• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

4 PO...mysły

Marek Cygański
14 września 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Likwidacja Senatu, zmniejszenie liczby posłów do 230, zniesienie imunnitetu parlamentarnego oraz wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. To pomysły Platformy Obywatelskiej.

Partia ta rozpoczeła kampanię zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ustrojowego. Aby mogło do niego dojść, potrzeba ich 500 tysięcy. Wczoraj przedstawiciele Platformy Obywatelskiej spotkali się z dziennikarzami obok fontanny Neptuna, przy punkcie zbiórki podpisów. Niestety, wielkim nieobecnym był lider partii Donald Tusk, którego obowiązki zatrzymały w Warszawie.

- Zaczęliśmy w niedzielę i już zebraliśmy w Gdańsku 2 tysiące podpisów - chwalił się lider PO w Gdańsku, prezydent miasta Paweł Adamowicz.

- To wypowiedzenie wojny klasie próżniaczej. Nasze propozycje mają rozpocząć zmianę państwa na lepsze. Liczymy, że właśnie na Pomorzu zbierzemy najwięcej podpisów - mówił poseł Platformy Sławomir Nowak. Jego zdaniem byłoby idealnie, gdyby referendum udało sie połączyć z wyborami parlamentarnymi 2005.

- Senat jest czasami nazywany izbą kropki i przecinka - twierdził Nowak, który parlamentarzystą jest od kilku miesięcy.

- W Radzie Miasta Gdańska jest obecnie 34 radnych. Przed reformą było ich 60. Nie wpłynęło to na jakość pracy rady - argumentował z kolei Paweł Adamowicz.

W trakcie akcji przechodniom rozdawano "niebieskie książeczki". Można w nich znaleźć tekst przygotowany przez Donalda Tuska, kronikę Platformy Obywatelskiej, deklarację ideową oraz notki biograficzne czwórki liderów partii. - Senat należy zlikwidować, a jego kompetencje przekazać prezydentowi, wzmacniając tym samym jego uprawnienia - napisał w "niebieskiej książeczce" Tusk.

- Jestem zdecydowanie za utrzymaniem Senatu. Przy obecnym poziomie kultury legislacyjnej, istnienie izby wyższej jest niezbędne, bowiem gwarantuje jakość uchwalanego prawa - mówi marszałek Senatu Longin Pastusiak. Zwraca jednocześnie uwagę, że w tej kadencji Senat przygotował 6 tysięcy poprawek, a 85 procent z nich, zostało później uwzględnione przez Sejm. - W ten sposób posłowie przyznali się po prostu do błędu. A Senat ma jeszcze możliowość występowania z inicjatywą ustawodawczą. Korzystaliśmy z tego prawa 20 razy - podkreśla Pastusiak. Pytany o to, czy jego obecne stanowisko nie jest sprzeczne z propozycjami likwidacji Senatu, przedstawianymi przez SLD w trakcie kampanii wyborczej w 2001 roku, marszałek stwierdził: w programie wyborczym kolicji SLD-UP z przed trzech lat nie ma ani słowa o zniesieniu Senatu. Przyznaję, że z taką propozycją występowała część posłów lewicy.

Na stronie internetowej Sojuszu można znaleźć program wyborczy. W części pod nazwą "Aktywniejsza, mniej kosztowna władza" za najważniejszy punkt uznano zmniejszenie liczby ministerstw oraz urzędów centralnych, agencji i funduszy. O Senacie ani słowa.

Z propozycjami Platformy Obywatelskiej nie zgadza się też niedawny lider tego ugrupowania, obecnie poseł niezależny. - Nie można kierować się tylko kryterium czy coś jest drogie i może być tańsze. Najtaniej rządziłaby jedna partia, a jeszcze lepiej - monarchia - mówi "Głosowi" były marszałek Sejmu Maciej Płażyński. Zarzuca on dwóm postulatom PO niespójność.

- Jestem zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych. Dają one szansę wyboru swojego przedstawiciela przez około 100 tysięcy wyborców. Kandydaci mieliby wówczas szansę dotarcia do każdego z nich. Jednak zmniejszając liczbę posłów tworzymy okręgi od 300 do 400 tysięcy wyborców. Czyli mechanizmy wyboru pozostaną te same, liczą się pieniądze na kampanię - podkreśla Płażyński.

Były marszałek Sejmu nie zgadza się również z argumentem że zmniejszenie liczby posłów poprawi jakość ich pracy. - Zmniejszyła się liczba radnych pomorskiego sejmiku. Czy zwiększyła się przez to jakość? Przecież sejmik jest zakładnikiem radnego Kurskiego - stwierdził Maciej Płażyński.
Głos WybrzeżaMarek Cygański

Opinie (129)

  • nie no, gallux - właśnie mój argument napisałeś - tak prezydent wetuje, gdyby robił to zgodnie z duchem konstytucji to nie byłoby tych bubli odrzuconych przez TK. Po co więc to dublować senatem? Żeby poprawki, inicjatywa ustawodawcza itd.? no ja Ciebie przepraszam ale z mojego punktu widzenia to mnożenie niepotrzebnych stołków (nie zapominaj, że senat to nie tylko stu senatorów ale też kancelaria). Wystarczy, że prezydent, wspomagany przez profesjonalną administrację wetuje ustawę, sejm weto przyjmuje lub odrzuca i w zalezności od powyższego robi nową ustawę lub poprawia starą lub bierze się do tego po wyroku TK... po co to pośrednie ogniwo?

