Fakty i opinie

stat

Budowa osiedla niszczy ulicę Wieżycką?

Ul. Wieżycka po zakończeniu inwestycji ma odzyskać historyczny wygląd. Dojazd do osiedla będzie odbywać się inną drogą. W oddali widać historyczny Dwór w Zakoniczynie.
Ul. Wieżycka po zakończeniu inwestycji ma odzyskać historyczny wygląd. Dojazd do osiedla będzie odbywać się inną drogą. W oddali widać historyczny Dwór w Zakoniczynie. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Ulica Wieżycka to jedna z dróg na tzw. gdańskim Południu, pamiętająca jeszcze czasy, gdy królowały tu tereny rolnicze. Tuż przy niej powstaje nowe osiedle, a mieszkańcy martwią się o stan nawierzchni ulicy, po której poruszają się maszyny budowlane.W budowie jest obecnie pierwszy z dziesięciu budynków Osiedla Świrskiego.
W budowie jest obecnie pierwszy z dziesięciu budynków Osiedla Świrskiego. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Czy nawierzchnia z kostki brukowej ul. Wieżyckiej powinna podlegać ochronie?

tak, to ciekawa pozostałość po dawnym charakterze tej części miasta 54%
tak, ale wyłącznie w bezpośrednim sąsiedztwie dworu na jej końcu 21%
nie, otoczenie jest nowoczesne, a brukowa nawierzchnia niewygodna 8%
nie, trzeba dostosować drogę do współczesnego standardu 17%
zakończona Łącznie głosów: 374
Wąski odcinek ul. Wieżyckiej zobacz na mapie Gdańska, wykonany jeszcze z kostki brukowej, stanowił niegdyś wyłącznie dojazd do zabytkowego Dworu w Zakoniczynie zobacz na mapie Gdańska, znajdującego się na końcu tej ulicy. Dzisiaj powstaje tu pierwszy z aż dziesięciu budynków realizowanych przez Przedsiębiorstwo Budowlane Górski.

- Dojazd do nowego osiedla zaplanowano od ul. Świrskiego nową drogą. Boimy się, że po zakończeniu inwestycji ulica Wieżycka nie zostanie naprawiona, bo i tak nie posłuży za dojazd nowym mieszkańcom. Nie ma również żadnej umowy pomiędzy Zarządem Dróg i Zieleni a PB Górskim, dotyczącej jej naprawy - pisze pan Adam, czytelnik Trojmiasto.pl

Okazuje się, że faktycznie dojazd do osiedla będzie planowany poprzez nowy odcinek ul. Świrskiego zobacz na mapie GdańskaUnruga zobacz na mapie Gdańska, co zresztą wynika z ochrony konserwatorskiej ul. Wieżyckiej, której obecne parametry techniczne nie pozwalają na swobodny ruch dwukierunkowy.

- W sprawie ul. Wieżyckiej trwają rozmowy z miastem. Dojazd do budowy odbywa się jednak już teraz nie przez ul. Wieżycką, a przy wykorzystaniu ul. Świrskiego, która jest przez nas realizowana - zapewnia Katarzyna Sasiak, dyrektor ds. inwestycji w PB Górski.

Zarząd Dróg i Zieleni zapewnia też, że dopilnuje przywrócenia przez inwestora stanu ul. Wieżyckiej sprzed rozpoczęcia budowy. - Nawierzchnia ulicy po zakończeniu inwestycji zostanie wyczyszczona i doprowadzona do stanu pierwotnego. Obecnie celowo bruk nie jest odkryty i wyeksponowany, tak by uchronić go właśnie przed zniszczeniem - dodaje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Pierwszy budynek na osiedlu gotowy będzie w I kw. przyszłego roku. Zakończenie budowy całej inwestycji to perspektywa kilku najbliższych lat - wszystko zależeć będzie od sytuacji na rynku nieruchomości.

Historyczny dwór, do którego prowadzi właśnie ul. Wieżycka również należy do PB Górski. Ma on zostać zrewitalizowany, a wokół niego deweloper planuje jeszcze jedno osiedle - Wieżycka Folwark, składające się docelowo z dwunastu budynków.

Opinie (79) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.