to Polak był dla Polaka wrogiem, a jak się okazuje prawdopodobnie walczyli dla tych samych elit... Przykre. Mieć nadzieję, że walczysz w słusznej sprawie, być gotowym poświęcić życie i dowiedzieć się, że całe te poświęcenie było użyte w zły sposób.

        • 12 7

       • (2)

        albo, przekonac sie, ze final tej walki byl ustawiony. w muzeum w ostatniej sali stoi okragly stol, jako symbol zwycieztwa. przez lata wierzylem, ze komune obalili, a ten okragly stol to przypieczetowal. teraz kiedy w tv pokazuja tasmy z magdalenki a co rusz wychodza na jaw nowe kwity widze, ze to sciema. zal tych co zgineli jak stoczniowcy w 70. mozna sadzic, ze ich ofiara poszla na marne. jakby tego malo bylo pod pomnikiem ku ich pamieci urzadza sie wiece w obronie typa, ktory z duza prawdopodobnoscia zdradzil stoczniowcow.

        • 10 7

       • Wiesz, ja w 92 byłem młody ale rozumiałem co to ta nocna zmiana. Jeśli wierzyłeś do dziś to Tobie współczuję, ale gratuluję że przejrzałeś na oczy, bo wielu mimo oczywostych dowodów delej tego nie potrafi. Taka nieumiejętność przyznania się do błędu.

        • 2 4

       • stoczniowcy strajkowali o lepsze pieniadze, a nie wyzsze idee

        "Socjalizm tak, wypaczenia nie".

        Tak jak dzisiaj robole strajkuja tylko jak im sie kasa nie zgadza. Przeciez strajk w sierpniu sie utrzymal, bo zamknieto brame i nie pozwolono ludziom pojsc do domu.

        Zwykly robol mial to w poszanowaniu. Strajkowal niezbyt wiedzac za czym. Owce pasione przez pijanych pasterzy sterowanych przez SB.

        • 0 0

       • xxx (1)

        zwykli obywatele przymierają głodem, a urzędnicy w ECS -korzystają;)-to nie jest dla zwykłych obywateli, tylko dla urzedasów

        • 4 5

       • kto przymiera glodem. Nie przesadzajmy

        • 0 0

       • Mówiąc krótko (1)

        nie mamy juz prawie nic (to o gospodarce). A wolność słowa to fikcja. Różne organizacje typu hejt stop skuteczniej trzymaja za mordę niż MO i SB za komuny.
        Narodziła sie nowa nietykalna szlachta, która tylko przed Bogiem odpowie, bo przed historią jak widać nie ma zamiaru.

        • 10 8

       • same mądrości spod budki z piwem. a co ty byś chciał gospodarkę znacjonalizowaną i scentralizowaną? to jest według ciebie wolność? tylko udowadniasz że pisowcy to neokomuna i pokazujesz że jesteś niczym więcej niż gimboprawicą i nie masz pojęcia czym była komuna. mówieniem że coś dzisiaj trzyma skuteczniej za mordę niż MO i SB naplułeś w twarz rodzinom zamordowanych robotników

        • 10 8

       • (3)

        Mamy mediokrację (a media są niemieckio - postubeckie) i postkomunę (wszystko co istotne gospodarczo w rękach komunistów).

        • 5 5

       • (2)

        pisanie że media są w większości niemieckie to zwykłe ordynarne kłamstwo. a postubeckie to jakie? podane dane i źródła tych rewelacji. i tego jakoby wszystko co istotne gospodarczo było w rękach mitycznych postkomunistów też (postkomunista czyli każdy kogo tak nazwie pis)

        • 4 12

       • Cóż - wiesz jakiej prowiniencji są Walter, Solorz Żak?

        • 1 1

       • Ringer axel springer

        Mówi to tobie coś?

        • 1 0

       • Mamy kondominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym. :D

        • 10 1

       • (5)

        postkomunizm. takie otwarcie sie komuny na biznes.
        komunisci wygrali, kiedys musieli dbac o obywateli, zapewniac im prace, mieszkania. teraz nic nie musza, a jak ceny w sklepach wzrosna nikt nie wyjdzie na ulice.
        wolnosc jest reglamentowana - zalezna od statusu majatkowego i ukladow.
        no chyba nie powiesz mi, ze jestesmy wszyscy rowni wobec prawa?

        • 7 4

       • (4)

        brakuje ci tych czasów kiedy dobry car dbał o lud? sam sobie poradź a nie obwiniasz jakiś mityczny "układ" za swoją porażkę.

        • 3 7

       • (1)

        nie odnioslem zadnej porazki, ale widze, ze wielu ludzi ma problemy wchodzac w dorozlosc. najczesciej wlasnie z mieszkaniem i dobra praca.
        dlatego uwazam, ze robotnicy na tej przemianie przegrali.
        a uklad nie jest wcale mityczny, niestety, tak jak o magdalence zaczeto mowic niedawno, po 27 latach, na rzetalna ocene lat 90-tych i 'ukladu' przyjdzie nam poczekac tyle samo albo i wiecej.

        • 8 2

       • I temu wszystkiemu jest winny układ okrągły stół (gdzie byli kaczynscy) a nie fakt strasznej biedy lat 80tych i tego że nie zdążyliśmy wszystkiego nadrobic?

        • 1 2

       • (1)

        Wolę czas jak car dbał o lud niż czas gdy Tusek twierdził że nic nie może. Rząd który brał kasę za rządzenie, robił wałki, ale za nic nie odpowoadał.

        • 5 4

       • Moze jakies konkrety a nie tylko pisowskie urojenia?

        • 3 3

    • (2)

     Solidarność to tylko pewien etap w historii Polski, a podchodzimy do niej, jakby zawojowała całą galaktykę. Od epatowania przewrotem i Solidarnością przez poukładanych styropianowców robi się już po prostu nie dobrze. Ludzie nie pamiętają, co robili rok, dwa lata temu, a elyta Solidarności w rządzie domaga się WSZYSTKIEGO, bo 35 lat temu coś tam, coś tam. Sorry. AK i żołnierze wyklęci nawet nie marzyli o tak bajecznych stołeczkach.

     • 10 3

     • (1)

      różnica jest taka że solidarność wygrała i nie dała zabić wielu młodych Polaków.

      • 4 4

      • Ale która Solidarność? Ta z 1980 rpku czy ta z 1988?

       • 1 1

   • Teczki - o tym nikt nie zapomni one będą wieczne (12)

    • 9 5

    • (11)

     Aby wierzyć sbeckim falszywkom to naprawdę trzeba mieć wyprany mozg albo być komuchem

     • 8 9

     • tak, bo ubecja (10)

      Nie miała nic innego do roboty tylko fałszować teczki żeby sama siebie wprowadzać w błąd. Przestańcie już miałczeć agenci - w całej Czechy, Węgry, Słowacja, NRDówek - wszyscy zrobili lustrację i jakoś u nich nikt nie miał pomysłu że akta agentów to fałszywki.

      • 8 5

      • (5)

       skąd ty się urwałeś? przecież ipn stwierdził że sb fałszowało teczki wałęsy aby do zdyskredytować przed komitetem noblowskim i przed kolegami z solidarności. operacje "sąd" i "ambasador". teraz pokazuje się te same teczki i oszołomstwo wyje z radości

       • 6 6

       • (4)

        To może przeczytasz dokładnie dane ipnu bo z tego co wiem to SBcja podesłała komitetowi noblowskiemu oryginały z lat 70 . Zrobiła podróby którymi próbowała rozszwrzyć działalność Bolka ma lata 80 ale nie włączała ich do alt Wałęsy i aa zniszczyła jako niewiarygodne. Czy w latach 80 Wałęsa juź nie współpracował ( w co jestem w stanie uwierzyć) czy był już agentem WSI (w co wierzę nieco mniej ale co też nieprawdopodobne nie jest) to już inna sprawa. A tak naprawdę to czy Wałęsa współpracował z komuchami w latach 70 jestniej znacznie ważne niż to że współpracował z nimi w 1992 r. A to że ma agenturalną przeszłość ten 1992 rok tłumaczy

        • 2 2

       • (3)

        "oryginały z lat 70" te papiery NIGDY nie zostały uznane za oryginały. część z tych sbeckich materiałów, traktowanych teraz przez pisowską cześć sceny politycznej jako prawda objawiona, była wysłana komitetowi noblowskiemu. co ciekawe dostały się również do CIA. efekt? zamiast połowy nagrody nobla w 82 dostał "całą" w 83. cia to też połączony spisek komunistów i żydowsko-niemieckich banksterów?

        • 2 4

       • to po co Kiszczak (2)

        trzymał podrobioną teczkę?

        • 3 2

       • (1)

        to po co podrabiali w latach 80tych skoro mieli oryginały z lat 70tych?

        • 1 1

       • Żeby zdyskredytować nie tylko przeszłość ale i obecną działalność.

        • 1 0

      • (3)

       przecież my też zrobiliśmy lustrację. to że Jarosław wielki dobrotliwy ma inne zdanie nie znaczy że jej nie było. a co do fałszowania teczek to wiem - tylko Jarosława została sfałszowana lol

       • 5 5

       • (2)

        Kiedy zrobiliśmy lustrację? W 1992? Ale zaraz potem Lechu z komuchami ją przekręcili.

        • 1 1

       • (1)

        tak oczywiście. są wyroki sadu ale skoro nie po myśli pisowców to znaczy że sądy były złe ubeckie i postkomunistyczne prawda? do was nie docierają żadne argumenty, zniszczycie i zaprzeczycie wszystkiemu co jest nie po waszej myśli

        • 4 2

       • Pójdź do sądu w jakiejkolwiek sprawie to zobaczysz jakie w Polsce sądy dają "wyroki".

        • 1 1

   • Też miałem wrażenie, że styl tej wypowiedzi jest identyczny do komentarzy zaganiających na agitkę dla Bolka.

    • 0 1

  • Panie Budyń (1)

   "Wrarzenie" pisze się ciut inaczej!

   • 3 3

   • Rozumiem że minusujący twierdzą, że jednak przez "rz".

    • 4 1

  • za a jednoczesnie przeciw

   Walesa?

   • 0 0

 • Najśmieszniejsze jest to, że nie wiadomo co w tym budnku się mieści (6)

  Nie ma na nim żadnego napisu, szyldu, czegokolwiek. Rdzawe pudło jest po prostu bezimienne!!! Nawet w tramwaju słyszałem rozmowy jak ludzie pytali się co tam jest?

  • 243 20

  • Macie w Kolbudach tramwaj?

   • 6 27

  • moze to nie galeria handlowa?

   • 12 2

  • To musi byc takie ponure.

   Jak historia wydymanych 10 mln ludzi.

   • 24 3

  • jest (1)

   jest napis przy wejściu głównym to jest tym którym się wchodzi przechodząc uprzednio przez Bramę Stoczniową

   • 1 4

   • Powinien być napis - "patrzcie i podziwiajcie jak można doprowadzić potężny zakłąd do ruiny": - wizytówka przekrętów i nieudolnego przewrotu - ofiary ?? - tysiące ludzi bez pracy !!!

    • 0 0

  • Moze maja zawiesic taki cebulacki ekan ledowy jak na filharmonii wisi?

   • 1 0

 • A tak naprawdę,to ten zardzewiały bunkier potrzebny dla bandy Budynia i...Bolka (8)

  A na dziurawe drogi,krzywe chodniki,przedszkola,szkoły,służbe zdrowia i milion innych potrzeb,to już jak zwykle brakuje,bo najważniejsze jest...budowanie bizancjum.

  • 228 40

  • tak, a jutro KODowcy beda manifestować poparcie dla głownego lokatora ECS (2)

   by chłopina mógł w nieskończonośc siedzieć tam za darmo i odcinać kupony od swojej celebryckiej działalności w latach 80 tych

   • 32 9

   • nędzny żywot (1)

    Oj biedny, mały człowieczku, który mówisz to co wiesz, a nie wiesz co mówisz.

    • 3 13

    • Aj waj, jakiś ty mądry. Jak z partii ludzi rozumnych.

     • 15 2

  • z małymi inwestycjami nie dają sobie rady a co dopiero z dużymi

   • 8 2

  • EN57- 55 lat urzytkowania. gratulacje dla dzialu technicznego.

   Majster jak inzynier zaszczytem byloby mi nosic Ci narzedzia. Jako menadzer wywalilbym polowe z urzedu miasta wlocznie z ich chiftainem.