    • 0 0

  • grisza
    w II Rzeczpospolitej był sejm senat i prezydent
    jakos udało sie pogodzić te 3 funkcje
    dwuizbowość parlamentu jest chyba regułą?? przynajmniej w demokracjach DOJRZAŁYCH
    izba lordów izba wyzsza bundestagu itd

    • 0 0

  • :)
    no i te 3 x TAK Polaka znakw 1947
    jedno TAK za zniesieniem senatu
    czemu akurat senatu?
    hmmm musiał komuchom nie leżeć w ich bandyckich zamiarach zniewolenia Narodu i dlatego intuicyjnie wyczuwam, ze SENAT JEST POTRZEBNY

    • 0 0

  • KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

    Rozdział IV - SEJM I SENAT

    ORGANIZACJA I DZIAŁANIE

    Art. 118.

    2. Inicjatywa ustawodawcza przysługuje również grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Tryb postępowania w tej sprawie określa ustawa.

    • 0 0

  • krótka radość griszy

    ale nie w sprawie ZMIAN W USTAWIE ZASADNICZEJ
    lepiej przeczytaj całą:))

    • 0 0

  • Galuxie
    Czy Ty aby przypadkiem nie zapisałeś sie do nowej fali SLD czy jak to tam.
    Empirycznie każdy może doświadczyć, że ze smierdzącego starego guwna niczego pachnącego wyciągnąć sie nieda.
    tak samo ze starych zwłok post PZPRowskich jakimi są SLD
    żadnych pozytywnych fluiduw wyekstrachować nie sposób.

    Przeca proste jak but

    • 0 0

  • a nie szukaj masz tu jeszcze raz

    Rozdział XII
    ZMIANA KONSTYTUCJI

    Art. 235.

    Projekt ustawy o zmianie Konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub Prezydent Rzeczypospolitej.
    Zmiana Konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat.
    Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie Konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy.
    Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
    Uchwalenie przez Sejm ustawy zmieniającej przepisy rozdziałów I, II lub XII Konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż sześćdziesiątego dnia po pierwszym czytaniu projektu tej ustawy.
    Jeżeli ustawa o zmianie Konstytucji dotyczy przepisów rozdziału I, II lub XII, podmioty określone w ust. 1 mogą zażądać, w terminie 45 dni od dnia uchwalenia ustawy przez Senat, przeprowadzenia referendum zatwierdzającego. Z wnioskiem w tej sprawie podmioty te zwracają się do Marszałka Sejmu, który zarządza niezwłocznie przeprowadzenie referendum w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku. Zmiana Konstytucji zostaje przyjęta, jeżeli za tą zmianą opowiedziała się większość głosujących.
    Po zakończeniu postępowania określonego w ust. 4 i 6 Marszałek Sejmu przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej uchwaloną ustawę do podpisu. Prezydent Rzeczypospolitej podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia przedstawienia i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

    manipuluja wami platfusy jak dziecmi:))
    ta część Konstytucji jest na samym końcu he he he he

    • 0 0

  • ZAPYTAJCIE POSŁÓW PO JAK GŁOSOWALI NA OBECNĄ KONSTYTUCJE??

    grisza i muranos
    nie kwach i SLD ma udział jedyny i wyłączny w obecnej Konstytucji
    ZAPYTAJCIE POSŁÓW PO JAK GŁOSOWALI NA OBECNĄ KONSTYTUCJE??
    troche przyzwoitości panowie:)

    • 0 0

  • gallux, wcale nie krótka radość - co Ty na fakt, że wniosek poparty 500 tysiącami podpisów ma większy wydźwięk - to element strategii przypierania do muru. daleki jestem od wychwalania PO, odkąd lewandowski siedzi w brukseli to głosować będę na nich jako na mniejsze zło (do tej pory jako na minimalne zło). ale naprawdę nie rozumiem, jak możesz być tak zacietrzewiony - olej tę PO powiedz mi dlaczego się Tobie te pomysły nie podobają - senat ok - tradycja bla bla bla - tradycja uświęcająca złe rzeczy nie jest dobrą tradycją, immunitet - że jest ok tylko źle wykorzystywany - skoro jego instytucja stwarza możliwość złego wykorzystania to należy tę instytucję zmodyfikować czyż nie? jednomandatowe okręgi wyborcze - no jak dla mnie dobry pomysł - masz coś przeciwko? zmniejszenie liczby posłów - też świetna idea - w końcu mamy ich tylu co usa.

    • 0 0

  • Na biedzie zbiera się najwięcej pkt.

    PO robi scieme, ponieważ SLD naobiecywało i nic nie zrealizowało a wręcz pogorszyło sytuacje kraju. powiedzmy sobie szczerze na niezadowoleniu biedzie wypływaja jednostki takie jak na wajmarze, hitler. Obecna sytuacja społeczna jest taka, że promuje sie przestępców, cwaniaków , złodieji. Absolutny brak szacunku i świetości(mówie o etyce) poniewaz KK jest skorumpowany i umoczony jak nigdy dotąd a media to jeszcze promuja pokazywając Gocłowskiego, Jankowskiego, którzy wysyłaja listy i nie wysłają. Jaki przykład???

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane