• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

4 PO...mysły

Marek Cygański
14 września 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Likwidacja Senatu, zmniejszenie liczby posłów do 230, zniesienie imunnitetu parlamentarnego oraz wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. To pomysły Platformy Obywatelskiej.

Partia ta rozpoczeła kampanię zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ustrojowego. Aby mogło do niego dojść, potrzeba ich 500 tysięcy. Wczoraj przedstawiciele Platformy Obywatelskiej spotkali się z dziennikarzami obok fontanny Neptuna, przy punkcie zbiórki podpisów. Niestety, wielkim nieobecnym był lider partii Donald Tusk, którego obowiązki zatrzymały w Warszawie.

- Zaczęliśmy w niedzielę i już zebraliśmy w Gdańsku 2 tysiące podpisów - chwalił się lider PO w Gdańsku, prezydent miasta Paweł Adamowicz.

- To wypowiedzenie wojny klasie próżniaczej. Nasze propozycje mają rozpocząć zmianę państwa na lepsze. Liczymy, że właśnie na Pomorzu zbierzemy najwięcej podpisów - mówił poseł Platformy Sławomir Nowak. Jego zdaniem byłoby idealnie, gdyby referendum udało sie połączyć z wyborami parlamentarnymi 2005.

- Senat jest czasami nazywany izbą kropki i przecinka - twierdził Nowak, który parlamentarzystą jest od kilku miesięcy.

- W Radzie Miasta Gdańska jest obecnie 34 radnych. Przed reformą było ich 60. Nie wpłynęło to na jakość pracy rady - argumentował z kolei Paweł Adamowicz.

W trakcie akcji przechodniom rozdawano "niebieskie książeczki". Można w nich znaleźć tekst przygotowany przez Donalda Tuska, kronikę Platformy Obywatelskiej, deklarację ideową oraz notki biograficzne czwórki liderów partii. - Senat należy zlikwidować, a jego kompetencje przekazać prezydentowi, wzmacniając tym samym jego uprawnienia - napisał w "niebieskiej książeczce" Tusk.

- Jestem zdecydowanie za utrzymaniem Senatu. Przy obecnym poziomie kultury legislacyjnej, istnienie izby wyższej jest niezbędne, bowiem gwarantuje jakość uchwalanego prawa - mówi marszałek Senatu Longin Pastusiak. Zwraca jednocześnie uwagę, że w tej kadencji Senat przygotował 6 tysięcy poprawek, a 85 procent z nich, zostało później uwzględnione przez Sejm. - W ten sposób posłowie przyznali się po prostu do błędu. A Senat ma jeszcze możliowość występowania z inicjatywą ustawodawczą. Korzystaliśmy z tego prawa 20 razy - podkreśla Pastusiak. Pytany o to, czy jego obecne stanowisko nie jest sprzeczne z propozycjami likwidacji Senatu, przedstawianymi przez SLD w trakcie kampanii wyborczej w 2001 roku, marszałek stwierdził: w programie wyborczym kolicji SLD-UP z przed trzech lat nie ma ani słowa o zniesieniu Senatu. Przyznaję, że z taką propozycją występowała część posłów lewicy.

Na stronie internetowej Sojuszu można znaleźć program wyborczy. W części pod nazwą "Aktywniejsza, mniej kosztowna władza" za najważniejszy punkt uznano zmniejszenie liczby ministerstw oraz urzędów centralnych, agencji i funduszy. O Senacie ani słowa.

Z propozycjami Platformy Obywatelskiej nie zgadza się też niedawny lider tego ugrupowania, obecnie poseł niezależny. - Nie można kierować się tylko kryterium czy coś jest drogie i może być tańsze. Najtaniej rządziłaby jedna partia, a jeszcze lepiej - monarchia - mówi "Głosowi" były marszałek Sejmu Maciej Płażyński. Zarzuca on dwóm postulatom PO niespójność.

- Jestem zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych. Dają one szansę wyboru swojego przedstawiciela przez około 100 tysięcy wyborców. Kandydaci mieliby wówczas szansę dotarcia do każdego z nich. Jednak zmniejszając liczbę posłów tworzymy okręgi od 300 do 400 tysięcy wyborców. Czyli mechanizmy wyboru pozostaną te same, liczą się pieniądze na kampanię - podkreśla Płażyński.

Były marszałek Sejmu nie zgadza się również z argumentem że zmniejszenie liczby posłów poprawi jakość ich pracy. - Zmniejszyła się liczba radnych pomorskiego sejmiku. Czy zwiększyła się przez to jakość? Przecież sejmik jest zakładnikiem radnego Kurskiego - stwierdził Maciej Płażyński.
Głos WybrzeżaMarek Cygański

Opinie (129)

  • a może zamiast wywnętrzać się na temat PO pomyślelibyście, czy te pomysły przypadkiem nie są dobre? bo jak dla mnie świetne.

    co do kontroli poczynań sejmu i bubli prawnych - od tego z założenia jest prezydent, senat to tylko zbędne ogniwo

    • 0 0

  • Grisza, he, he, he,

    pewnie, że SĄ DOBRE. Tylko jak to wtłumaczyć Galluxowi, skoro zauroczył go taki jeden oszołom?

    • 0 0

  • grisza
    twoja wypowiedź enigmatyczna jest tak samo jak projekt PO
    uzasadnij zatem czemu senat jest zły??
    bo jest w nim dziewięćdziesięciu paru komuchów??
    pan tusk określający kolegów mianem "klasy próżniaczej" z jednoczesnym wizerunkiem sportowca i lYterata jest po prostu śmieszny

    PO pogrobowcy AWS i UW robili już 4 reformy w tym ustrojową
    jakoś poprawy nie widzę
    ale ojców tych reform widzę bezwstydnych z bardzo dobrym samopoczuciem szykujących sie do kolejnych 4 lat próżniactwa

    • 0 0

  • baja
    czy uważasz, że zniesienie immunitetu posłom zmieni cokolwiek??
    chyba nie tędy droga to tylko kosmetyka poprawianie poprawianego i łatanie cerowanego
    co do jednego pana
    tak zauroczył mnie
    w prosty sposób odsłonił kulisy fundacji pani prezydentowej
    fabryka osocza ha ha ha ha
    spowodował ze pan prezydent tańczący i śpiewający o dzwio chce mówić
    mało sam sie pcha byle we wrzesniu:))
    gorliwy jakby miał cos na sumieniu:)))

    • 0 0

  • senat galluxie nie jest "zły" senat jest zbędny, cała reszta Twojej wypowiedzi to Twoje poglądy na PO - odpowiedz mi proszę na proste pytanie - czy gdyby z taką inicjatywą wystąpił Twój ulubiony giertych to czy też byś pyszczył, że do kitu, a ten romek to jakiś wysoki, wrzodziu to związkowiec i marzy mu się kolejna ciepła posadka na 4 lata? i z odpowiedzią na to pytanie Cię zostawiam.

    • 0 0

  • ALE DLACZEGO??

    "senat galluxie nie jest "zły" senat jest zbędny"
    ALE DLACZEGO??
    nie interesuje mnie twoja INTUICJA ale POWODY czemu senat jest zły??
    chyba, że nie znasz roli senatu:(....

    • 0 0

  • Gallux,

    nie przeginaj z tymi reformami. Przede wszystkim reformy zostały częściowo ZABLOKOWANE, bo po dorwaniu się do żłoba SLD zaniechano reformy służby zdrowia wprowadzając centralizację w postaci NFZ (skutki widać gołym okiem). Tymczasem Chore Kasy można było uzdrowić, bo ten model jest sprawdzony w świecie i wcale nie był zły.
    Reformę oświaty wstrzymano, dopiero w tym roku wchodzi nowa matura. O czym więc mówisz, jakie reformy wprowadziła PO?
    Też jestem zdania, że Senat spełnia rolę rezerwy dla po(osłów), którzy bezkarnie produkują buble legislacyjne. Mimo istnienia senatu Trybunał Konstytucyjny parę takich bubli odrzucił jako niezgodne z Konstytucją, więc po co taki senat? Więcej stołków do obsadzenia?
    Przypomnę, że jednym z haseł wyborczych SLD było zlikwidowanie senatu...do czasu, jak wygrali wybory i 100 ciepłych posadek wpadło jak ślepej kurze ziarno.

    • 0 0

  • grisza
    tu masz KLOPS
    senat to w sumie jednomandatowe okręgi
    nie widzisz sprzeczności??

    • 0 0

  • "Przede wszystkim reformy zostały częściowo ZABLOKOWANE"

    TAK PAMIETAM BLOKOWANE BYŁY PRZEZ KOALICJANTÓW!!
    nie zwalaj na SLD tego co odj..a AWS z UW bo ja mam pamiec dobrą
    własne ugrupowanie głosowało przeciw rządowi!

    • 0 0

  • senat jest ciałem, które naprawia buble legislacyjne sejmu
    gdyby nie senat w tej kadencji ŻYLIBYSMY JUŻ W PAŃSTWIE IDIOTÓW I ĆWIERĆINTELIGENTÓW

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane