Fakty i opinie

stat

1,8 mln zł na sprzątanie trójmiejskich plaż

Najnowszy artukuł na ten temat

Oni zarabiają też w deszczowe lato

Ładna pogoda sprzyja plażowaniu, ale żeby było ono przyjemne plaże muszą być posprzątane.
Ładna pogoda sprzyja plażowaniu, ale żeby było ono przyjemne plaże muszą być posprzątane. fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl

W słoneczny weekendowy dzień na trójmiejskich plażach przebywa ok. 150 tys. osób. W tym roku Trójmiasto spodziewa się jeszcze więcej turystów niż w poprzednich latach. A więcej plażowiczów to więcej śmieci. Jak do sprzątania plaż szykują się miejskie służby?Czy w sezonie na trójmiejskich plażach jest czysto?

tak, nie mam większych zastrzeżeń 25%
zdarzają sie zapomniane miejsca 29%
raczej nie, w sezonie często służby nie nadążają ze sprzątaniem 26%
nie, jest brudno, a jak dochodzi do kwitnięcia glonów, to omijam je szerokim łukiem 20%
zakończona Łącznie głosów: 498
Nad tym, by plażowicze czuli się tam komfortowo i nie leżeli w górach śmieci i w brudnym piasku, czuwają w Trójmieście wyspecjalizowane ekipy sprzątające.

W Gdyni na pierwszym miejscu sprząta się plaże

W Gdyni - jak w każdym sezonie letnim - sporo uwagi poświęcone jest czystości plaż. Pod opieką Gdyńskiego Centrum Sportu znajduje się w sumie 317 tys. m kw. nadmorskiej powierzchni o długości 10 km. Sprzątane są plaże na Babich Dołach, Oksywiu, w Śródmieściu, Redłowie i Orłowie. Do tego dochodzi również marina. Całkowity koszt sprzątania w sezonie 2016/2017 to 715 tys. zł.

Sprzątający zbierają liście, wodorosty, grabią i wyrównują piasek, zamiatają schody, czyszczą balustrady i drewniane trapy. Dbają też o czystość w budynkach dla ratowników czy chociażby plac zabaw zlokalizowany w śródmieściu.

Najwięcej pracy jest z piaskiem. Jest przesiewany na głębokość co najmniej 15 cm, później napowietrzany i spulchniany, a na końcu wyrównywany. Następnie odpady są wywożone i utylizowane. Oprócz tego ich zadaniem jest oczyszczanie terenów zielonych wokół plaży. W sezonie letnim od 15 czerwca do 30 września sprzątający muszą uporać się z tymi czynnościami do godz. 8.

Na plażach stanęły już kosze na śmieci. W sezonie letnim jest ich na plażach ponad 400 - najwięcej w Orłowie 120 i śródmieściu oraz Redłowie po 100, a najmniej na Babich Dołach 60 Oksywiu 40. Tam stoją co 50 metrów, a na pozostałych plażach co 25 metrów.

W przypadku ich przepełnienia albo pojawienia się śmieci na plaży do akcji powinny wkraczać w godz. 10-18 ekipy dyżurujące, które są zobowiązane na bieżąco usuwać odpady i zanieczyszczenia.

Gdańsk już sprząta, choć sezon zaczyna za 6 dni

Linia brzegowa gdańskich plaż ma w sumie 28 km, w tym na 1500 metrach znajduje się siedem strzeżonych kąpielisk: Molo Brzeźno, Sobieszewo, Orle, Stogi, Jelitkowo, Kliper Jelitkowo, Dom Zdrojowy Brzeźno.

Sezon zaczyna się 24 czerwca i trwa do końca sierpnia, niemniej na gdańskich plażach już ustawiono kosze na śmieci. Docelowo będzie ich około 800, na plaży stoją średnio co 50 m, i przy każdym wejściu po dwa.

- Plaże sprzątamy przez cały rok, a już od połowy kwietnia codziennie opróżniane są kosze na śmieci. Piasek przesiewamy średnio co dwa tygodnie, a w miejscach, które są najchętniej odwiedzane przez plażowiczów, częściej. W ścisłym sezonie (lipiec - sierpień) plaże będą sprzątane na bieżąco, przesiewanie będzie wykonywane minimum raz w tygodniu, a w niektórych miejscach nawet codziennie np. przy molo i na wysokości ulicy Hallera w Brzeźnie, na Stogach czy w Jelitkowie - wyjaśnia Łukasz Iwański, kierownik kąpielisk i obiektów nadmorskich z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku.
Na zlecenie MOSiR-u w Gdańsku przedstawiciele firmy sprzątającej od połowy kwietnia codziennie opróżniają kosze na śmieci, a w sezonie nawet co kilka godzin.
Na zlecenie MOSiR-u w Gdańsku przedstawiciele firmy sprzątającej od połowy kwietnia codziennie opróżniają kosze na śmieci, a w sezonie nawet co kilka godzin. fot. mat. MOSiR
Ponadto w sezonie są ekipy sprzątające dostępne przez cały dzień, które na bieżąco, czasami trzy razy dziennie, opróżniają kosze na śmieci - przy ładnej pogodzie zostają one zapełnione już po kilku godzinach. Śmieci następnie trafiają do większych pojemników ustawionych w pobliżu plaż, które w nocy są wywożone. Także w nocy odbywa się gruntowne sprzątanie plaż z przesiewaniem, trwające do godzin rannych.

MOSiR na sprzątanie plaż zawarł trzyletnią umowę z firmą Bromix, która wygasa z końcem 2017 roku. Otrzymuje ona 1 mln zł rocznie, ale w ramach zadań - poza sprzątaniem - musi też wyrównywać skarpy, odkopywać wejścia na plażę, utrzymywać czystość molo czy falochronu.

Sopot sprząta plaże na bieżąco

Linia brzegowa sopockich plaż wynosi ok. 4000 m. W sezonie letnim prowadzone są dwa kąpieliska strzeżone: miejskie, przy molo pomiędzy wejściami nr 23 a 24 oraz na plaży Koliby pomiędzy wejściami nr 3 a 6. Wyznaczone są również miejsca przeznaczone do kąpieli.

Sprzątanie odbywa się bez względu na pogodę. Tak wyglądał fragment plaży w śródmieściu Gdyni w środku zeszłego tygodnia.
Sprzątanie odbywa się bez względu na pogodę. Tak wyglądał fragment plaży w śródmieściu Gdyni w środku zeszłego tygodnia. fot. Trojmiasto.pl
W sezonie letnim plaże miejskie i prywatne są sprzątane ręcznie na bieżąco oraz mechanicznie (w tym również przesiewanie piasku) raz w tygodniu. Częste sprzątanie na plażach w Sopocie szczególnie w sierpniu staje się koniecznością, gdyż wtedy pojawiają się tam duże ilości glonów, z którymi miasto nie potrafi sobie poradzić od lat.

Kosze na całej długości sopockiej plaży są ustawiane min. co 25 m.

Koszt sprzątania plaż miejskich w miesiącach letnich wynosi blisko 60 tys. zł. Sezon w Sopocie trwa od maja do września.

Przygotowujemy artykuł o tym, czego brakuje na trójmiejskich plażach. Leżaków, pryszniców, przebieralni? Jeżeli macie jakieś sugestie na ten temat, piszcie w komentarzach

Opinie (116) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.