Fakty i opinie

Bezdomni na lotnisku: taki sam problem jak na dworcu?

Na terminalu T1 bezdomni to nie lada problem. Czy to się zmieni po wybudowaniu T2?
Na terminalu T1 bezdomni to nie lada problem. Czy to się zmieni po wybudowaniu T2? Fot. Rafal Lasota/KFP

Do bezdomnych na dworcach zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Póki nie zaczepiają pasażerów, traktowani są zwykle jak powietrze. Ale bezdomni na lotnisku?Czy przeszkadzają ci bezdomni na lotnisku w Gdańsku?

tak, wolał(a)bym, żeby ich tam nie było 60%
tak, ale tylko jeśli mnie zaczepiają 7%
absolutnie nie 2%
nawet nie wiedział(a)m, że tam są 31%
zakończona Łącznie głosów: 2253
O ile problem z bezdomnymi na dworcach traktuje się jako nasz "wewnętrzny", krajowy, o tyle bezdomni na lotniskach budzą żywszą reakcję.

- Bardzo często korzystam z usług portu lotniczego w Rębiechowie, ponieważ trzy razy w tygodniu latam do Warszawy. Przy okazji zauważyłem powtarzający się notorycznie problem - są nim mianowicie bezdomni, którzy stanowią złą wizytówkę tego portu i całego Trójmiasta - przekonuje pan Piotr, nasz czytelnik.- Leżą w toaletach, na ławkach. Nie można swobodnie oczekiwać na otwarcie kontroli bezpieczeństwa. Miejsca siedzące są przez nich oblegane. Kilka razy byłem świadkiem, jak wielcy i postawni panowie w czarnych kombinezonach - chyba ze Straży Granicznej - reagują na takie sytuacje. Ale to działa tylko na krótką metę.

Rzeczywiście, terminal lotniczy w Rębiechowie, który jest otwarty przez 24 godz na dobę, upatrzyło sobie kilkoro bezdomnych.

- Skala tego problemu nie jest na tyle duża, żebyśmy dostawali w tej sprawie skargi od pasażerów. Zresztą dopóki taka osoba nie łamie prawa, nie możemy jej poprosić o opuszczenie przestrzeni publicznej, jaką jest terminal lotniczy. To jest przecież człowiek i bez względu na to, jak wygląda, ma prawo w nim przebywać - tłumaczy Michał Dargacz, rzecznik gdańskiego lotniska.

Tylko w przypadku, gdy bezdomny jest pijany, natarczywie żebrze albo w jakikolwiek inny sposób złamie prawo, może zostać usunięty z miejsca publicznego.

- Jeśli taka osoba spożywa alkohol, dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, np. leży pijana, żebrze w sposób natarczywy, wówczas policja może interweniować - mówi podkom. Magdalena Michalewska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Wówczas policjant legitymuje taką osobę i, w zależności od sytuacji, zawozi ją np. do pogotowia socjalnego [dawna izba wytrzeźwień - przyp. red].

Jak powiedział nam jeden z pracowników terminalu, w okresie letnich festiwali często trudno jest odróżnić osobę bezdomną od pasażera.

- Nierzadko młodzież, która przylatuje na nasze lotnisko, wyglądem niewiele odbiega od bezdomnych. Nie oznacza to przecież jednak, że mamy ją wyrzucać z terminala, bo nie prezentuje się dość elegancko - dodaje.

Opinie (319) ponad 20 zablokowanych

 • Dopóki nie śmierdzi to ok

  Najgorszy jest ten fetor. Nie wiem jak ludzie w ogóle mogą doprowadzić się do takiego stanu. Byłam na różnych dworcach europejskich i jakoś bezdomnych nie widziałam. To chyba jakaś Polska specjalność.

  • 283 58

 • Homeless...

  ...nie rozumiem tego na serio - jestesmy ludzmi , a nie zwierzetami - choc ze ze zwierzakami niejedno nas laczy - to jednak zawsze jest jakas alternatywa - Ci , ktorzy sa bezdomni czesto sa tacy na wlasne zyczenie niestety.

  • 118 23

 • A jednak problem jest duży

  Liczba osób bezdomnych na przestrzeni ostatniego roku, na stale przebywająca na terminalu podwoiła się. O ile siedzą sobie i tylko zajmują miejsce to problem jest nie duży. Jest jedna grupa z posród bezdomnych naprawdę uciążliwa, codziennie pijani uporczywie nagabują podróżnych od których dostają znaczne ilości gotówki. I to ich właśnie tak przyciąga, mogą bez wielkiego wysiłku zarobić pieniądze które następnie wydają na swoje potrzeby - w 90% alkohol (sławna trójka spod "żebromatu" , no może aktualnie dwójka bo jeden zniknął). Problem jest duży a z chwilą otwarcia nowego terminala stanie się jeszcze większy. Drodzy podróżni przemyślcie to komu i jakie sumy dajecie :-)

  • 164 4

 • No problem

  A dlaczego terminal nie jest zamykany na noc? Jezeli nie odbywaja sie loty w nocy, to terminal powinien byc zamkniety dla wszystkich z wyjatkiem pracownikow i nie byloby problemu.

  • 35 61

 • zgadzam sie - nie dawac zurom pieniedzy!

  I teminalu - nie terminala...:-)

  • 37 1

 • C'mon

  Chyba nie bylas na Termini w Rzymie. Nigdy i nigdzie nie doswiadczylam takiego fetoru moczu jak na tym jednym z najwiekszych dworcow w Europie

  • 46 9

 • Lotnisko ma to do siebie wyobraz sobie ,ze loty odbywaja sie 24h na dobe...

  ...a poza tym to sa ludzie , ktorzy przyjada wiele godizn wczesniej przed zaplanowanym lotem. Sa tez serwisy na lotnisku jak restauracje , wymiana walut czy toaleta - wiec pomysl zanim cos skomentujesz.

  • 29 7

 • Mysle... Wlasnie mysle, ze skoro lotnisko rozmiaru Pearsons moze byc zamkniete w nocy, to napewno Rebiechowo tez by moglo :)

  • 8 15

 • Pracownik terminalu zamiata Swoimi wypowiedziami...

  ...na temat mlodziezy - nie ma to jak miec zdanie o kazdym na podstawie wygladu! Powiem Ci tak pracowniku terminalu - NIE SZATA ZDOBI CZLOWIEKA! Otworz oczeta i pomysl - skoro jetses tam pracownikiem to raczej latwo Ci skumac bezdomnych , ktorzy sie tam przewijaja non stop! Myslenie nie boli !

  • 40 51

 • C'mon???

  Daruj pani wiejko-miastowa takie wtrety angielskie - przeciez polacy nie gesi - swoj jezyk maja...

  • 35 31

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.