Fakty i opinie

stat

Budują wąski przystanek autobusowy, aby go rozebrać

Na nowym przystanku zatrzymywać się będą autobusy w kierunku Bramy Wyżynnej i Dworca Głównego.
Na nowym przystanku zatrzymywać się będą autobusy w kierunku Bramy Wyżynnej i Dworca Głównego. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Wraz z budową Forum Gdańsk powstaje w centrum Gdańska nowy przystanek autobusowy zobacz na mapie Gdańska. Jego peron będzie szeroki na zaledwie kilka płytek chodnikowych. Inwestor zapewnia, że to rozwiązanie tymczasowe, zaś docelowo cały przystanek zostanie zbudowany od nowa.Czy należało poczekać z utworzeniem przystanku do czasu przebudowy wiaduktu Biskupia Górka?

tak, bez sensu budowany będzie dwa razy 49%
tak, ale można było utworzyć przystanek bez zatoki 11%
nie, przystanek nawet w formie tymczasowej jest niezbędny 29%
nie, przebudowa wiaduktu Biskupia Górka to dopiero melodia przyszłości 11%
zakończona Łącznie głosów: 1265
Przystanek autobusowy zlokalizowany będzie pomiędzy ul. Toruńską a kościołem Św. Trójcy. W przyszłym roku będą się tutaj zatrzymywały autobusy jadące m.in. z Pruszcza Gdańskiego, Oruni, Olszynki, Górek Zachodnich, w kierunku Bramy Wyżynnej i Dworca Głównego.

Daje to łącznie kilkanaście linii, których pasażerowie - w zamyśle projektantów i urzędników - mają się w tym miejscu przesiadać na pobliski peron Szybkiej Kolei Miejskiej Gdańsk Śródmieście zobacz na mapie Gdańska.

- Okazuje się, że przystanek będzie znajdował się na wąskim pasie chodnika między zatoką autobusową a murem oporowym. Ponadto wejście do tunelu łączącego z przystankiem SKM zostało zlokalizowane w takim miejscu, że aby do niego dotrzeć, będzie trzeba obejść fontannę Grenadierów zobacz na mapie Gdańska lub cofnąć się do ul. Toruńskiej - zwraca uwagę pan Tomasz, czytelnik Trojmiasto.pl.
Czytaj też: Organizacja ruchu autobusów wokół Forum Gdańsk

Docelowo jezdnia w kierunku Bramy Wyżynnej będzie przesunięta nieco w stronę torów kolejowych (w lewo), aby wygospodarować więcej miejsca pod przystanek z wiatą oraz chodnik (po prawej).
Docelowo jezdnia w kierunku Bramy Wyżynnej będzie przesunięta nieco w stronę torów kolejowych (w lewo), aby wygospodarować więcej miejsca pod przystanek z wiatą oraz chodnik (po prawej). fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl
Budowlańcy zdają sobie sprawę, że powstające rozwiązanie przestrzenne będzie mało praktyczne i zapewniają, że "wkrótce ma być ponownie przebudowane".

- Przystanek w tym miejscu jest tylko rozwiązaniem tymczasowym. Wraz z budową nowego wiaduktu Biskupia Górka zobacz na mapie Gdańska zostanie on zlikwidowany i przeniesiony w nowe miejsce. Wobec tego zdecydowano się na zachowanie zieleńca w stanie sprzed przebudowy. Nie będzie też montowana teraz wiata autobusowa - mówi Krzysztof Kolasa, menedżer budowy Forum Gdańsk.
Czytaj też: Artykuł z 2014 r.: Montują sygnalizatory, by je likwidować

Dotarcie do schodów prowadzących do tunelu będzie wymagało obejścia fontanny Grenadierów, ponieważ za nią nie przewidziano ułożenia chodnika.
Dotarcie do schodów prowadzących do tunelu będzie wymagało obejścia fontanny Grenadierów, ponieważ za nią nie przewidziano ułożenia chodnika. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl
W projekcie budowlanym i wykonawczym dla nowego wiaduktu nad torami kolejowymi, między ul. Toruńską a Św. Trójcy kończyć się będzie pas dla autobusów. Jezdnia po stronie wschodniej zobacz na mapie Gdańska zostanie jednak przesunięta bliżej torów kolejowych, przez co będzie więcej miejsca dla pieszych.

Pojawi się wówczas również wiata autobusowa. Bez większych zmian pozostanie natomiast układ chodników prowadzący do przejścia podziemnego. Piesi będą mieli do wyboru: cofnąć się kilkanaście metrów do pochylni do przejścia podziemnego lub obejść fontannę Grenadierów.

Docelowy układ drogowy po zbudowaniu nowego wiaduktu Biskupia Górka z zaznaczeniem dojścia z przystanku do tunelu pod ul. Okopową.
Docelowy układ drogowy po zbudowaniu nowego wiaduktu Biskupia Górka z zaznaczeniem dojścia z przystanku do tunelu pod ul. Okopową. mat. dok. przetarg.
Powstający właśnie przystanek autobusowy zostanie oddany do użytku wiosną przyszłego roku. Przebudowa wiaduktu Biskupia Górka wraz z przyległym układem drogowym i nowym-starym przystankiem autobusowym jest obecnie na etapie wyboru wykonawcy. Prace budowlane muszą być ukończone przed sierpniem 2019 roku.

Materiał z września br.


Opinie (135) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.