Fakty i opinie

stat

Awaria sieci ciepłowniczej w Gdańsku i Sopocie usunięta. Ciepło wraca do mieszkań

Monterzy GPEC-u walczą od kilku godzin z awarią sieci ciepłowniczej na Przymorzu.
Monterzy GPEC-u walczą od kilku godzin z awarią sieci ciepłowniczej na Przymorzu. fot. Piotr Pędziszewski/trojmiasto.pl

W piątek doszło do awarii sieci ciepłowniczej obsługującej rejon Przymorza, Żabianki i Sopotu. Na razie nie wiadomo ile czasu potrwa naprawa. Niewykluczone, że ciepło do mieszkań podłączonych do GPEC powróci dopiero późnym wieczorem.Aktualizacja godz. 18:27. Grzegorz Blachowski, GPEC: - Mechaniczna usterka sieci ciepłowniczej przy al. Rzeczpospolitej w Gdańsku, spowodowana załamaniem się płyty betonowej nad rurociągiem usytuowanym pod drogą wjazdową na pobliską budowę, została usunięta przez zespół pracowników GPEC i GPEC Serwis. Jesteśmy w trakcie sukcesywnego przywracania ciepła mieszkań.

Poważna awaria rurociągu została usunięta w ciągu niespełna sześciu godzin. Dotyczyła ponad 1 tys. budynków w Gdańsku i Sopocie.

Aktualizacja godz. 14:55. - Awaria dotyczy dzielnic: Gdańska (Przymorze, Jelitkowo, Żabianka) i części Sopotu. Szacunkowo ok. 1 tys. budynków na ten moment odciętych jest od sieci ciepłowniczej. Do uszkodzenia sieci doszło na al. Rzeczpospolitej przy wjeździe na teren pobliskiej budowy - mówi Grzegorz Blachowski. - Przyczyną awarii najprawdopodobniej było załamanie się płyty betonowej, która uszkodziła rurociąg, znajdujący się pod wjazdem na budowę. Od momentu wystąpienia awarii na miejscu zdarzenia są wszystkie niezbędne służby GPEC, które pracują nad jak najszybszym przywróceniem ciepła dla mieszkańców. Teren prac został odpowiednio zabezpieczony, a mieszkańcy zostali poinformowani o sytuacji.

Skąd czerpiesz ciepło w mieszkaniu?

jestem podłączony(a) do miejskiej sieci ciepłowniczej

70%

jestem podłączony(a) do osiedlowej kotłowni

11%

ogrzewam mieszkanie głównie kominkiem/kozą

8%

mam wyłącznie ekologiczne źródło energii np. panele słoneczne

3%

łączę różne źródła ciepła ze sobą

8%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 1593
Od rana mieszkańcy dzielnic Przymorze, Żabianka i Sopotu, których mieszkania podłączone są do węzła ciepłowniczego Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej mogą mieć problemy z ogrzewaniem. Wszystko przez awarię rurociągu w okolicy parkingu przy Realu na ul. Rzeczypospolitej 4 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku do jakiej doszło ok. godz. 10.

- Doszło do rozszczelnienia rurociągu. Na razie nie wiemy czy jest to wynik jedynie niskiej temperatury - mówi Grzegorz Blachowski, rzecznik GPEC. - Na miejscu są już nasz służby, które prowadzą prace naprawcze aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie sieci.

***


GPEC zaopatruje w ciepło blisko 58 proc. budynków mieszkalnych i firm na terenie Gdańska i posiada ok. 700 km sieci ciepłowniczych w Trójmieście. By podgrzać kaloryfery w tak wielu obiektach i przy tak dużych mrozach, jakie mamy obecnie, wodę podgrzewa się do 120 stopni Celsjusza.

-Jest to możliwe dzięki sieciom ciepłowniczym, w których panuje ciśnienie nawet 10 razy wyższe niż atmosferyczne - dodaje rzecznik.

Krążąca po sieci musi stracić jak najmniej ciepła. By to osiągnąć jest cały czas w ruchu i osiąga prędkość nawet do 10 km/h. A i tak spadek temperatury między źródłem ciepła, a odbiorcą końcowym wynosi od 5 do 15 st. C.

W obu trójmiejskich elektrociepłowniach EC Wybrzeże, w Gdańsku i w Gdyni, w mroźne dni spala się do 80 wagonów węgla na dobę.
W obu trójmiejskich elektrociepłowniach EC Wybrzeże, w Gdańsku i w Gdyni, w mroźne dni spala się do 80 wagonów węgla na dobę. fot. Wojciech Strożyk/KFP
Na terenie Trójmiasta ciepło produkuje z kolei firma EC Wybrzeże, która w tak mroźne dni spala w swoich elektrociepłowniach w Gdańsku i Gdyni nawet do ponad 80 wagonów węgla w ciągu doby. Przez okrągłe 24 godz. pięć brygad uwija się, by nieustannie dostarczać węgiel do kotłów, w których przy temperaturze ok. 2000 st. Celsjusza energia chemiczna zawarta w węglu zmienia się w ciepło.

Przy temperaturze dochodzącej do - 20 stopni Celsjusza zużycie węgla wynosi ponad 3 tys. ton na dobę w Elektrociepłowni Gdańskiej i 1,7 tys. ton na dobę w Elektrociepłowni Gdyńskiej. Oprócz tego współspalane jest ok. 10 proc. biomasy.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (562)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.