• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Bycie eko to konieczność, a nie moda - także w pracy

Wioletta Kakowska-Mehring
30 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Rower może być alternatywnym, ekologicznym środkiem transportu w mieście. W godzinach szczytu samochód nie jest najszybszym sposobem podróżowania, szczególnie w ścisłym centrum. Rower może być alternatywnym, ekologicznym środkiem transportu w mieście. W godzinach szczytu samochód nie jest najszybszym sposobem podróżowania, szczególnie w ścisłym centrum.

Picie wody z kranu zamiast kupowania wody butelkowanej, bonusy za dojazd do pracy komunikacją miejską czy rowerem, ograniczenie zużycia papieru dzięki komunikacji mailowej - to tylko niewielkie zmiany, które w skali globalnej mogą zmienić wiele. Nie tylko zakłady przemysłowe muszą myśleć o środowisku naturalnym, w akcję ochrony zasobów może włączyć się każda firma. Trójmiejskie firmy robią to coraz chętniej i są bardzo pomysłowe.


Czy w twoim miejscu pracy prowadzi się działania proekologiczne?


Bycie eko to nie moda, to konieczność. W ostatnich dniach przypominają nam o tym uczestnicy Wielkich Marszy Klimatycznych. Niezbędne są duże zmiany na szczeblach rządowych, których domagają się protestujący. Potrzebne są też małe działania każdego z nas, do czego coraz częściej zachęcają firmy, które chcą być odpowiedzialne społecznie. Czasem chodzi tylko o mniejsze zużycie papieru do drukarek, segregację śmieci czy premiowanie pracowników za to, że przyjadą do pracy komunikacją miejską. Są też firmy, które inwestują w energię odnawialną czy wymianę floty na samochody elektryczne. Pomysłowość firm w tym zakresie jest duża.

- Jedną z kluczowych zasad ekobiura, którą wprowadziliśmy, dotyczy świadomego korzystania z zasobów naturalnych. W codziennej pracy wykorzystujemy więc ekologiczny papier produkowany z drzew eukaliptusowych, sadzonych wyłącznie na potrzeby papierni w ramach programów wsparcia dla rolników. Ponadto surowiec ten przetwarzany jest w sposób pozwalający na zmniejszenie zużycia wody i energii oraz emisji hałasu. W wewnętrznej korespondencji korzystamy z materiałowych kopert wielokrotnego użytku, obieg dokumentów księgowych odbywa się w formie elektronicznej, a drukowanie domyślnie ustawione jest dwustronnie oraz na czarno-biało. W nowych budynkach wprowadzone także zostały systemy oszczędzania energii np. poprzez automatyczne wyłączenie klimatyzacji poza godzinami pracy biura. Naszych pracowników zachęcamy również do korzystania z wielorazowych, ceramicznych kubków od kawy. W 2018 r. w tym celu zorganizowaliśmy konkurs pod hasłem "Przytul kubek". Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a ponad 20 zwycięzców otrzymało ceramiczne kubki z autorską grafiką jednego z projektantów marki Reserved - mówi Anna Miazga, koordynatorka ds. CSR w LPP.

A może pasiekaPapier z drzew eukaliptusowych? Czemu nie. A może pasieka? Od kilku lat swoją pasiekę na dachu biurowca przy ul. Bitwy pod Płowcami rozwija sopocka firma ubezpieczeniowa Ergo Hestia.

- Pszczoły zapylają rośliny i umożliwiają im rozwój. Pomagając otoczeniu, same są jednocześnie bardzo czułe na niekorzystne zmiany środowiskowe - w ostatnich latach masowo znikały. Ergo Hestia postanowiła pomóc pszczołom. W siedmiu ulach żyje ponad 300 tys. pszczół rasy Buckfast, znanych z nieagresywnego zachowania w stosunku do ludzi. Nasze pszczoły, mimo że narażone na silny wiatr znad morza, dzięki specjalistycznej opiece mają się świetnie - zapylają rośliny w hestyjnym parku i w pobliskich ogródkach działkowych, przy okazji wytwarzając coraz więcej doskonałego miodu - informuje Ergo Hestia.
Sopocki ubezpieczyciel również promuje wśród pracowników dojazdy do pracy rowerem, grupowe przejazdy samochodem, wideokonferencje, oszczędność papieru i stale powiększa swoją flotę samochodów hybrydowych.
Na dachu jednego z biurowców Ergo Hestii w Sopocie jest siedem uli. Na dachu jednego z biurowców Ergo Hestii w Sopocie jest siedem uli.

Na promowanie komunikacji miejskiej i rowerowej postawiła też firma Dynatrace z Gdańska, wprowadzając program EcoMode. W ramach niego firma zrefunduje "ekologiczny dojazd" do pracy - środek transportu dowolny, byle nie był to samochód. W przypadku komunikacji miejskiej pracownicy otrzymają zwrot kosztów przejazdów za bilet miesięczny lub tygodniowy - miejski lub metropolitalny.

- Opracowaliśmy regulamin, a także łatwy sposób ewidencjonowania sposobu dotarcia pracowników do biura, i z początkiem września ruszyliśmy. Trzeba jednak jasno tutaj powiedzieć - nie ścigamy się na liczbę benefitów, nie chodzi też o ich wartość - kwota do zyskania w przypadku EcoMode jest dla naszych pracowników raczej skromnym dodatkiem do pensji. Refundacja EcoMode ma być jedynie bodźcem, czymś, co pozytywnie stymuluje pojedyncze osoby, które zespołowo mogą już zdziałać dużo więcej na rzecz lokalnego środowiska - mówi Kamil Kazimierczak z Dynatrace.

Rok edukacji w Olivia Business CentreSwój pomysł na "zarażanie" inicjatywami ekologicznymi ma też Olivia Business Centre. To centrum biznesowe już od dawno stara się motywować pracowników firm mających tam siedziby wokół różnych tematów - a to kultura, a to aktywizacja kobiet, a to znów wymiana doświadczeń.

- Tym razem chcemy zachęcić do dyskusji na temat naszego środowiska. Musimy o ten świat zadbać, bo to, w jakim tempie degradujemy swoje otoczenie, musi budzić niepokój. Jako OBC chcemy włączyć się do działania i dotknąć najbardziej palących problemów. To nasza misja na najbliższe miesiące. Na początek poprosimy o pomoc dzieci, które zapytamy o to, jak postrzegają świat i co powinniśmy zrobić dla nich i dla następnych pokoleń. Nasz program rozpoczniemy debatą, na którą zaprosimy młodzież szkolną i przedszkolaki. Skąd taki pomysł? Mamy wrażenie, że ich postrzeganie świata może nas natchnąć i zmusić do działania - mówi Dagmara Rybicka, manager ds. komunikacji Olivia Business Centre.
Na działaniach skierowanych m.in. do dzieci upłynie listopad. Oprócz debaty dzieciaki wezmą też udział w gdańskim projekcie GratoSfera, w ramach którego m.in. wykonuje się zabawki z przedmiotów, które trafiłyby do śmieci. Do tego przewidziano spotkania z ekspertami, którzy podpowiedzą, co każdy z nas może zrobić, aby ocalić środowisko. A to są czasem małe rzeczy, czyli ograniczenie zużycia plastiku czy wyłączanie światła po wyjściu z pokoju.

- Właśnie w grudniu zajmiemy się tematem oszczędzania energii elektrycznej. Jeśli każdy z nas zgasi światło, jeśli każdy wyłączy listwę elektryczną, gdy będzie wychodził z biura, to w skali globalnej będą to naprawdę odczuwalne oszczędności. Czasem o tym zapominamy, ale dzięki specjalnym naklejkom, które umieszczone w odpowiednich miejscach będą nam przypominały o wyłączeniu prądu, może nam to wejść w nawyk. Naklejki zaprojektują dzieci w ramach grudniowych zajęć - mówi Dagmara Rybicka.
W kolejny miesiącach OBC zaproponuje m.in. wymianę rzeczy, głównie ubrań, ale nie tylko, na wiosnę wiodącym tematem będzie segregacja śmieci, potem woda i plastik. Szczegółowy plan działań i aktywności będzie się pojawiał na bieżąco na stronach OBC.

- Naszymi rezydentami są firmy z różnych stron świata. Są to organizacje chętne do współpracy. Potrzebny jest tylko imperatyw. Mamy nadzieję, że stanie się nim nasz rok edukacji - dodaje Dagmara Rybicka.

W urzędzie i z urzęduDobry przykład może płynąć też z Urzędu, który również jest miejscem pracy. W proekologiczne działania włączył się Urząd Miasta w Sopocie. Zaczęło się od rezygnacji z wody butelkowanej na rzecz dystrybutorów z wodą z kranu. Potem przyszedł czas na plastik. Decyzją prezydenta Sopotu od maja tego roku w Urzędzie Miasta oraz w miejskich jednostkach organizacyjnych wprowadzony został zakaz używania naczyń i opakowań jednorazowych, które nie są biodegradowalne. Dotyczy to również imprez i wydarzeń współfinansowanych przez miasto.

- Pomóżcie, będąc przykładem. Wszyscy niewątpliwie pragniemy żyć w zielonym, pełnym ptaków i zwierząt świecie i tego chcemy dla naszych dzieci i następnych pokoleń. Niestety nasze wygodne życie i złe nawyki stały się ogromnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Zatem odrzućmy niedobre przyzwyczajenia, takie jak korzystanie z plastikowych kubków, talerzyków, sztućców, siatek itp. Wspólnie ratujmy i dbajmy o naszą Ziemię i nasze sumienie - apelują władze nadmorskiego kurortu.

Miejsca

Opinie (115) 2 zablokowane

 • Tak ludzie będą eko a producenci np żywności dalej będą pakować w plastik (4)

  kiedy całkowity zakaz produkcji plastikowych opakowań ja się pytam ....

  • 63 8

  • Plastik może być eko pod warunkiem że trafi do ponownego użycia, a nie do ziemi. Produkcja jednorazowego kartonu jest niby eko?

   • 4 3

  • Zastąpia ci to opakowaniami z kartonu (1)

   I zaczną wycinac jeszcze więcej lasów xD

   • 6 1

   • Lasów się nie wycina na papier, tylko na pola uprawne i drogi

    Drzewa, z których robi się papier, są specjalnie posadzone po to, aby zrobić z nich papier i później na ich miejsce sadzi się nowe drzewa. Lasy się wycina pod pola uprawne np. na miejscu lasów tropikalnych często powstają uprawy palm do zrobienia oleju palmowego.

    • 7 4

  • A kiedy zaczniemy myśleć ja się pytam

   opakowania wielorazowe to wyższe koszty produkcji plus koszty recyklingu, więc dużo wyższe zużycie zasobów a tymczasem zasoby są ograniczone natomiast miejsca na śmieci jest pod dostatkiem - zatem co jest dla nas korzystniejsze?
   W Europie eko-hipsterzy chcą zakazać jednorazowych słomek do napojów a tymczasem w Nigerii populacja podwoiła się w ciągu ostatnich 25 lat i dobija powoli do 200 milionów!
   A domy? A samochody? Ile to zasobów? Za jeden dom pod miastem masz słomki dla całego globu i pewnie jeszcze by zostało - a czemu nikt nie namawia do powrotu do szałasów?
   To całe eko to po prostu kolejny nurt konsumpcji i tyle. Jestem taaaki eko, że zaraz sobie kupię late z soi amazońskiej zamiast mleka z podlasia, oczywiście nie zapominajmy o spamowaniu w socjal mediach jak bardzo jesteśmy eko, bo kupiliśmy jeszcze więcej aby opłacić eko certy :)

   • 12 10

 • (2)

  Eko = zakaz plastikowych banerów wyborczych, plastikowych ulotek, pakowania wszystkiego co się da tj żywność, ubrania i inne w plastiki. Odczepmy się od tych diesli, benzyny itd Eko-elektryki są eko dopóki dopóty nie musimy 'utylizować' baterii, akumulatorów itd...
  Niestety jest to bardzo brudny biznes ta Ekologiczność.

  • 68 5

  • Wystarczy, ze urzedy panstwowe zaczna korespondowac za pomoca poczty elektronicznej a nie tradycyjnej... (1)

   Ale wtedy cala Poczta Polska bedzie do zamkniecia.

   • 13 2

   • i czas najwyższy

    kupisz przepisy siostry Iwetty, kupisz torebkę, książki, cukierki, gry planszowe - tylko coraz trudniej nadać i odebrać przesyłkę. poczta konna była szybsza niż to teraz...

    • 7 1

 • (5)

  Wolę elektryczną hulajnogę, a nie rower. Nie wypada śmierdzieć w pracy.

  • 24 36

  • Śmierdząc jesteś eko

   Bo nie używasz sztucznych kosmetyków :)

   • 23 0

  • ale taka hulajnoga nie jest eko

   • 7 2

  • Ja tam się myję po przyjezdzie do pracy.

   Ty jak do domu wracasz z roweru to idziesz się umyć czy tak sobie śmierdzisz do końca dnia?

   • 2 4

  • To poczytaj sobie jakim śmieciem jest ta e-hulajnoga

   • 2 1

  • Mieszkam we Wrzeszczu i pracuję w Śródmieściu

   jakieś 4-5 km. Pracuję w biurze.

   Wiele razy jechałem rowerem do pracy (prywatnym, czy Mevo). Jest płasko.

   Nie spociłem się. Jeśli ktoś na takim odcinku zaczyna śmierdzieć to serio sugeruje wizytę u lekarza i regularną aktywność fizyczną. Organizm woła, że się zapuściłeś. Czas zadbać o siebie.

   • 7 1

 • niedaleko PPNT w Gdyni zamieszkałe niby działki gdzie palą śmieciami

  • 25 1

 • Kiedy całkowity zakaz sprzedaży plastikowych ubrań, opakowań żywności (2)

  • 19 7

  • to na goło bedziemy, tylko z listkiem figowym, fajnie

   • 9 0

  • Co do ubrań, to najważniejsze, aby były dobrej jakości a nie na jeden sezon

   Naturalna bawełna też potrafi być podłej jakości, a większość z jej upraw z ekologią nie ma nic wspólnego. Za to poliestrowe ubrania można wykonać z plastikowych butelek odławianych z oceanu, a to już jest ekologiczne.

   • 5 2

 • OBC to niestety dramat (7)

  zakaz hulajnóg, smród papierosów, kiepski dojazd rowerem (o ile nie jedzie się z grunwaldziej do gate-a), bałagan i ścisk na terenie kompleksu, wieczne remonty, kurz ....

  • 28 13

  • (2)

   Z dojazdem to niestety prawda. Brak drogi rowerowej wzdłuż Kołobrzeskiej to skandal.

   • 14 5

   • (1)

    To też, Kołobrzeska miała być w tym roku, oczywiście na trojmiasto pl cisza.

    Mi chodziło o dojazd na terenie samego OBC - chcę wjechać do Star-a (jadę od strony strzyży) - jak ?
    - Pomiędzy Star/Six i budową nowego biurowca jest palarnia i przejście może na 1,5m. palą papierosy nawet w drzwiach star-a
    - Na patio - palarnia i brak przejazdu/przejścia za ciasno.
    - Dojazd drogą dookoła budowy to samobójstwo i ryzyko czołówki z samochodem.
    - Dojazd drogą przy point, tower, four - od 2 lat leży tam dodatkowy krawężnik, bardzo wysoki, pod którym są kable do wiecznego remontu tower-a, do tego szlabany i zwykłe progi, więc też dramat.
    - Teren UG - ogrodzony
    - Dojście chodnikiem od strony Wita Stwosza to konflikt i slalom między pieszymi, tu OBC też zagrodziło częściowo ostatnio dostęp do chodnika od strony Star

    Jak dla mnie to całe OBC to januszo byznes i dno. Mogą sobie robić akcje marketingowe, ale to nic nie zmienia.

    • 15 7

    • No istna twierdza !

     Papierosy palą...

     • 3 1

  • Derekcja i zarzady też oczywiście daja przykład

   i zasuwają hulajnogami w deszczu do pracy... Żal mi was, bo w jakieś mrzonki wierzycie

   • 7 2

  • (1)

   OBC wspiera ekologię poprzez brak tanich miejsc parkingowych. Możesz przyjeżdżać autem, ale nie masz go gdzie zostawić... no chyba że odpowiednio zapłacisz.

   • 3 2

   • I bardzo dobrze

    Ten auto szrot przed Halą trzeba zlikwidować, stoi pusty i szpeci okolicę

    • 0 0

  • OBC

   Zakaz hulajnóg? W jakim sensie?

   • 0 0

 • Latem motocykl a po sezonie PKM/SKM plus hulajnoga.

  Tylko uwaga na przewozy regionalne bo chcą za hulajnogę kasować jak za bagaż (7zl) mimo, że w regulaminie mają napisane, że hulajnoga złożona i w pokrowcu jest za free.

  • 4 7

 • ty w deszczu odbijaj się na hulajnodze a w tym czasie amerykanin jedzie do pracy wielkim suvem. (5)

  • 55 8

  • Świat poszedł naprzod (1)

   Są hulajnogi elektryczne jeśli jeszcze nie wiesz

   • 2 11

   • A na elektryczne hulajnogi deszcz nie pada?

    • 6 0

  • ty myślisz że oni tam hulajnogami i hybrydami nie jeżdżą ? otwórz youtuba

   • 8 8

  • Łał. To musi być naprawdę ekstra (1)

   Zwłaszcza jechać po dziecko 40km do przedszkola i nie moc przejść na drugą stronę ulicy bez wsiadania do auta.

   • 1 0

   • Tak, wiem. Każdy, ale to k..a każdy kierowca właśnie odwiózł dziecko do przedszkola

    chorą babcię do szpitala, a wracając podwiózł betoniarkę na budowę. Już tylko podjechać po lodówkę i można wreszcie dotrzeć do pracy.

    Panie, jak pech to pech. I to każdy tak codziennie. A jakieś lewaki nie rozumio i krytykujo.

    • 5 2

 • Bycie eko to jest moda (3)

  Która wraca i przemija jak bumerang. Polska która była za żelazną kurtyną nie wie że w USA w ciągu ostatnich 100 lat były już trzy kryzysy klimatyczne (lata 50, 70 i 80) w trakcie których wybuchała wielka histeria klimatyczna, wielkie umysly wieszczyły koniec świata w ciągu 20 lat, a ludzie masowo protestowali, segregowali, stawiali wiatraki, kupowali trójkołowce na prąd żeby być eko. Potem po kilku latach wszystko się wyciszało i powracało potem znowu. Dziś jest dokładnie to samo, tylko że jako "globalna wioska" w erze internetu odczuwa to cały świat. Za 10 lat posiadanie "elektryka" będzie powodem do wstydu (tak jest już powoli w norwegii gdzie elektryki dotowane przez państwo właśnie masowo przekraczają pierwsze 100 tyś km i psują się na potęge zapychając warsztaty), a ludzie spowrotem zaczną żreć mięcho, odpuszczać ledy, i nie będą się bawić w "rowerki do pracy" . Zapiszcie sobie te słowa.

  • 43 23

  • ECO biznes

   100000000% racji.

   • 7 3

  • (1)

   Chętnie poznam źródło informacji o trzech zażegnanych kryzysach klimatycznych. Mogę poprosić?

   • 5 1

   • jutube

    Zaraz po filmiku o leczeniu raka witaminą C, przed filmikiem o szkodliwości szczepionek

    • 5 1

 • Popieram, picie kranówki jest eko. (13)

  Jak widzę lemingi w koszulach z napisem eko, kupujących całe zgrzewki wody w hipermarkecie, w plastikowych butelkach owiniętych foliową zgrzewaną, przywiezionych TIRem w dieslu i zapakowanych do auta na wachę (a nie na wodę przecież), to mi nawet śmiać się już nie chce.

  • 31 8

  • Plastik wbrew pozorom jest ekologicznym surowcem (7)

   Pod warunkiem że nie trafi do lasu tylko do ponownego przetworzenia.
   Jest 10 razy bardziej ekologiczny niż np. szkło.

   • 8 4

   • (5)

    ale co do wody ma rację

    • 6 3

    • (4)

     może i tak ale pić kranówy nie polecam. często jej czystość pozostawia wiele do życzenia. poza tym nie ma bąbelków ;)

     • 1 11

     • (3)

      filtruję

      • 4 1

      • (2)

       jak czasem żółta leci to nie wiem czy przefiltrujesz

       • 4 2

       • u mnie nigdy taka nie leciała

        • 6 0

       • Ale to tylko problem estetyczny, związki żelaza barwią wodę na żółto. Powinny opaść na dno po pewnym czasie, a już po przegotowaniu kolor na pewno zniknie.

        • 0 1

   • tak, tak

    szkoda tylko, że przenika do wody. Smacznego.

    • 2 1

  • (1)

   nie piję wody surowej więc kupuję źródlaną, poza tym nie każdy może pić niskosodową lub wysokomagnezową

   • 3 4

   • Zapewne nie każdy

    Tylko, że jakoś wydaje mi się, że też nie wszyscy mają takie problemy.

    Ludzie kupują wodę w butelkach, bo wierzą, że jest zdrowsza. Co nie jest prawdą.

    • 0 1

  • W sopocie są ekologiczni zamiast wody skranu kupili dystrybutorów z wodą z kranu:)

   Mogli by sobie wode z kranu nalewać ale nie oni musieli kupic za kase mieszkańców dystrybutor który trzeba naturalnie serwisować.
   Mam Kran w domu jak wszyscy ale widać ze by się napic tej wody z kranu musze kupic dystrybutor :)

   • 6 0

  • (1)

   Pisiory piją "małpki" i głupieją. Potem się dziwić, że Kurski mówi "ciemny lud to kupi"

   • 1 9

   • Osiągasz efekt odwrotny od zamierzonego

    Nikt nie chce się utożsamiać z frustratami wrzucającymi bezsensowne komentarze pod apolitycznymi artykułami. Jeśli ci za to płacą, to robisz to źle, a jeśli nie, to znajdź inne hobby.

    • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane