- 1 Kobieta zginęła w wypadku na obwodnicy (309 opinii)
- 2 Ostatnie pozwolenie dla OMT wydane (59 opinii)
- 3 Narkotykowa piwnica na Chełmie (80 opinii)
- 4 Koszulki przykrywką przemytników (17 opinii)
- 5 Najludniejsze ulice w Trójmieście (117 opinii)
- 6 W tym roku odstrzelono 90 dzików (204 opinie)
Architekci: "Złota Brama nie jest na sprzedaż". Remont zabytku zapowiadają na 2023 r.
- Sprzedaż lub przekazanie Złotej Bramy na rzecz Gdańska nie wchodzi w grę - mówi Paweł Wład. Kowalski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich o. Wybrzeże, które, jako jego właściciel, zarządza zabytkiem. Zapowiada też, że prace remontowe przy Złotej Bramie rozpoczną się wiosną 2023 r.
Złota Brama ostatni, kompleksowy remont przeszła niemal trzy dekady temu. Od tego czasu wskazywano na pogarszający się stan budowli: m.in. jej elewacji czy dachu.
Ostatecznie, kilka miesięcy temu bramę ogrodził płot, który (postawiony ze środków pozyskanych z funduszy miejskich), z jednej strony miał zabezpieczyć zabytek, a z drugiej strony - zadbać o bezpieczeństwo przechodniów. Jak podkreślają architekci: miasto dalej oferuje im swoją pomoc.
Tymczasem, w dyskusji na temat przyszłości Złotej Bramy, pojawiało się coraz więcej głosów, sugerujących oddanie lub sprzedaż zabytku przez SARP na rzecz Gdańska albo państwa. Wskazywano m.in. na możliwe wysokie koszty remontu, które mogą być trudne do udźwignięcia dla Stowarzyszenia, ale również na tempo podejmowanych prac.
Złota Brama to prezent za wkład w odbudowę Gdańska
Od architektów usłyszeliśmy jednak, że takie rozwiązanie nie wchodzi w grę.
- Złota Brama to bezcenny zabytek. Sprzedaż czy oddanie go miastu byłoby przerzucaniem problemu, a nie rozwiązaniem go - mówi Paweł Wład. Kowalski, prezes SARP o. Wybrzeże.
Jak dodaje, zabytek został przekazany środowisku architektonicznemu w ramach podziękowania za wkład w odbudowę Gdańska.
- Ktokolwiek by nie zarządzał Złotą Bramą, nie przeskoczyłby długotrwałych procedur związanych z analizą i wykonaniem badań zabytku. Jako stowarzyszenie mamy natomiast możliwość zatrudniania najlepszych specjalistów w Polsce, co zresztą robimy. Jeżeli zajmowałoby się tym państwo czy gmina, wówczas obowiązywałaby te podmioty ustawa Prawo zamówień publicznych. Wówczas zwraca się uwagę na więcej czynników, np. na najkorzystniejszą cenę, co może wpływać na ostateczną jakość wykonanych prac - mówi prezes SARP o. Wybrzeże.
Jak tłumaczą architekci, wszystkie podejmowane prace poprzedzone są czasochłonnymi i kosztownymi działaniami.
Są to między innymi:
- ekspertyzy,
- opinie techniczne,
- programy prac konserwatorskich,
które każdorazowo podlegają ocenie Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
- Zgoda Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wymagana jest przy wszystkich pracach. Dotyczy to nawet takich prac, jak zamalowanie nielegalnie umieszczonych bazgrołów, które przy zwykłym budynku jest proste i szybkie w przeprowadzeniu, przy zabytkowym obiekcie wcale takie nie jest. Czasochłonność prowadzonych działań, związanych z remontem Złotej Bramy, jest niezależna od nas, a wynika bezpośrednio z obowiązujących przepisów - zgodnie z prawem nie możemy zlecać czy wykonywać robót budowlanych bez uzyskania odpowiednich pozwoleń, zaś roboty te mogą wykonywać wyłącznie firmy o odpowiednich uprawnieniach do prac przy zabytkach - słyszymy w SARP.
Co udało się zrobić ws. Złotej Bramy?
W związku z potrzebą wykonania gruntownego remontu Złotej Bramy, architekci wykonali wymagane do rozpoczęcia tej inwestycji inwentaryzacje, opracowania, ekspertyzy oraz projekty, a ich koszt pokryli w całości ze środków własnych.
- Samo wykonanie tych prac przygotowawczych było już długotrwałym procesem. Dla przykładu - badania polegające m.in. na odwiertach w murach i pobraniu próbek wymagały, po uzyskaniu odpowiedniej zgody, wykonania ich w odpowiednich warunkach atmosferycznych do połowy 2022 roku. Na zgodę na wykonanie powyższych prac badawczych również musieliśmy czekać. Koszt generalnego remontu jest znaczący, dlatego wystąpiliśmy o dofinansowanie ze środków publicznych. Zakres prac jest ogromny i obejmuje m.in. likwidację przyczyn erozji budynku związanej z penetracją wody deszczowej przez skorodowane pokrycie dachu, remont tarasu, naprawę stanu ścian przyziemia i piwnicy, a także naprawę elewacji Złotej Bramy. Na część prac uzyskaliśmy już pozytywną decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pozwolenie na budowę - słyszymy.

W drugiej połowie roku 2022 SARP uzyskało dofinansowanie z resortu kultury w trybie uzupełniającym, które pokryć miało część kosztów zakresu remontu. Niesprzyjająca pracom konserwatorskim pora roku, wydarzenia świąteczne na terenie znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie Złotej Bramy oraz długotrwałe uzgodnienia i odbiory Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, spowodowały, że zakończenie prac obejmujących pierwszy etap remontu mogłoby nie nastąpić z końcem roku 2022, co jest warunkiem dofinansowania z MKiDN.

- Ponadto w przypadku braku możliwości ukończenia rozpoczętych prac remontowych stwarza się ryzyko pogorszenia stanu technicznego budynku. W związku z powyższym podjęto decyzję o przeniesieniu rozpoczęcia remontu na wiosnę następnego roku tj. 2023 - podsumowują architekci.
Tak wyglądało malowanie ogrodzenia wokół Złotej Bramy.

Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-12-21 08:39
Ja w ankiecie głosowałem za przekazaniem Złotej Bramy miastu (11)
Bo z podziwem patrzę na pięknie zadbaną Bramę Wyżynną, Katownię, Dom Uphagena, Dwór Artusa czy też Ratusze Staromiejski, Głównomiejski i inne zabytki należące do miasta
Uważam, że w tym zakresie robią naprawdę dobrą robotę- 205 21
-
2022-12-21 09:21
nie do końca
Ratusz Staromiejski to siedziba Nadbałtyckiego Centrum Kultury, który jest instytucją kultury samorządu województwa pomorskiego, a nie miasta Gdańska
- 6 6
-
2022-12-21 10:25
Pan Wład powinien odpowiedzieć za doprowadzenie Złotej Bramy do stanu ruiny. A ta organizacja rozwiązana!
- 23 1
-
2022-12-21 10:38
ja też np. na Dwór w Nowym Porcie, zaklajstrowane fasady na Wyspie Spichrzów, walącą się Orunię (7)
czy zapomniany, a pomyślany o deweloperce (G órski?) ex-budynek Urzędu Pracy. Takich przypadków, gdy UM morduje własne zabytki, jest multum
- 11 15
-
2022-12-21 10:58
(6)
Ługinek-zgredku, znowu jęczysz? Święta idą, wyluzuj.
- 9 4
-
2022-12-21 11:07
czy Strefa jest głupsza od FRAG-u, czy FRAG bardziej kupiony od Strefy, tego nie wiem (5)
wiem na pewno, że Gdańsk celowo morduje swoje zabytki. Podam jeszcze jeden wesoły przykład, a dziś przerzucany, gorący kartofel - przychodnia na Katarzynki. By trzymać się w centrum.
- 3 12
-
2022-12-21 11:38
(2)
To może też napisz o Kamiennej Grodzy, należącej do pisowskich Wód Polskich. Unikalny zabytek rozpada się na naszych oczach. A konserwator z wiadomej partii milczy.
- 11 6
-
2022-12-21 12:04
chętnie - Grodza była w rękach Adamowicza przez 15 lat, w tym przez 7 lat rządów historyka Tuska (1)
nie zrobiono z Grodzą nic, nawet wtedy gdy miał nad nim pieczę adamowiczowski konserwator Chmielewski. To, że dziś nic nie robią, nie znaczy, że UM coś robił (zresztą to samo dotyczy wspominanej Katarzynki), nieeee, miał kompletnie wywalone. POPIS to przecież jedno łajno, śmierdzi tym samym wychodkiem.
- 10 14
-
2022-12-21 14:15
jeden madry na tym forum
PiS i PO to jeden syf,obliczony na ciagle darcie z nas lacha.Mozemy glosowac do woli a i tak nic sie nie zmieni,bo oni sa po jednych peniadzach.Jak bracia Kurscy-obaj doskonale zyja z tego szczucia nas na siebie.
- 2 3
-
2022-12-21 12:15
Przychodnia na ul. Katarzynki to własność marszałka woj. (1)
- 7 1
-
2022-12-21 13:08
dziś - jest napisane "gorący kartofel", wcześniej była Miasta, Bielawski wywalił przychodnię na bruk
budynku nie wyremontował, hotelarza nie znalazł (a o to chodziło, jak z wenerologiczną na Długiej), potem zaczęli coś z nią kombinować, no i przychodnia stoi a właściwie leży i kwiczy. Marszałek to to samo PO co w Gdańsku, przecież Adamowicz był ich szefem jako szef struktur wojewódzkich partii.
- 4 4
-
2022-12-22 15:29
Jasne, żeby SBolek miał nowe biuro?
- 0 0
-
2022-12-21 07:10
O co chodzi? (8)
Czyli tylko Architekci są gwarantem odnowienia tego budynku?
Czy Złota Brama to jedyny zabytek w Gdańsku podlegający tak czasochłonnym i kosztochłonnym procedurom?
Czy może inne, odnowione zabytki też nim podlegają?
Bo jeśli to nie wyjątek, to znaczy, iż odmienne podmioty radzą sobie lepiej z tymi wszystkimi utrudnieniami.
A więc i zmiana właściciela może wyjdzie na dobre.- 226 15
-
2022-12-21 07:19
Jak nie wiadomo o co chodzi to... (3)
Chcą dostać miliony, z nich opłacić m.in. siebie i dalej mieć tę bramę aby kiedyś znowu dostać miliony
- 55 3
-
2022-12-21 11:34
Dokładnie tak, argumenty jakie przytacza pan Wład są poprostu śmieszne i bezpodstawne, (2)
Tu chodzi tylko o utrzymanie ciepłej i dobrze płatnej posadki
- 9 1
-
2022-12-21 11:42
Brama sypie się od 10 lat co widzi kazdy mieszkaniec (1)
A szanowni architekci rozpoczęli procedury remontowe w 2022 r. Śmiech na sali.
Panie Wladzie, nie kompromituj się.- 11 1
-
2022-12-21 17:08
Zapewne jest Księga Obiektu Budowlanego
i zapewne są protokoły z przeglądów budowlanych rocznych i pięcioletnich.
Jak coś złego się działo to powinno być tam napisane.- 1 1
-
2022-12-21 10:43
UM z wielomiliardowym budżetem radzi sobie gorzej (3)
wystarczy pospacerować po Oruni, Nowy Porcie, większości Wrzeszcza, Dolnego Miasta, Starego Przedmieścia, Biskupiej czy nawet Starego Miasta. Stoczniowe zabytki zostały zaorane przy cichej (i głośnej) zgodzie Adamowicza z Bielawskim.
Przy okazji, warto zauważyć, że hitlerowskie Schronisko na Biskupiej (w którym tak chcą zrobić hotel), wwystarczy pospacerować po Oruni, Nowy Porcie, większości Wrzeszcza, Dolnego Miasta, Starego Przedmieścia, Biskupiej czy nawet Starego Miasta. Stoczniowe zabytki zostały zaorane przy cichej (i głośnej) zgodzie Adamowicza z Bielawskim.
Przy okazji, warto zauważyć, że hitlerowskie Schronisko na Biskupiej (w którym tak chcą zrobić hotel), w rękach policji, trzyma się całkiem, dobrze, substancja zachowana, oryginalny detal. Znacznie gorzej trzymają się przylegające od wschodu napoleońskie koszary w rękach UM. Nie idzie o kompleks szkolny, tylko budynek przed.- 3 12
-
2022-12-21 11:15
no właśnie wystarczy się przespacerować malkontencie a nie siedzieć na necie i pisać bzdury. (2)
Co najmniej kilkadziesiąt kamienic zostało kompleksowo odnowionych w ostatnich 2-3 latacg przez gdańskie nieruchomości w wymienionych dzielnicach, łącznie z wymianą stolarki okiennej na jednolitą (czego niestety nie można powiedzieć o wspólnotach). Forty, Lastadia, Dom Zdrojowy, Twierdza Wisłoujscie - to przykłady kolejnych zabytków wyremontowanych
Co najmniej kilkadziesiąt kamienic zostało kompleksowo odnowionych w ostatnich 2-3 latacg przez gdańskie nieruchomości w wymienionych dzielnicach, łącznie z wymianą stolarki okiennej na jednolitą (czego niestety nie można powiedzieć o wspólnotach). Forty, Lastadia, Dom Zdrojowy, Twierdza Wisłoujscie - to przykłady kolejnych zabytków wyremontowanych przez miasto w ostatnich latach.
Zapewne jakbyś był prezydentem to remontowe zaległości od 1945 r. byś nadrobił w jeden rok, oczywiście za darmo i uzyskując wszystkie niezbędne zgody w jeden miesiąc (gdzie u pisowskiego konserwatora na decyzję o kolorze okien czeka się rok).- 8 4
-
2022-12-21 11:59
Bzdury to ty wypisujesz, jak widać.
- 2 8
-
2022-12-21 12:10
ja akurat dzielnie znam, wiem że na takiej Biskupiej zrobiono fasadę, a w środku Kongo, trzeci świat i latają szczury
to a propos remontów. Cała polityka Adamowicza (od 94) ukierunkowana była na rezanie zabytków, nawet szumne rewitalizacje są albo spóźnione jak wspomniana Biskupia Górka, Zaroślak czy Stare Przedmieście (tam to się dopiero wali!), albo ograniczają się do wstawienie chińskiej, wypadającej kostki Łąkowa, Wajdeloty, Bogusławskiego
ps. Coto a propos remontów. Cała polityka Adamowicza (od 94) ukierunkowana była na rezanie zabytków, nawet szumne rewitalizacje są albo spóźnione jak wspomniana Biskupia Górka, Zaroślak czy Stare Przedmieście (tam to się dopiero wali!), albo ograniczają się do wstawienie chińskiej, wypadającej kostki Łąkowa, Wajdeloty, Bogusławskiego
ps. Co do okien, to głównym przeciwnikiem jednolitej polityki okiennej był sam Adamowicz i Tusk, bo im to pachniało PRL-em. Za ich rządów, niemal wszystkie okna ze skrzynkowych w Głównym Mieście wymieniono na pałę na plastiki, często najgorszego autoramentu i niepasujące- 5 5
-
2022-12-21 07:04
Czas najwyższy! (1)
Wstyd niesamowity. Ochy i achy, przyjedź i zwiedzaj Gdańsk!
A na dzień dobry wita cię sypiąca się brama, obita paździerzem.
No cud-miód normalnie...- 172 11
-
2022-12-21 09:12
Zabytki.
Teraz ważniejsza jest ta granitowa obok płyta, niedługo rocznica.
- 4 11
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.