• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Burzą dawną przychodnię na Zaspie. Co powstanie w jej miejsce?

Rafał Borowski
11 listopada 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 

Rozbiórka dawnej przychodni na Zaspie

Przy ul. Pilotów 21Mapka na Zaspie trwa rozbiórka budynku prywatnej przychodni Sanitas. W jej miejsce powstanie 5-piętrowy budynek mieszkalny z dwupoziomowym garażem podziemnym i usługami na parterze. Wśród nich znajdzie się także przychodnia, która na czas budowy funkcjonuje w Galerii Metropolia we Wrzeszczu.

Czy interesują cię nowe budynki, które powstają w twojej dzielnicy?

Trwające od początku miesiąca prace rozbiórkowe piętrowego budynku przychodni Sanitas przy ul. Pilotów 21 na Zaspie nie są żadnym zaskoczeniem. Już trzy lata temu informowaliśmy o inwestycji, którą planowano rozpocząć w tym miejscu.

Przypomnijmy: w sierpniu 2018 r. do Urzędu Miejskiego w Gdańsku wpłynął wniosek o wybudowanie w trybie tzw. ustawy lex deweloper budynku mieszkalnego o wysokości od ośmiu do dziesięciu kondygnacji. Wnioskodawcą była spółka Towarzystwo Zarządzające SKOK.

Czytaj więcej: Lex deweloper. Bloki w miejscu przychodni na Zaspie

Wysokość planowanego budynku nie powinna być żadnym zaskoczeniem, gdyż najwyższe z budynków otaczających piętrową przychodnię mają nawet jedenaście pięter. Niespodzianką była natomiast zapowiedź inwestora, że będzie to "inwestycja mieszkaniowa dla osób starszych" i powstanie we współpracy z właścicielem przychodni, która miała kontynuować działalność po oddaniu budynku do użytku.

  • Wizualizacje budynku, który powstanie w miejsce siedziby prywatnej przychodni Sanitas. Warto zwrócić uwagę, że wspomniana placówka będzie funkcjonować na parterze nowego budynku.
  • Wizualizacje budynku, który powstanie w miejsce siedziby prywatnej przychodni Sanitas. Warto zwrócić uwagę, że wspomniana placówka będzie funkcjonować na parterze nowego budynku.
  • Wizualizacje budynku, który powstanie w miejsce siedziby prywatnej przychodni Sanitas. Warto zwrócić uwagę, że wspomniana placówka będzie funkcjonować na parterze nowego budynku.

Budynek będzie miał pięć pięter nad ziemiąPlany uległy jednak modyfikacji. Zmienił się figurujący w dokumentach inwestor, a także charakter planowanego budynku, który będzie niższy. Inwestorem jest spółka Pilotów 21 - której wspólnikiem jest m.in. Fundacja Sanitas oraz Grzegorz Bierecki, współzałożyciel systemu SKOK - zaś nowa konstrukcja będzie miała ostatecznie pięć pięter oraz dwa pod ziemią, które będą pełnić funkcję parkingu. Bez zmian pozostał natomiast plan ulokowania przychodni Sanitas w starej-nowej lokalizacji.

- Przy ul. Pilotów 21 w Gdańsku powstanie budynek mieszkalny z lokalami usługowymi na parterze. Również na parterze budynku zlokalizowana będzie przychodnia Sanitas, która obecnie świadczy usługi w Centrum Handlowym Metropolia. Prace rozbiórkowe obecnej infrastruktury trwają i powinny zakończyć się do końca listopada. Inwestycja prowadzona jest zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, a inwestorem jest Pilotów 21 sp. z o.o. - wyjaśnia Paweł Okoniewski, prezes zarządu spółki Pilotów 21.

Metraże i terminyW sieci pojawiła się niedawno poświęcona obiektowi strona internetowa. Z opublikowanych na niej materiałów wynika, że znajdzie się tutaj kilkadziesiąt mieszkań o powierzchni od 32 do 101 m kw. Ich sprzedaż rozpocznie się w przyszłym roku. Nasz rozmówca nie odpowiedział jednak na nasze pytanie, jaki jest planowany termin zakończenia inwestycji.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nic nie wskazuje na to, by - oprócz zlokalizowanej na parterze przychodni - była to inwestycja, która powstaje przede wszystkim z myślą o osobach starszych. Wprawdzie na stronie można przeczytać, że za sprawą windy w każdej klatce przestrzeń wspólna jest "przyjazna dla niepełnosprawnych, ludzi starszych i dla młodych rodziców", ale to obecnie standard na podobnych inwestycjach deweloperskich w całym kraju.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (142)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane