Fakty i opinie

stat

Budowa osiedla niszczy ulicę Wieżycką?

Najnowszy artukuł na ten temat

Dwór Zakoniczyn. Nadal zamieszkany, ale będą zmiany

Ul. Wieżycka po zakończeniu inwestycji ma odzyskać historyczny wygląd. Dojazd do osiedla będzie odbywać się inną drogą. W oddali widać historyczny Dwór w Zakoniczynie.
Ul. Wieżycka po zakończeniu inwestycji ma odzyskać historyczny wygląd. Dojazd do osiedla będzie odbywać się inną drogą. W oddali widać historyczny Dwór w Zakoniczynie. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Ulica Wieżycka to jedna z dróg na tzw. gdańskim Południu, pamiętająca jeszcze czasy, gdy królowały tu tereny rolnicze. Tuż przy niej powstaje nowe osiedle, a mieszkańcy martwią się o stan nawierzchni ulicy, po której poruszają się maszyny budowlane.W budowie jest obecnie pierwszy z dziesięciu budynków Osiedla Świrskiego.
W budowie jest obecnie pierwszy z dziesięciu budynków Osiedla Świrskiego. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Czy nawierzchnia z kostki brukowej ul. Wieżyckiej powinna podlegać ochronie?

tak, to ciekawa pozostałość po dawnym charakterze tej części miasta 54%
tak, ale wyłącznie w bezpośrednim sąsiedztwie dworu na jej końcu 21%
nie, otoczenie jest nowoczesne, a brukowa nawierzchnia niewygodna 8%
nie, trzeba dostosować drogę do współczesnego standardu 17%
zakończona Łącznie głosów: 374
Wąski odcinek ul. Wieżyckiej zobacz na mapie Gdańska, wykonany jeszcze z kostki brukowej, stanowił niegdyś wyłącznie dojazd do zabytkowego Dworu w Zakoniczynie zobacz na mapie Gdańska, znajdującego się na końcu tej ulicy. Dzisiaj powstaje tu pierwszy z aż dziesięciu budynków realizowanych przez Przedsiębiorstwo Budowlane Górski.

- Dojazd do nowego osiedla zaplanowano od ul. Świrskiego nową drogą. Boimy się, że po zakończeniu inwestycji ulica Wieżycka nie zostanie naprawiona, bo i tak nie posłuży za dojazd nowym mieszkańcom. Nie ma również żadnej umowy pomiędzy Zarządem Dróg i Zieleni a PB Górskim, dotyczącej jej naprawy - pisze pan Adam, czytelnik Trojmiasto.pl

Okazuje się, że faktycznie dojazd do osiedla będzie planowany poprzez nowy odcinek ul. Świrskiego zobacz na mapie GdańskaUnruga zobacz na mapie Gdańska, co zresztą wynika z ochrony konserwatorskiej ul. Wieżyckiej, której obecne parametry techniczne nie pozwalają na swobodny ruch dwukierunkowy.

- W sprawie ul. Wieżyckiej trwają rozmowy z miastem. Dojazd do budowy odbywa się jednak już teraz nie przez ul. Wieżycką, a przy wykorzystaniu ul. Świrskiego, która jest przez nas realizowana - zapewnia Katarzyna Sasiak, dyrektor ds. inwestycji w PB Górski.

Zarząd Dróg i Zieleni zapewnia też, że dopilnuje przywrócenia przez inwestora stanu ul. Wieżyckiej sprzed rozpoczęcia budowy. - Nawierzchnia ulicy po zakończeniu inwestycji zostanie wyczyszczona i doprowadzona do stanu pierwotnego. Obecnie celowo bruk nie jest odkryty i wyeksponowany, tak by uchronić go właśnie przed zniszczeniem - dodaje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Pierwszy budynek na osiedlu gotowy będzie w I kw. przyszłego roku. Zakończenie budowy całej inwestycji to perspektywa kilku najbliższych lat - wszystko zależeć będzie od sytuacji na rynku nieruchomości.

Historyczny dwór, do którego prowadzi właśnie ul. Wieżycka również należy do PB Górski. Ma on zostać zrewitalizowany, a wokół niego deweloper planuje jeszcze jedno osiedle - Wieżycka Folwark, składające się docelowo z dwunastu budynków.

Opinie (79) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.