   • 1 1

  • Wygląda jak sarkofag nieboszczki Stoczni Gdańskiej (1)

   a główny sprawca cały czas kręci sie na terenie

   • 3 0

   • Jaworski?

    ja myślał że on we warszawie tera

    • 0 2

  • a

   czy ten budynek zarabia na siebie??wątpię

   • 2 0

 • Fucha z fontanna i zalewaniem garaży (5)

  Kto podpisał umowę bez gwarancji

  • 112 6

  • idioci (2)

   • 14 2

   • Znaczy...budyń ze swoimi kolegami podpisał

    • 14 3

   • Głupi się uprze i innym debilom musi udowodnić ,że "jak to ja nie dam rady" i tak oto mamy ECS, szkoda tylko , że normalni ludzie w pracy ponoszą konsekwencję swoich chybionych decyzji z opcją zwolnienia włącznie a tu zarządcy Gdańska bezkarni od wielu lat a nie jednemu należała by się juz dawno dyscyplinarka za prywatę i działanie na szkodę miasta !!!!

    • 1 0

  • Jest (1)

   Jest gwarancja i z niej bedzie naprawiona fotanna

   • 4 4

   • ... za 15 lat ?

    • 0 1

 • Opinia (5)

  Beznadzieja a wygląd straszny.

  • 173 15

  • Nalezalo pokryc specjalnym lakierem ta farbe imitujaca '' rdze '' bo pewnie o tym zapomniano. (4)

   Takie imitacje rdzy pokrywa sie kilkoma warstwami specjalnego lakieru i nie maja prawa puscic farby przez sto lat i zadne ptasie kupy nie straszne. Pewnie jacys amatorzy robili ta imitacje Rdzy .

   • 12 2

   • Sam jesteś imitacja. (3)

    Ta rdza to specjalne blachy, będące fanaberią projektową, za które zapłaciliśmy my wszyscy. Rdza jest autentyczna a Architekt nie przewidział tego co się będzie działo z chodnikami. Teraz powinien opracować roziwązanie w ramach reklamacji ;]

    • 13 1

    • (1)

     Mnie się podoba.

     • 5 15

     • Ślepi nie powinni sie wypowiadać

      • 1 0

    • bez wzgledu czy to imitacja rdzy czy rdza jest wywolana naturalnie nalezy to lakierem pokryc.

     specjalne lakiery sa do pokrywania rdzy skoro ma byc taki wyglad. Lakierami sie pokrywa zarowno rdze tworzona sztucznie jak i blachy . To zadna wiedza tajemna . Sa specjalne lakiery . A do usuwania ptasich odchodow sa preparaty i tyle.

     • 3 2

 • Potrzebne to jak kotu buty (2)

  Następne będzie muzeum przekrętów na wybrzeżu

  • 173 19

  • teczki przetrwają nie jeden budynek

   • 7 2

  • Kotu buty?
   pozdrawiam
   Kot w czapce

   • 0 1

 • to miło, że znalazło się grono ekspertów, którzy wyjaśniają czemu jest do d*py (1)

  i że tak ma być. Te karteczki i zamieszanie przy wejściach, to masakra - od razu wprowadzają nastrój prowizorki i bylejakości.

  • 125 6

  • Nooo, właśnie chodziło przecież o atmosferę... podobnie jak tabliczka, że taras widokowy zamknięty do "momentu poprawy warunków pogodowych"... powinni jeszcze dopisać że najbliższy taras widokowy na muzeum znajduje się w Bydgoszczy.

   • 3 0

 • Chyba powinni zmienić teraz pewne elementy wystaw i usunąć długopis Bolka:) (5)

  • 120 32

  • DługoPiS to ostatnio został wygwizdany w Gdyni (1)

   • 16 17

   • Tylko przychlasty i dna

    We wszystko wmieszają pis
    Wy myślicie samodzielnie? czy ktoś wam każe mieszać z błotem pis, jakby udowodnili Wałęsie zabójstwo, gwałt, czy defraudacje wy i tak wmieszali byście w to Jarka, jego kota i pis
    Żałośni jesteście

    • 30 14

  • Już sam długopis świadczył o...

   "Powadze" i poziomie podpisującego się nim.

   • 12 2

  • czemu? może to ten sam którym podpisywał właściwą bumażkę...

   • 5 3

  • długopis i Bolka

   Budyń dał mu przecież tam biuro dożywotnie, jaśnie Pan łaskawy z pieniędzy podatnika (czemu nie w jednej ze swoich chałup).
   Ptaki obesrały ECS i to jest chyba najlepszy znak do czego się ten bunkier kłamstwa nadaje.

   • 16 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane