• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Trwa instalacja silnika w przepompowni na Ołowiance

Maciej Naskręt
16 maja 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 09:34 (17 maja 2018)
Nowa pompa z Holandii przyjechała do Gdańska w nocy. Cały czas jest instalowana w sali pomp oczyszczalni na Ołowiance. Nowa pompa z Holandii przyjechała do Gdańska w nocy. Cały czas jest instalowana w sali pomp oczyszczalni na Ołowiance.

Dwa zaniki napięcia w sieci miały być przyczyną awarii w przepompowni ścieków na Ołowiance zobacz na mapie Gdańska. Dostawca energii zaprzecza, jakoby problem był po jego stronie. Sprawą zajęła się prokuratura. W konsekwencji awarii już blisko dwie doby ścieki z połowy Gdańska trafiają prosto do Motławy.Czy w związku z awarią ograniczyła(e)ś korzystanie z bieżącej wody?

Aktualizacja, godz. 9:33 W Przepompowni Ścieków Ołowianka trwa montaż silnika przywiezionego z Holandii. Silnik został zespolony z pompą i trwa proces jego uruchamiania.

W Przepompowni Ścieków uruchomiono już tymczasową instalację, która ograniczyła zrzut ścieków do Motławy. Instalacja omija budynek przepompowni i za pomocą pomp wysokoprężnych tłoczy 300 m sześc. ścieków na godzinę do kolektora tłocznego w kierunku Oczyszczalni Wschód.

To oznacza, że co godzinę do Motławy wpływa nie 2,3 mln, a 2 mln litrów ścieków.

Aktualizacja, godz. 7:06 W godzinach nocnych dotarł do Gdańska silnik z Holandii. Trwa jego montaż i zespalanie z pompą. O godz. 8 ponownie zbierze się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. Po zakończeniu spotkania podamy państwu kolejne informacje.

Aktualizacja, godz. 21:40 Oświadczenie Saur Neptun Gdańsk

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej informowaliśmy o PRAWDOPODOBNYCH przyczynach awarii Przepompowni Ścieków Ołowianka. Mowa była o dwukrotnym zaniku napięcia. Według danych zarchiwizowanych w naszym komputerowym systemie sterowania i archiwizacji danych zanik zasilania we wtorek, 15 maja 2018 roku na Przepompowni Ścieków Ołowianka miał miejsce dwukrotnie. Pierwszy o godzinie 8:21:01, drugi o 9:35:33.

Na grafice przedstawiamy fragment pliku z naszego systemu telemetrycznego potwierdzający fakt zaniku zasilania.

W celu potwierdzenia zaniku napięcia koordynator ds. utrzymania energetyki i automatyki SNG dzwonił do Rejonowego Dyspozytora Mocy firmy Energa Operator. Uzyskał informację o zaniku napięcia na jednej sekcji średniego napięcia 15kV zasilającej Przepompownię Ścieków Ołowianka. Rozmowa, mamy nadzieję, że rozmowa była rejestrowana w systemie RDM Energa Operator.

Jako odpowiedzialny podmiot nie ferujemy wyroków. Czekamy na wyniki prac niezależnego zespołu eksperckiego, który w najbliższym czasie powołać ma Miasto Gdańsk.

Aktualizacja, godz. 18:00 O godz. 16.00 w Saur Neptun Gdańsk odbyło się kolejne posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zespół rozmawiał o bieżących działaniach związanych z usuwaniem skutków awarii, która miała miejsce na Przepompowni Ścieków Ołowianka

W Przepompowni Ścieków Ołowianka ekipy techniczne SNG aktualnie przygotowują komorę pomp do instalacji silnika, który zakupiony został w Holandii. Samochód z transportem znajduje się na wysokości Berlina. Jego przyjazd do Gdańska planowany jest na późne godziny wieczorne. Kiedy silnik dotrze do Gdańska, rozpocznie się jego montaż. Prace mogą potrwać kilka godzin.

O godz. 16.30 rozpoczął się dodatkowy odbiór ścieków za pomocą 2 barek rzecznych (barki będzie na zlecenie SNG obsługiwać zewnętrzna firma). Pojemność barek to w sumie 600 m sześciennych. Barki będą pracować, aż do zakończenia awarii przepompowni.

Spożywanie wody z kranu jest bezpieczne. Woda dostarczana jest mieszkańcom Gdańska systemem wodociągowym, który jest niezależny od systemu kanalizacyjnego. Wodociąg dostarcza wodę gdańszczanom wodę pobieraną z ośmiu ujęć głębinowych, jednego ujęcia drenażowego, jednego powierzchniowego w Straszynie.

Nadal apelujemy do mieszkańców o racjonalne używanie wody w gospodarstwach domowych.

Aktualizacja, godz. 14:08 Prokuratura Okręgowa w Gdańsku bada okoliczności awarii przepompowni na Ołowiance.

- Wszczęliśmy z urzędu postępowanie sprawdzające, które zostało zainicjowane doniesieniami medialnymi. Poprosimy o pełną dokumentację awarii m.in. Saur Neptun Gdańsk, Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska, Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku - mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Aktualizacja, godz. 12:40 Przedstawiciele Energa Operator odpierają zarzuty, jakoby przyczyną awarii było obniżenie napięcia w sieci energetycznej zasilającej Przepompownię Ścieków Ołowianka. Poniżej publikujemy oficjalne stanowisko spółki w tej sprawie.

- Przepompownia ścieków Ołowianka jest zasilona dwiema liniami średniego napięcia z GPZ (Główny Punkt Zasilania) Motława z dwóch różnych transformatorów 110/15 kV. Z informacji, jakie posiadamy w stacji tej jest zainstalowana automatyka SZR (System Załączenia Rezerwy) - celem automatycznego przełączenia podczas awarii jednego z zasilań. Wczoraj o godz. 09:33 nastąpiło awaryjne wyłączenie linii SN Siennicka w GPZ Motława, która nie zasila Przepompowni Ścieków Ołowianka. Oba zasilacze do stacji Przepompownia Ścieków Ołowianka wczoraj (15.05) były załączone. W związku z tym, nie jest prawdą, że nastąpiło obniżenie na obu zasilaczach dla Przepompowni Ścieków Ołowianka - informuje Katarzyna Kołodziejska, rzecznik prasowy spółki Energa Operator.

We wtorek, chwilę po godzinie 12, do maszynowni przepompowni dostała się woda. Zalała ona silniki elektryczne, tłoczące ścieki rurami w kierunku oczyszczalni Wschód. Napływające ścieki gromadziły się w sieci kanalizacyjnej, przez co mogło dojść do ich wylania w domach mieszkańców.

Władze SNG mają domysły co do przyczyn awariiDlaczego do tego doszło?

- Prawdopodobnie doszło do dwóch spadków napięcia, które przyczyniły się do wyłączenia dwóch zasadniczych pomp. W tym czasie woda napierała na przepompownię i wyrwała właz do komory z pompami. Dwie z nich nie działały z powodu przepięcia, a kolejne dwie zostały wyłączone, by woda nie dokonała kolejnego uszkodzenia. Obecnie trwa osuszanie silników pomp - mówi Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. eksploatacji w SNG.
Wyjaśnienia Energi Operator, czyli dostawcy prądu, nadesłano po publikacji artykułu - przed godz. 13.

Przedstawiciel Saur Neptun Gdańsk tłumaczy, że w przepompowni działa zasilanie awaryjne wspomagane agregatami, ale one są uruchamiane w przypadku stałego zaniku napięcia, a nie jego spadków.


SNG: zajmujemy się usuwaniem awariiDo uruchomienia przepompowni ścieków Ołowianka potrzebna jest praca przynajmniej jednej sprawnej pompy. Praca dwóch pomp będzie powrotem do standardowej pracy przepompowni.

Zalane wnętrze maszynowni w przepompowni na Ołowiance. Zalane silniki trzeba było wyłączyć. Zalane wnętrze maszynowni w przepompowni na Ołowiance. Zalane silniki trzeba było wyłączyć.
W komorze przepompowni znajdują na co dzień cztery silniki: dwa pracujące w trybie standardowym oraz dwa, które można uruchomić w sytuacjach awaryjnych. Ze względu na splot zdarzeń, który miał miejsce we wtorkowy poranek, zalaniu uległy także dwa awaryjne silniki. To sytuacja precedensowa, którą zbada powołana przez Gdańsk niezależna komisja.

Podejmowane działania maja za zadanie jak najszybsze usunięcie przyczyn i skutków awarii.

Kwestie środowiskowe zrzutu ścieków do Motławy na razie są na drugim planie. Na pewno SNG będzie musiało dokonać rekompensaty finansowej za wprowadzone ścieki do środowiska. Na razie nie wiadomo, jakiego rzędu będzie to kwota.

- Koncentrujemy się na usunięciu awarii. O jej skutkach będzie można rozmawiać, gdy uporamy się ze zrzutami ścieków do Motławy - mówi Jacek Kieloch, wiceprezes zarządu SNG.
Do usunięcia awarii ścieki mają być zrzucane na podstawione na Motławę barki, którymi ścieki trafią do utylizacji. Jak to ma wyglądać? Szczegółów jeszcze nie znamy. Ponadto ruszył zrzut ścieków kanałem od nieczynnej oczyszczalni Zaspa.

Przepompownia ścieków na Ołowiance odbiera ścieki m.in. z Sopotu oraz tzw. dolnego tarasu Gdańska - dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście. Pomaga ona w przepompowaniu ścieków do oczyszczalni Wschód, która znajduje się w rejonie gdańskiej rafinerii. Przypomnijmy, że infrastrukturą kanalizacyjną w Gdańsku zarządza Saur Neptun Gdańsk.

Awaria w przepompowni ścieków na Ołowiance: harmonogram wydarzeńOk. godz. 12 dochodzi do awarii przepompowni zarządzanej przez Saur Neptun Gdańsk
 • prawdopodobną przyczyną jest spadek zasilania z sieci energetycznej,
 • w tym czasie woda wyrywa właz do komory z pompami. Dwie z nich nie działały z powodu przepięcia, a kolejne dwie zostały wyłączone, by woda nie dokonała kolejnego uszkodzenia.

Ok. godz. 13 - komunikat do mediów
 • władze miasta i SNG proszą mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej,
 • zapowiedziano możliwość zrzutu ścieków do Motławy.

Godz. 13:16 - rusza zrzut ścieków do Motławy.
 • początkowo działa jedna pompa, po chwili podłączane są kolejne,
 • pracuje sprzęt SNG, Straży Pożarnej, spółki Gdańskie Wody i prywatnych firm,
 • zapowiedź, że do Motławy ma trafić ok. 50 mln litrów ścieków.

Godz. 14:21 - apel o unikanie wchodzenia do wody.
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku apeluje o niewchodzenie do wody, w tym także do wód Zatoki Gdańskiej - może być to niebezpieczne dla zdrowia.
 • O godz. 17:50
  • wstępne szacunki mówią, że komorę uda się osuszyć późnym wieczorem lub w nocy.

  Godz. 20:50 - SNG kupuje nowe pompy w Holandii
  • w Holandii został zakupiony silnik do pompy, a na miejscu jest już serwisant, który niezwłocznie, po wyciągnięciu pomp wraz z ekipami technicznymi SNG, przystąpi do czynności naprawczych.
  • ilość ścieków zrzucanych do rzeki to ok. 2300 m sześc. (2,3 mln litrów) na godzinę, co stanowi 5 proc. aktualnego przepływu w Motławie

  Noc
  • w nocy ekipy Saur Neptun Gdańsk wyciągają z komory zalane pompy,
  • służby techniczne SNG wraz z serwisantem dokonują oceny ich stanu technicznego.

  Miejsca

  Opinie (1469) ponad 50 zablokowanych

  • kkk (120)

   ahahah ahahhahaah to wy nie wiecie ze tak powazny system krytyczny powinien byc zabezpieczony agregatem pradotworczym z automatyka samoczynnie zalaczajaca obwod rezerwowy ? kur .... co tam za fachowcow macie ?

   • 798 53

   • ... (26)

    jest w Gdańsku wiele firm świadczących usługi przeglądów takich agregatów. wystarczy poszukać.

    • 54 6

    • CH d i szamba kupa (11)

     Brawo PO
     Nic nie wiadomo

     • 67 30

     • Jutro Adam Mowitz wprowadzi zakaz korzystania z toalety w mieszkaniach (5)

      Już rozwożą toytoye
      Można?

      • 46 7

      • My na dzielni już latryny kopiemy

       • 27 4

      • Brawo Adam Mowitz (3)

       Kurtyna opadła
       A mówił dziadek g nie ruszaj

       • 20 11

       • tego wysokiego co stoi i pali glupa pogonilem z mieszkania jak agitowal w trakcie wyborów (2)

        i miałem rację! nieuki i nieroby!
        acha - ile wziąłeś nagrody panie urzędasie? oddasz tak jak ministrowie? - na bank nie bo za grosz honoru nie masz!
        Adamowicz - coś się stało bo Motława pełna goooowna! - cicho bo zeznania podatkowe poprawiam! :))))))))))))

        • 17 7

        • to nie goo*no tylko budyń rozlał sie po Motławie (1)

         trochę śmierdzi ale lemingom uda wcisnąć się że to zapach więc wracamy co poprawiania zeznań podatkowych

         • 16 6

        • a jaka woda w Madrycie Panie Adamowicz?

         • 14 3

     • Korek wyskoczył w trafo (1)

      Wystarczy wcisnąć

      • 20 2

      • POdobno Kaczyńskiego motorówka przywiezli

       Ale on przeskoczył Motławę

       • 15 22

     • POpaprancy zapewne to pancerna brzoza wam otwór zatkała (2)

      Blahaha

      • 15 12

      • W rosyjskim TVNie mówili że to Macierenko (1)

       W stroju nurka ktoś go widział
       Był na ścieżce i na kursie

       • 8 21

       • najlepsze jest to ze ani tvsren ani polszmat nie podali wczoraj nic, kompletnie nic na ten temat, nawet zadnej wzmianki...a w tym tak nielubianym TVPis, konferencja budynia który wije się jak węgorz...i co Wy na to, lemingi? Taka informacja jak zalanie połowy gdanska guanem, nie jest na tyle istotna żeby o niej mówic w ogólnokrajowych wiadomościach? Za to durne płacze zony psa komendanta, ze wjechali po mężusia o 6 rano i teraz cytuje "do obywatela Polski o 6 rano, w domu osoba niepełnoletnia" - i co z tego? Jak mężuś pies wjezdzał ludziom do chat to wtedy było ok? Sami kretyni wszędzie dookoła...już siły brak na to wszystko...

        • 5 0

    • Czekamy na info że to Kaczyński PiS i taniec smolenski (8)

     Pancerna brzoza i Macierenko oraz misiewicze
     POpaprancy do roboty

     • 37 31

     • Pieprzysz facet bo nic nie rozumiesz (2)

      • 18 25

      • A gdzie ten co o ściekach kręcących się w kiblu przed utylizacja i PO lobotomii?

       Wykrakales POpaprancu
       Blachach a!

       • 3 8

      • Ty już nie mozesz

       • 2 2

     • (2)

      energa zawiodla ...kacperek doi premie w pissuarowej enerdze ...wybory niedlugo ...ciezko polaczyc fakty ??

      • 25 31

      • Goń się smrodzie.

       • 22 9

      • Węszysz spisek? To był na bank zamach,nawet było słychać strzały hahaha

       • 5 6

     • (1)

      pisy sie raduja dobrze sie czuja w szamboklimatach jaka euforia!

      • 8 14

      • POwachaj tak pachnie PO

       • 1 0

    • PO pierze kasę i się rura zapchala

     • 36 11

    • No teraz tylko deszcz POtrzebny (1)

     Smród w całym Gdańsku

     • 33 5

     • W nocy lunie.

      • 0 2

    • i to jest właśnie powód Awarii, szukanie i wybieranie najtańszych firm, aby było taniej,
     oraz oszczędzanie na własnych pracownikach

     • 29 4

    • jhg

     agregat to jeszcze trzeba miec nie saur pokaze ze ma wielki agregat z silnikiem od lokomotywy tam ? bo ja obstawiam ze milcza bo nie maja takiego !!!

     • 6 3

   • kkk (4)

    nie no gdzie budyn teraz powie ze to wina d*p mieszkancow ? po co kupe robicie ? nie robcie ! ahahhaa

    • 48 12

    • Nie kkk to wina pisu jednak bo Energa s jest to spolka pisu doprowadzila.. (2)

     ..do tej katastrofy poprzez spadki napiecia.To zostalo juz wyjasnione cymbale

     • 19 42

     • A kto wyjaśnił?

      SNG swoje zaniedbania chce zwalić na innych ... typowo Francuskie podejście

      • 36 7

     • Jakoś rafineria nigdy nie skarżyła się na prąd z energi....

      • 1 0

    • Na konferencji jakieś takie twarze...

     No nie wiem...

     • 14 3

   • Zły projekt... (1)

    W takim razie wychodzi na to, że układ nie był zabezpieczony silnikami prądu stałego? No chyba, że te dwa które zostały awaryjnie wyłączone były silnikami prądu stałego i jakiś mądrala ze źle przeszkolonej obsługi tego dokonał? Kto jest winny, opiekun obiektu czy projektant?

    • 48 9

    • kori wez ty juz stul pysk

     • 2 42

   • W końcu Energa moze zrobi potrzadek ze spatkami napięć

    • 17 18

   • Do kkk nie pajacuj elektryku.. (17)

    ..taki system tam jest.Taki system jest wszedzie!Naucz sie roztropku czytac ze zrozumieniem..tam nie bylo braku zasilania ktory by zalaczyl agregaty tam byl spadek nspiecia a maja racje ze czesto sie to zdaza bo czesto obserwowalem jak np zarowka w domu mi przygasala a mieszksm nie daleko Olowianki tak wiec spadki napiecia sa a za to juz jest winna Energa.Wiec dobrze sie zastanowcie hejterzy zanim zaczniecie winic Budynia i jak zwykle PO bo przypomne ze Energa to Pisowska spolka wiec ja stawiam pytanie inaczej-dlaczego Pis ma zadzic Polska skoro nawet z zasilaniem we wlasnej spolce daje ciala..

    • 37 98

    • kkk (5)

     skoro to takie wazne to sa urzadzenia do monitorowania napiecia pradu oraz czestotliwosci ! wiec nie pier....

     • 45 9

     • Płacisz firmie dostarczającej prąd za dostarczanie prądu. (4)

      Firma spieprza sprawę.
      To Twoja wina, bo trzeba było przewidzieć, że są niekompetentni.
      Tak w skrócie.

      • 18 28

      • (3)

       tam jak się wczytasz w umowę to dojdziesz, że dopuszcza się przerwy w dostawie energii w jakimś zakresie. energę na prawników stać, nic od nich nie wyciągniesz bo przez chwilę nie było prądu

       • 30 3

       • (2)

        To był na bank zamach, Kaczyński z Macierewiczem sterowali napięciem.To na bank POlityczna sprawa hahahah

        • 18 7

        • Pomyliły im się znaki

         To w/w politycy dyskutują od lat o nieistniejących zamachach.

         • 6 4

        • Haha tak tak majo teraz jo tera jo

         We Warszawie nigdy tego nie było. No chyba że trochu w czach drobiowych.

         • 2 2

    • stabilizator (5)

     w takim razie zwykły stabilizator napięcia pozwoliłby uniknąć takiej sytuacji. Koszt jeszcze mniejszy

     • 19 9

     • a (3)

      dla pomp o mocy pewnie ponad 500kW każda zwykły stablizator??

      • 17 2

      • Pompy nie maja mocy (1)

       tluku.

       • 5 21

       • Bredzisz.

        • 10 3

      • Nie dla pomp tylko dla sterowania powinien być UPS ze stabilizacja napięcia. Silnik to silnik Jak ma zasilanie to działa, jak

       • 11 5

     • Zależy jakie spadki mądralo

      • 2 5

    • dsa

     bujaj sie. sa uklady korekcyjne AVR i mozna pracowac a nie udawac i robic testy przy jakim napieciu silniki sie wylaczaja i wted wlaczac agregat pradotworczy alvo przelaczac na inna trafostacje, ale to trzeba pracowac a nie chlac wode i udawac ze sie pracuje

     • 22 2

    • kris...Ty POcymbał jesteś, nie człowiek

     nie masz pojęcia o systemach automatyki

     • 0 3

    • Jakby był UPS on line, to by ogarnął coś takiego. Twoje przygasanie nie ma z tym nic wspólnego!

     • 1 2

    • porąb

     po prostu porąb żarówka mu przygasa i jeszcze PIS, co za porąb

     • 1 0

    • Agregat mozna tez recznie załączyć chłopie.

     • 0 0

   • (16)

    I my się bierzemy za budowę elektrowni atomowej?! Skutki awarii będą nieporównywalnie większe. My nawet ze ściekami nie potrafimy sobie odpowiednio poradzić.

    • 109 8

    • sss (4)

     W obecnych czasach sterowniki układów SZR wykrywają spadek napięcia poniżej pewnego poziomu na dany czas. Pytanie co tam jest/było zainstalowane jako kontrola zasilania pomp. 20-50 tys zł na automatykę SZR i by było pewnie bezpiecznie, sterownik by wykrył że jest spadek, przełączył na agregat, pochodziło by z agregatu i wróciło do normy po zaniku spadków. A tak.. g**no w Motławie i internecie :)

     • 64 6

     • tam to wszystko jest a nawet wiecej (3)

      wszystko nowe, kupione za pieniązki UE. czemu nie zadziałało ? to się pewnie niedługo wyjaśni.

      • 20 1

      • Nie zadziałało bo tego nie było

       urządzenia zostały zamontowane, ale nie w Gdańsku

       • 13 3

      • (1)

       Jestem spokojny, bo sprawe bada Prokuratura Okregowa w Gdansku, co to ma niejeden sukces na koncie w sciganiu lokalnych przekretow

       • 32 2

       • jh

        uwielbiam Twoje kawaly :D w szczegolnosci ten sukces sprawy amber gold

        • 14 1

    • "Państwa poważne" rezygnują z budowy elektrowni atomowych (8)

     Rezygnuje się z budowy elektrowni atomowych, bo:
     - para z reaktorów atomowych emituje do atmosfery promieniotwórczy cez, który w reakcji z ozonem przekształca go w tlen (likwidacja warstwy ozonowej)
     - brak ozonu w atmosferze=dziura ozonowa - proszę poczytać o efektach, m. in. efekt cieplarniany (którego teraz są już poważne skutki), oraz DUŻO WIĘKSZE prawdopodobieństwo zachorowań na raka (zwłaszcza dzieci, bo komórki rozwijające się są bardziej wrażliwe - wpływ promieniotwórczości na proces podziału komórek/tkanek)
     - reaktory atomowe jakby nie były dobrze zbudowane są zawodne - ostatni wypadek Luty 2014 (tego) roku
     - problem z odpadami promieniotwórczymi (USA wykorzystują w tym celu całe połacie kraju, z tym że pod ziemią np. Yukka)
     - obecnie są inne, LEPSZE, alternatywne formy pozyskiwania energii
     - w przypadku awarii reaktora atomowego wiąże się z tym przyznanie DUŻEJ kary przez międzynarodowe konsorcja do spraw regulacji polityki wykorzystywania energii atomowej
     ...a to tylko przykładowe powody, których jest dużo więcej.

     • 9 34

     • bulszit, zamyka się tylko stare siłownie

      głównie po to, żeby o tym w gazecie napisali i żeby eko-plebs się cieszył i zeby dobić do następnych wyborów, bo na zachodzie eko-plebs to zawsze kilkanaście procent wyborców. a tak naprawdę cała europa jedzie na atomie, pozdro

      • 24 6

     • Ech.. (6)

      Po kolei:
      - W jaki sposób Cez dostaje się do pary wodnej?
      - Wszystkich katastrof związanych z energią atomową było 4 w całej historii ludzkości.
      - Połacie terenu to bardzo mocno powiedziane. Yucca ma powierzchnię połowy Galerii Bałtyckiej.
      - Prawda, możemy zalewać ludziom domy tamami, albo budować wiatraki, których nikt nie che koło siebie.
      - Awarie zdarzają się tak rzadko, że można to pominąć.
      Polecam budować elektrownię tam, gdzie nie ma tsunami i nie sprawdzać, co się stanie po wyłączeniu zabezpieczeń.

      • 32 6

      • Było ich znacznie więcej tylko władze zarządzające terenem na którym do nich doszło zataiły. (5)

       I to w krajach, gdzie rzekomo panuje przejrzystość i demokracja. Z energetyką jądrową problem jest taki, że wszystko co raz miało kontakt z wnętrzem obiegu zamkniętego jest na tysiąclecia aktywowane promieniotwórczo i żadna technologia nie umożliwia dekontaminacji takich materiałów. Bezpowrotnie traci się w ten sposób tysiące ton rocznie różnych surowców, lub w sposób nielegalny włącza się radioaktywne niebezpieczne i szkodliwe materiały do powszechnego obiegu. Pluton nie występujący naturalnie w środowisku, powstający jako odpad w każdym reaktorze energetyki zawodowej jest jedną z najbardziej o ile nie najbardziej toksyczną substancją na Ziem. Dawka śmiertelna wprowadzona przez drogi oddechowe (pył) dla człowieka to według różnych źródeł od 5 do kilkudziesięciu milionowych części grama. Ludzkość wyprodukowała jak dotąd setki ton tego odpadu i tak naprawdę poza szaleńczymi wizjami reaktorów na elektrony prędkie nie ma pojęcia co z tym zrobić. Na szkodliwe działanie tej substancji i jej rozpuszczalnych w wodzie lub tłuszczach związków chemicznych ani ludzki ani inny żywy organizm nie wytworzył i nie wytworzy odporności. (Pod względem czysto chemicznym jak jest to substancja silnie neurotoksyczna, abstrahując od promieniowania jonizującego). Na całym globie są dziesiątki składowisk, nad których stanem zarządzający nie panują, bądź panują częściowo. Resztę sobie dopowiedzcie. Kończąc podsumuję tylko tyle że z energetyką jądrową jest wszystko dobrze, gdy substancje promieniotwórcze pozostają zamknięte w miejscu ich użytkowania bądź składowania i nie wydostają się na zewnątrz. Z doświadczenia wiadomo, że żadna instalacja nie jest w stu procentach szczelna.

       • 3 14

       • Gram plutonu jem na śniadanie kolego

        także pitolisz.

        • 7 3

       • (3)

        Jak władze zataiły to skąd o tym wiesz? Na paranienormalnej stronce przeczytałeś? No i skąd ten cez w parze? Przecież para z kominów pochodzi z innego obiegu

        • 6 1

        • Po latach tajemnice wyciekają z archiwów. Tyle w temacie. Poza tym nad dorobkiem cywilizacji nikt już nie panuje. (2)

         • 3 4

        • (1)

         Ale skąd ten cez w parze? Bo mnie tez intryguje :) Czyżby promieniowanie podczerwone przenosiło również cez? Czy to globalny spisek fizyków? Czy ziemia jest płaska?

         • 2 1

        • Cezu w parze wydobywającej się z chłodni teoretycznie nie ma.

         Chyba że rozszczelnieniu ulegnie obieg pierwotny w wymiennikach ciepła. Bądź tak jak w Fukushimie awaryjnie obniży się ciśnienie w zbiorniku reaktora upuszczając radioaktywną parę wprost z rdzenia. Wracając do kwestii tajemnic to poza niekontrolowanymi wyciekami z archiwów, które wbrew woli "władz" politycznych i wojskowych mają miejsce są również relacje osób i ich rodzin których takie katastrofy dotknęły, oraz dowody w postaci pomiarów.

         • 1 0

    • Podobnie ze spalarnią (1)

     Team budynia skompromitowany. Zarząd dróg i zieleni, Saur, Szadółki wysypisko, wcześniej gpec i energa, wiślinka.
     Sanepid będzie nam zamawiał ze woda praktycznie do picia a powietrze najlepsze w Europie.
     Ps. Nie łączę budynia z PO

     • 24 4

     • dopisz GAiT

      • 1 0

   • (4)

    Ja pierdziele..co za gadki dla tępaków chyba. Milionowe inwestycje poczynili a zapomnieli o UPSach ? Każdy głupek wie ,że agregat potrzebuje czasu na rozruch i rozgrzanie się. W tym czasie stosuje się UPS !

    • 38 6

    • tam są ups-y, agregaty itp itd (3)

     przestańcie się spinać. niedługo się wyjaśni co zawiodło.

     • 9 13

     • Pełna profeska (2)

      wszystko jest tylko ...nie zadziałało

      • 26 2

      • (1)

       jak z hodowlami koni setki lat doswiadczenia i przychodzi gosc z pisu mowi ze lubi konie przejmuje wladze i wszystko idzie w pis du

       • 14 6

       • Czy konie mnie słyszą ???

        • 13 0

   • ktoś tu bredzi (6)

    ta przepompownia jest zasilana z 2 trafostacji i ma agregat awaryjny.

    • 19 2

    • kkk (1)

     Uuuu to widac nie ma niczego co kontroluje napiecie i ukladu avr widac zadnego nie ma ... Starczyloby wziac sie do pracy i robic testy przy jakim spadku napiecia od standardowego wylaczaja sie silniki pomp !!! I wlaczac wtedy agregat pradotworczy z ukladem avr stabilizujacym napiecie !

     • 18 4

     • jest i to w dodatku nowy sprzęt

      • 3 0

    • nikt nie bredzi, to taka "taktyka' (1)

     Jak się dało d*py, to trzeba na gwałt odsuwać od siebie odpowiedzialność.
     Saur-Neptun dał d*py, bo nowe pompy za miliony postawił tak, że awaria jednej spowodowała zalanie trzech pozostałych.
     No to teraz 'medialnie' usiłują zwalać winę na inną firmę - czyli na 'Energę'.
     Simples...

     • 36 1

     • jak misiewicze wzieli sie za prad fachowcy od razu przepowiadali ze bedzie sie to sypac a teraz mamy efekty ale pisy maja taka taktyke ze teraz 'medialnie' usiłują zwalać winę na inną firmę czyli na Saur-Neptun

      • 3 9

    • cóż (1)

     Niezależnie od tego ta przepompownia powinna mieć dwa zestawy pomp: podstawowy i rezerwowy. W przypadku awarii opuszczasz pompy rezerwowe, unosisz podstawowe i możesz je spokojnie serwisować.. bez zagrożenia katastrofą ekologiczną. Pomijam już fakt, że takie urządzenia jak zresztą każde inne wymagają okresowych przeglądów. i właśnie dlatego takie rezerwowe instalacje są niezbędne. Jak zwykle zawiniła polska mentalność czyli projektowanie i budowanie jak najmniejszym kosztem oraz eksploatacja bez serwisu aż "padnie". Bo przecież skoro działa to nie ma sensu zaglądać...

     • 20 5

     • Mersi

      Raczej francuska mentalność,ale rozumiem cię francuskie to nawet goo*no pachnie.Gdańsk to stan umysłu, to europejskie miasto.

      • 2 2

   • Czytaj że zrozumieniem fachowcy od ładowania akumulatorów

    • 4 1

   • fachowscow nie ma, kasy starczy tylko na zarzad, prezesow, dyrektorow... (3)

    • 29 0

    • Jak prawie w każdej firmie (2)

     Masa dyrektorów forwardujacych e-maile a robić nie ma komu.

     • 28 0

     • (1)

      Co robiących????

      • 0 13

      • No widzisz - nie potrafił byś... ;)

       • 18 0

   • Fachowców pewnie mają, ale kolesie+ budyń mieli to w d...

    • 10 2

   • czy urzędy ograniczyły dziś korzystanie z toalet? to dziesiątki tysięcy ludzi (2)

    • 23 2

    • Tak (1)

     Urzędnicy dali przykład mieszkańcom i dzisiaj załatwiali się na własną rękę

     • 11 0

     • oj tam, zaraz że na rękę

      normalnie w krzaczory walili i wycierali liśćmi łopianu

      • 1 0

   • Po znajomości :-))) A jak :-))))

    • 3 0

   • coś tu ...... dzi

    • 3 0

   • (3)

    Agregar sie wlacza po zaniku pradu cymbale.

    • 4 2

    • kkk (2)

     ale cymbale mozna go wlaczyc jak sie monitoruje i nadzoruje i jak napiecie rozni sie od znamionowego za bardzo mozna reznie przelaczyc na inny obwod

     • 9 4

     • (1)

      Zanik napiecia trwa ulamek sekundy. Agregat sie uruchamia kilkadziesiat. Ekspercie od UPSow do pomp zuzywajacych kilkaset W kazda.

      • 4 4

      • jeśli trwał ułamek sekundy to w czym problem ? Po powrocie zasilania system powinien uruchomić się natychmiast. Mamy wtedy problem z automatyką. Takie systemy powinny być odporne na zaniki, spadki napięć ponieważ takie rzeczy się zdarzają. Są UPSy, przetwornice, agregaty. Silniki ani na moment nie powinny być tego zasilania pozbawione. Ale nawet jeśli by się tak zdarzyło byłby to czas na tyle krótki aby nie doszło do zalania maszynowni.

       • 5 0

   • Motława Motławą ,ale ktoś pomyślał że ten ściek morze wywali na plaże

    Coś czuje że sezon kąpielowy w gdańsku się nie odbędzie!!!
    Ktoś powinien do pierdla trafić !!!

    • 29 4

   • Byl spadek a tylko przy zaniku wlacza sie generator (1)

    A ze byl spadek za to odpowiada Energa a ze jest z Pisu wiec ja pytam czemu Pis nie radzacy sobie z wlasnymi firmami chce zadzic Krajem???

    • 5 25

    • tania propaganda na polecenie z urzędu

     czy rodzina Budynia na swoim?

     • 6 2

   • Budyn sie z**** , ot co

    Pitu pitu , wywalac caly zarzad na zbity ryj í zatrudnic kompetentnych ludzi a nie pocioty . A co w piatek spowodowalo zalanie. Kartuskiej , Grunwaldzkiej itd? Woda. Wiec przestancie. Juz lac!

    • 12 3

   • tez mnie to zastanawia, nie znam sie na tym ale do komputerow sa urzadzenia, ktore zapobiegaja skokom napiecia wiec dziwne, ze w takim wielkim czyms tego nie ma. Ale zawsze wszystko jest robione na odpi..dol

    • 8 2

   • Czytaj ze zrozumieniem i nie wymadrzaj sie jak wszystkiego jeszcze nie wiadomo.....

    • 1 1

   • opowiem jak to było w skrócie

    dzień wcześniej jadłem ogromnego kebaba zapychacza ... wczoraj ok godz 11 30 poszedłem do wc i wykręciłem największego makowca w swoim życiu ledwo co się w rury zmieścił dwa razy spuszczałem wodę.... później ok 12 godziny makowiec dotarł do przepompowni zbiegło się to z chwilowym zanikiem prądu ... i masz ci los makowiec zatkał tak rurę że aż gggg wno wyleciało bokiem zalewając wszystko .... ratunkiem dla miasta było spuszczenie wszystkiego do kanału ... konkluzja jest taka że nie jeść za dużo i druga że to wina imigrantów sprzedających swój kebab zapychacz

    • 11 5

   • agregaty szry upsy

    lista zaniedbań długa a pod nosem w Gdańsku mają dużego producenta agregatów prądotwórczych, tak samo pewnie silniki elektryczne można było pozyskać szybko w kraju... Skuteczne zarządzanie kryzysowe to nie było, a teraz ekosystem zawalony nieoczyszczonym ściekiem - dobrze że nie podczas jarmarku bo to by był pewnie jeden z ostatnich...

    • 6 2

   • ...

    No jak awaryjne pompy z silnikami stoją pół metra od standardowych w tym samym pomieszczeniu to wystarczy rozszczelnienie jednej nitki i już cała maszynownia zalana ściekami - co też mieliśmy w tym przypadku.
    Na odseparowanie awaryjnych od zwykłych oczywiście nie zezwolono, bo za duże koszta albo po prostu przy ostatniej modernizacji zatrudnili jakiegoś inżyniera druciarza. Standardowy temat w tym kraju.
    Gratuluję pomyślunku. Naprawdę.
    Moim zdaniem odpowiedzialni powinni się teraz wykąpać w Motławie, najlepiej w okolicy miejsca spustu. Może wtedy coś do nich dotrze.

    • 21 1

   • Tak to jest

    jak się rodzinę wkreca na posadki bez wiedzy. Bo jakoś to będzie. Przecież wszystkim sterują maszyny. Banda komunistycznych dziadów!!!

    • 11 3

   • Wróć i przeczytaj jeszcze raz....

    • 2 0

   • Hehe

    Smród Szadółkowy ,g*wno w kanale wow jaki piękny Gdańsk....

    • 8 4

   • Przepompownia

    Kto taką przepompownię zaprojektował bez zabezpieczenia awaryjnego przez baypas To granda w biały dzień. Ktoś wziął kasę za taki bubel z jednym silnikiem. Co za inspekcja dopuściła takie wykonanie ???

    • 12 3

   • Obraz miasta w którym rządzą platfusy

    Ociekające kałem

    • 6 0

   • No tak najlepsi fachowcy to na trójmieście

    • 0 0

   • outsource I I oszczednosci

    Cena Czyni Cuda
    Takim cudem jest funkcjonownie infrastruktury, ktora pozbawiono zabezpieczen I redundancji.
    Efekty dzialania matolkow z "manazerii" dla ktorych nie istnieje to, czego nie znaja.

    • 0 0

   • Dziwię się że nie mają też zapasowej pompy/części w magazynie. To jest żenada. Brak fachowość i w ogóle bezmyslnosc. Wszystkich z zarządu wysłać by się wykapali w motlawie.

    • 1 1

   • czy w kunszcie Wodnym mogłyby być magazynowane pompy zapasowe dla miasta?

    • 0 0

   • Ciekawy jest rowniez tekst z ich monitoringu - brak zasilania RG 1i 2 -to nie oznacza wcale ze brak zasilania z sieci ,jak zalalo pompy to zapewne walnelo takie zwarcie ze hej i po sprawie ,kkk masz racje taka newralgiczna pompownia a oni sobie jaja robią i głupków szukaja.

    • 1 0

   • Przecież napisali że jest system awaryjny

    Który reaguje na zanik napięcia a nie na jego spadek. To oznacza że agregat włączy się dopiero kiedy napięcie zniknie zupełnie. Jest to wyraźnie napisane w tekście artykułu.

    • 0 0

   • nie czytaj

    tych bzdur co pisza lub plota psedo dziennkarze a nie bedzisz musial fachowych porad czynic.jutro kup gazete polska a prawdy sie dowiesz

    • 0 0

   • zgadza sie

    fachowcy to Panie za granicą siedzą a nie w polsce za 400€. Tam to fachowiec od je..ania owiec.

    • 0 0

   • do -kkk

    agregat prądotwórczy mają - problemem jest umieszczenie wszystkich 4 głównych silników w jednej komorze, która została zalana. Podobno właz techniczny do tej komory nie wytrzymał naporu wody, a może go ktoś nie zamknął do końca...

    • 0 0

  • (20)

   Duży odór jest w okolicy?

   • 137 11

   • capi w gdansku jak w kiblu (4)

    smrod juz czuc w Sopocie

    • 45 26

    • bzdury gadasz malo czuc (2)

     • 28 14

     • Ta jest! Prosimy o więcej!

      • 6 0

     • No właśnie wczoraj oglądaliśmy wyciek

      i spodziewaliśmy się syfu a nic nie było czuć. Ale to było zaraz na początku jak zaczęli. Może później coś?

      • 6 1

    • to od Adama Owicza jest ten zapach, w urzędzie niezły rynsztok

     • 37 28

   • (1)

    Przy brabanku capi. Chociaż myślałem, że będzie gorzej. Nad Motławą pusto!

    • 36 3

    • przy Brabanku zawsze capi, ale to właśnie z przepomowni po drugiej stronie rzeki

     • 10 1

   • tu zawsze coś brzydko pachnie ...

    • 27 8

   • O dziwo nawet nie.W sumie nie powinno bo to 5 procent te scieki (3)

    • 13 14

    • Nie ma żadnego odoru (1)

     • 11 13

     • Po prostu Dior , Lancome i inni

      • 29 2

    • 1/20

     Brzmi już inaczej

     • 2 0

   • Śmierdzi jak od budynia (4)

    • 34 19

    • Taki Ekolog światowy! śmieci na pięć rodzajów każe ludziom segregować. (3)

     Wylać ścieki do Wisły za to nie problem. Unio gdzie jesteś?

     • 55 10

     • (2)

      A gdzie mieli je wylać ?
      Tobie do ryja pajacu ?

      • 3 6

      • (1)

       Do jakiej Wisły durniu ?

       • 2 2

       • Do Martwej. Motława jest jaj dopływem.

        • 1 0

   • A gdzie są ekoterrorysci? (2)

    Wrócili z Białowieży?

    • 7 0

    • Oni tylko działają jak Soros da kasę a na to ni dał. (1)

     • 2 1

     • a ty działasz jak mama da kieszonkowe

      • 0 0

  • (23)

   Kto za to zaniedbanie odpowie

   • 292 13

   • nikt

    • 60 0

   • Gdańsk, niby takie nowoczesne miasto, tyle inwestycji się robi... (2)

    a w tym temacie kompletnie nic nie zrobili!!! Czy tej awarii na prawdę nie dało się zapobiec???

    • 33 4

    • gdańskie eldorado

     Nowocześnie to kreuje się projekty ,ciągnie kasę z Unii a później " Ch...j, d*pa i kamieni kupa” .Kolesiostwo i podział kasy króluje a nie profesjonalizm i przeliczanie czy fundusze zostały efektywnie wydane.Efekty widać na każdym kroku ...coś nie działa,coś zalewa ,coś tam coś tam

     • 28 1

    • Sng to spółka prywatna francuska , miasto z lekką rączką sprzedało infrastrukturę poniekąd strategiczną i umyło ręce ze szlamu

     • 10 0

   • Tak się ochoczo czasami powiadamia prokutaturę. Czy w tym przypadku będzie jakaś sprawa?

    • 31 3

   • Kto zasiada w radzie nadzorczej tej spolki???? (6)

    podpowiedz
    To ten sam co jest odpowiedzialny za system kanalizacji w miescie, to ten sam dzieki ktoremu ost zalalo miasto. To ten sam co robi sobie focie przy moscie zwodzonym

    • 54 2

    • (3)

     Kanalizacją deszczową zarządzają Gdańskie Wody a sanitarną i wodociągami Saur. Więc nie masz racji.

     • 5 18

     • a (2)

      a kto jest w radzie nadzorczej SNG? Wystarczy popatrzeć w KRS.

      • 34 0

      • BUDYŃ (1)

       i co

       • 9 3

       • guano

        guano

        • 1 0

    • bo to przecież Pan jest (1)

     On tu panuje więc niczego nie musi, nota bene zasiada w radach chyba większości gdańskich spółek miejskich. Ten Pan nic by dla miasta nie zrobił gdyby nie fakt, że większość inwestorów proponuje łapówki a w Polsce tylko ryba nie bierze. Z takim podejściem w magistracie można załatwić wszystko nawet zabudowę terenów, które ze względu na niestabilność gruntu były z takiej zabudowy wyłączone. Z drugiej strony dzięki temu ów jegomość może rozwijać swoje nieco dziwaczne kolekcjonerskie pasje...

     • 21 2

     • Solniczka za 13 tys

      Jw

      • 4 1

   • deweloper co daje budowac kolejne 10.000lokali apartamentowych (2)

    obok nie sprrawdzajac infrastruktury i nie pobierajac od inwestorow wkladu na takie sprawy!

    czyli PREZYDENT MIASTA !

    • 37 4

    • (1)

     Akurat Adamowicz nie jest w RN i nikt inny z UMG

     • 6 17

     • Ale na sponsorowaną wyciczkę do Barcelony się udał, w dodatku ze świąt.

      • 4 0

   • SNG odpowie za to

    a potem wszyscy pracownicy którzy dostaną po premii i nie będzie żadnych podwyżek bo przecież z czegoś kare za zanieczyszczenie Motławy trzeba zapłacić.

    • 20 1

   • Pan , pani - PAńSTWO !

    ;P

    • 9 1

   • P.Adamowicz po wyborach

    • 9 1

   • podrzędni pracownicy , jak zawsze w takich sytuacjach :)

    • 7 0

   • śmierdzacacy adamowicz

    • 3 2

   • Kto odpowie?

    Spieszę z odpowiedzią: zwykli mieszkańcy. Ekspertyzy niczego nie wykarzą, odpowiedzialność się rozmyje ale SNG podniesie stawki za dostarczenie wody żeby pokryć koszty usuwania skutków awarii.

    • 13 2

   • Nikt bo tutaj rządzi platforma

    • 6 1

   • nikt bo odpowiedzialny jest budyn a on za nico nie odpowiada zajmuje sie pozyskiwaniem mieszkan i rozkradaniem majatku gdanszczanteraz planuje skok na autobusy za chwile gdanszczanie beda chodzic na piechote w smrodzie raduni

    • 0 0

  • (13)

   To teraz już tylko czekać aż Budyń wymyśli, że to Energa celowo zrobiła, a jak wiadomo Energa to PiS.

   • 391 82

   • Kacper, daj spokój... (6)

    • 34 43

    • ja pie.... tylko takie instrukcje dostaliście na prywatnym forum od prezydenta? (3)

     moze wysilcie sie na jakieś ciekawsze komentarze uderzające w kacperka. smieszni, jedni i drudzy. taka banda co zrobi wszystko i jeszcze na koncu da sie wy...

     • 21 9

     • Ot, taka oddolna odpowiedź na 3 lata płatnych trolli. (1)

      Którzy w dodatku teraz tutaj nasilili działalność.

      • 10 1

      • Głosy w głowie widzę nasiliły się dzisiaj

       • 1 1

     • A się napinasz

      • 1 0

    • Ada Mowicz (1)

     musi odejść!!

     • 16 12