• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bez banałów i stereotypów. Przewodniki po wyjątkowej dzielnicy

Jakub Knera
7 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Dolne Miasto skrywa w sobie wiele tajemnic i ciekawą historię. Będzie się można o nich przekonać z serii przewodników, poświęconych tej dzielnicy - pierwszy planowany jest na koniec 2012 roku. Dolne Miasto skrywa w sobie wiele tajemnic i ciekawą historię. Będzie się można o nich przekonać z serii przewodników, poświęconych tej dzielnicy - pierwszy planowany jest na koniec 2012 roku.

Skoro trzymamy w domach przewodniki po słynnych stolicach, to czemu nie mielibyśmy zbierać podobnych o dzielnicach Trójmiasta? Niebawem ukaże się taki cykl o Dolnym Mieście. Być może zmieni on stereotypowy i nieprawdziwy obraz tej dzielnicy.



Zobacz nasz materiał wideo z jednego ze spotkań Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta, poświęconego Królewskiej Fabryce Karabinów

Z przewodników dowiemy się m.in. o nieznanym życiu Sióstr Boromeuszek, poznamy mroczną historię "Galleona", dowiemy się kim był król Dolnego Miasta i kto zdobywał nie tylko niewieście serca. Znajdziemy 27 haków tramwajowych i aniołka z kamienicy przy ul. Łąkowej 51 oraz rozszyfrujemy etymologię nazw ulic dzielnicy.

Wydanie przewodników będzie konsekwencją cyklicznych spotkań Opowiadacze Historii, które regularnie odbywają się na Dolnym Mieście. Stanowią one element miejskiego Programu Rewitalizacji Dolnego Miasta w Gdańsku, a uczestniczą w nich zarówno mieszkańcy, jak przyjezdni, czasem też goście specjalni: lekarze, sportowcy, tramwajarze, przewodnicy, nauczyciele, architekci i artyści. Wspólnie dzielą się swoimi wspomnieniami dotyczącymi historii dzielnicy i życia codziennego społeczności lokalnej, zwiedzając także jej okolice.

Czy zwiedzasz swoje miasto?

- Dolne Miasto to trochę podupadła dzielnica, ale z drugiej strony panuje na nią moda - opowiada Piotr Wołkowiński, moderator spotkań Opowiadacze Historii. - Wielu ludzi uważa, że to wspaniałe i interesujące miejsce, które ma niezwykły klimat. I mimo że jest zaniedbane, mieszkańcy, którzy mieszkają tu od dekad, zapewniają, że nigdy by się stąd nie wyprowadzili, a młodzi coraz częściej się tu przeprowadzają.

Spotkania Opowiadaczy Historii odbywają się mniej więcej raz w miesiącu. Po kilku z nich urzędnicy zajmujący się rewitalizacją dzielnicy postanowili, że materiały zebrane w trakcie spotkań warto wydać w formie przewodników po dzielnicy.

- Będą one miały formę subiektywnych ścieżek wrażeń, na które składać będą się archiwalne zdjęcia, krótkie opisy historyczne oraz pełne emocji i świeżości wspomnienia mieszkańców i ludzi związanych z Dolnym Miastem - zapowiada Marek Barański z referatu rewitalizacji.

Wydanie kilku pierwszych "map żywej pamięci" planowane jest na koniec 2012 roku, a poprzedzone ma zostać uruchomieniem bloga poświęconego Dolnemu Miastu i projektowi "Opowiadacze Historii".

- Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, w szczególności mieszkańców Dolnego Miasta, do współpracy przy projekcie, w tym do uczestnictwa w comiesięcznych spotkaniach oraz do zbierania informacji o dzielnicy i dzielenia się archiwalnym zbiorami dolnomiejskich fotografii - zachęca Marek Barański.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (83) 3 zablokowane

  • !!

    oj cos wydaje mi się,ze to zastępczy temat..! maiły byc realen pieniądze na reitalizacje atu o jaks mapach pieprzą...po co to komu? ratować kamienice..a nie...pieniądze poszły widać znowu gdzieś..np.euro..i malowanie oczu jakimiś mapami...coś mi się to nie podoba!!!!!

    • 0 0

  • prosty sposób na przywrócenie blasku Dolnemu Miastu (1)

    1) Zutylizować patologię tam przebywającą
    2) Sprzedać kamienice prywatnym inwestorom
    3) Ulga podatkowa dla ewentualnych inwestorów przez np. 5 lat

    Niestety chore przepisy lokalowe i powszechna niechęć żeby robić cokolwiek spowoduje to , że od DM nadal będziemy trzymać się z daleka ...

    • 4 1

    • 10/1o

      • 0 0

  • buahahaha ... rudera na ruderze

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane