Fakty i opinie

stat

26 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Już po raz 26. rusza w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Będzie można zobaczyć 31 filmów konkursowych, w tym 11 debiutów. Będzie też retrospektywa, kino offowe i pokazy specjalne. Przez festiwalowe centrum, czyli Teatr Muzyczny w Gdyni, a także Silver Screen i Teatr Miejski przewinie się niemal 2,5 tysiąca gości. Pojawią się najważniejsi reżyserzy, m.in. Andrzej Wajda, Jerzy Kawalerowicz, Krzysztof Zanussi, Juliusz Machulski, i znani aktorzy: - Bogusław Linda, Grażyna Szapołowska, Olaf Lubaszenko, Michał Bajor, Paweł Deląg... i wielu, wielu innych. Jak zapowiadają organizatorzy - festiwalowych gwiazd nie zabraknie.

Festwial rusza już dzisiaj, uroczyste otwarcie odbędzie się o godz. 19 w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Najbardziej oczekiwaną tegoroczną polską produkcję filmową, czyli "Quo vadis" Jerzego Kawalerowicza będzie można zobaczyć na zakończenie festiwalu, w sobotę, poza konkursem. Uroczysty pokaz filmu Jerzego Kawalerowicza z udziałem ekipy filmowej odbędzie się także w gdyńskim Silver Screen, w sobotę 15 września o godz. 19.

Na gdyński festiwal nie dojedzie - także oczekiwany w tym roku - "Wiedźmin" zrealizowany na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Jednak festiwalowe jury - pod przewodnictwem Janusza Majewskiego - będzie oceniać aż 31 filmów, w tym 11 debiutów. O "Złote Lwy" będą walczyć zarówno filmy doskonale już znane - np. "Poranek Kojota" Olafa Lubaszenki, "Weiser" Wojciecha Marczewskiego, "Przedwiośnie" Filipa Bajona czy "Sezon na leszcza" Bogusława Lindy - jak i produkcje najnowsze. Zobaczymy m.in. ostatni film Andrzeja Kondratiuka "Córa marnotrawna", "Sieć" Krzysztofa Krauzego czy "Stację" Piotra Wereśniaka.

Niemal wszystkie repliki konkursowych filmów będzie można oglądać przez cały tydzień w Silver Screen, tam też odbędzie się retrospektywny pokaz filmów Janusza Majewskiego, Teatr Miejski zaś będzie królestwem kina offowego. Tam też odbędzie się specjalny pokaz przedwojennego filmu Kazimierza Czyńskiego pt. "Wiatr od morza", którego fragmenty odnaleziono niedawno w Czechach: to ekranizacja opowiadania Stefana Żeromskiego, której akcja częściowo rozgrywa się w Gdyni.

- To najważniejszy polski festwial filmowy. Można na nim obejrzeć nemal całą roczną polską produkcję filmową: w ramach pokazów konkursowych i w czasie prezentacji filmów offowych. Można tu spotkać najbardziej znanych i znaczących ludzi w polskim kinie - podsumowuje Leszek Kopeć, prezes "Neptun Filmu", współorganizator festiwalu.

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.