Fakty i opinie

Będzie nowy park biurowy przy al. Grunwaldzkiej?


Chociaż to na razie tylko koncepcja, a właściciel gruntu zarzeka się, że nie powstała na jego zlecenie, to jednak o planach zabudowy biurowcami terenów sąsiadujących z CH Oliwa zobacz na mapie Gdańska mówi się już od dawna. Kiedy doczekamy się konkretów?Czy Gdańsk potrzebuje kolejnego kompleksu biurowego?

skoro jest na nie popyt, to trzeba go wykorzystać 62%
tak, ale w Oliwie już ich wystarczy 9%
raczej nie, a jeśli już, to gdzieś na obrzeżach 6%
nie, wkrótce na rynku nastąpi przesyt i będą stały puste 23%
zakończona Łącznie głosów: 1255
Aleja Grunwaldzka i al. Zwycięstwa to ulice, wzdłuż których powstaje najwięcej biurowców w Gdańsku. W ostatnich latach przy tych arteriach wyrosły takie budynki biurowe, jak Opera Office (al. Zwycięstwa 13)zobacz na mapie Gdańska czy Neptun (al. Grunwaldzka 103 A) zobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu oraz całe kompleksy: Alchemia (al. Grunwaldzkiej 411) zobacz na mapie GdańskaOlivia Business Centre (al. Grunwaldzkiej 472) zobacz na mapie Gdańska zlokalizowane w Oliwie.

I właśnie w rejonie Oliwy, między wieżami Alchemii a Centrum Handlowym Oliwa, znajduje się częściowo pusty teren, który w przyszłości może zostać zastąpiony szklanymi budynkami biur.

Od grudnia 2014 roku właścicielem terenu jest gdańska spółka GetResponse (wcześniej Implix) z siedzibą w kompleksie Arkońska Business Park przy ul. Arkońskiej zobacz na mapie Gdańska, która tworzy oprogramowanie do email marketingu, a jej klientami są firmy z całego świata.

graf. Trojmiasto.pl
Trzecia, mniejsza działka zobacz na mapie Gdańska należy z kolei do spółki Linde Gaz Polska, gdzie zlokalizowany jest punkt sprzedaży.

Dla całego tego terenu pracownia Roark Studio stworzyła projekt studialny parku biurowego.

- Zespół liczy około 40 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Składa się z czterech budynków, połączonych parterami wewnątrz kwartału - opisuje koncepcję Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio. - Z myślą o przyszłych pracownikach kompleksu zaplanowano tam szereg funkcji rekreacyjnych oraz gastronomicznych. Na dachu części rekreacyjnej zaprojektowano zieleń ze ścieżkami do spacerowania oraz miejscami do siedzenia. Od strony al. Grunwaldzkiej znajduje się szereg przestrzeni publicznych z zachowaniem istniejących drzew. Wokół kompleksu poprowadzono drogę serwisową z miejscami postojowymi oraz wjazdami do garaży podziemnych.
Wydawało się, że pojawienie się tych wizualizacji oznacza, że spółka GetResponse wciela w życie plan przeniesienia tam swojej siedziby. Nic bardziej mylnego.

- Ten projekt nie został przez nas zlecony. Na razie spółka nie ma żadnych planów dotyczących zagospodarowania tego miejsca - usłyszeliśmy w firmie.
Projektant nie chce zdradzić, na czyje zlecenie opracowany został projekt. Na portalach zajmujących się tematyką inwestycyjną pojawiły się spekulacje, że teren został odsprzedany firmie Skanska (a konkretnie Skanska Property Poland), która w ostatnim czasie poinformowała o swoich planach wejścia na trójmiejski rynek nieruchomości komercyjnych.

Te domysły również okazały się nietrafione.

- Działka, którą zabezpieczyliśmy jest zlokalizowana na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Budowlanych zobacz na mapie Gdańska [w tym miejscu firma od lat posiada tymczasowe biura i zaplecze na potrzeby prowadzonych budów - red.]. Obecnie jesteśmy na etapie analizy i przygotowań wewnętrznych do rozpoczęcia etapu projektowania, dlatego jest jeszcze za wcześnie na wskazanie szczegółów inwestycji - mówi Łukasz Kaleciński, dyrektor regionalny Skanska Property Poland.

Opinie (176)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.