Fakty i opinie

Bramki na autostradzie A1 będą otwierane podczas wakacji

Najnowszy artukuł na ten temat

Duży ruch na A1 od początku wakacji

Bramki to pięta achillesowa wszystkich autostrad
Bramki to pięta achillesowa wszystkich autostrad fot. Trojmiasto.pl

Jeśli w wakacyjne weekendy na autostradzie A1 kolejka aut oczekujących na przejazd przy bramkach będzie zbyt długa, szlabany zostaną podniesione. Zarządca podwyższy też opłatę z 29,90 zł do 30 zł za przejazd całą autostradą na Pomorzu, by usprawnić pobór i zmniejszyć kolejki.Dokąd zazwyczaj podróżujesz autostradą A1?

niedaleko, zazwyczaj po Pomorzu 17%
na Kujawy 16%
w stronę centralnej Polski 23%
dojeżdżam do autostrady A2 a stamtąd na zachód Europy 6%
na południe Polski, w tym w góry 33%
na południe Europy 5%
zakończona Łącznie głosów: 2707
Przed nami wakacje, podczas których masowo wyjedziemy na drogi. Nie inaczej będzie też na autostradzie A1, która w lipcu i sierpniu zazwyczaj pęka w szwach. Zwłaszcza w weekendy.

Dlatego też Ministerstwo Infrastruktury, zamiast usprawnić pobór opłat, postanowiło wprowadzić w niektórych sytuacjach bezpłatne przejazdy.

Dwie zasady otwarcia bramek:
  • opłaty za przejazd nie będą pobierane w przypadku powstawania korków w czasie wszystkich wakacyjnych weekendów od 22 czerwca do 2 września, dokładnie od piątku od godz. 16 do niedzieli do godz. 22 i dodatkowo 15 sierpnia w godzinach 0 do 22;
  • szlabany będą podnoszone na pół godziny, gdy średni czas na uiszczenie opłaty w Nowej Wsi koło Torunia lub w Rusocinie przed Gdańskiem przekroczy 25 minut. W przypadku dłuższych zatorów czas otwarcia bramek będzie przedłużany do 45 min.


Mapa autostrady A1
Mapa autostrady A1 mat. prasowe

30 zamiast 29,90 zł za przejazd całym odcinkiemPonadto w czasie całych wakacji opłata za przejazd samochodem osobowym czy motocyklem 150-km odcinkiem A1 z Gdańska do Torunia wzrośnie z 29 zł 90 gr do 30 zł. Ma to usprawnić rozliczenia i skrócić zatory. Przypomnijmy, że pieniądze za przejazd nie trafiają do zarządcy autostrady, lecz do Krajowego Funduszu Drogowego.

Na otwieraniu szlabanów nie straci zarządca autostrady A1, spółka GTC, ponieważ od rządu dostaje stałą kwotę za dostępność autostrady. Brak poboru to straty finansowe dla budżetu państwa. Podnoszenie bramek oznacza uszczuplenie wpływów do Krajowego Funduszu Drogowego, a więc Skarbu Państwa.


W 2017 r. bramki były podnoszone 55 razyWarto zwrócić uwagę, że to kolejne wakacje, w czasie których na A1 wprowadzony zostanie czasowo darmowy przejazd. Po raz pierwszy rząd na taki krok zdecydował się w 2014 r. W ubiegłoroczne wakacje z autostrady A1 prowadzącej w kierunku Gdańska skorzystało ponad 4,5 mln pojazdów.

Średnie dobowe natężenie ruchu wyniosło 73 tys. pojazdów w lipcu i 73,8 tys. w sierpniu. Rekordy padły 22 lipca, kiedy to autostradą na płatnym odcinku przejechało 92 tys. pojazdów oraz 12 sierpnia 101 tys. pojazdów. Łącznie w 2017 r. przejechało prawie 20 mln samochodów.

Szlabany na bramkach podnoszono 55 razy.

Opinie (261) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.