• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

COVID-19 - relacja z przebiegu choroby

Ewa Palińska
24 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Ozdrowieńcy z koronawirusa przedstawiają swoją historię. Ozdrowieńcy z koronawirusa przedstawiają swoją historię.

- Wczoraj odebrałam męża ze szpitala. Jest go 20 kilogramów mniej. Ma ogromne problemy z chodzeniem, z trudem porusza się przy chodziku. Ale żyje, choć jego stan był krytyczny! Za ten cud, ale też za profesjonalizm, serdeczność w kontakcie z pacjentami oraz empatię wobec ich bliskich chciałabym podziękować pracownikom Szpitala Marynarki Wojennej - mówi Ewa Kruchelska, żona jednego z pierwszych chorych na COVID-19 na Pomorzu, należąca do grona tzw. ozdrowieńców. Opowiedziała nam o przebiegu choroby jej męża, o tym jak trudna była droga do wyzdrowienia i jak choruje się w czasach pandemii.



Wróciliśmy z Włoch 9 marca i mimo że wtedy nie było obowiązku kwarantanny, to w reakcji na doniesienia medialne zdecydowaliśmy się zostać w domu przez dwa tygodnie. Po kilku dniach od powrotu zaczęły mi doskwierać bóle pleców. Temperatura oscylowała wokół 37 stopni, więc nie łączyłam tych objawów z koronawirusem. Kilka dni później, ok. 16-17 marca, mąż dostał wysokiej gorączki, która rosła z dnia na dzień. W pewnym momencie przekroczyła 40 stopni i nie dawało jej się w żaden sposób zbić - mąż nie reagował na żadne tabletki. Do tego doszedł rozstrój żołądka, więc zmuszeni byliśmy przejść na czopki. 20 marca pojechaliśmy do szpitala zakaźnego. Zrobiono nam obojgu testy, podano mężowi Pyralginę, jednak jego organizm na nią nie zareagował. Lekarz stwierdził, że mąż powinien zostać w szpitalu, ale okazało się, że nie było miejsc. Dostał trzecią kroplówkę, Ketonal, i zmuszeni byliśmy wrócić do domu.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście



Szpital zakaźny



W nocy z 22 na 23 marca mąż już nie wstawał z łóżka. Dodatkowo pojawiła się biegunka. Z samego rana próbowałam wezwać do domu karetkę "specjalną". Dwie godziny obdzwaniałam sanepid, alarmowy numer 112, szpital zakaźny. Bezskutecznie. Jakimś cudem udało mi się zapakować męża do samochodu i zawiozłam go do szpitala sama. Oczywiście z miejsca został przyjęty, dostał kroplówkę, jego stan lekko się poprawił. I wtedy zaczęła się moja walka ze szpitalem zakaźnym.

Ewa Kruchelska należy do grupy tzw. ozdrowieńców, a więc osób, które przechorowały COVID-19. Ozdrowieńcem jest też jej mąż, który wczoraj, po miesiącu hospitalizacji, został wypisany do domu. Ewa Kruchelska należy do grupy tzw. ozdrowieńców, a więc osób, które przechorowały COVID-19. Ozdrowieńcem jest też jej mąż, który wczoraj, po miesiącu hospitalizacji, został wypisany do domu.
Byłam przekonana, że mąż jest w dobrych rękach, że w razie konieczności podany zostanie mu tlen. On tymczasem cały czas słabł i mówił, że ciężej mu się oddycha. W czwartek 26 marca doszło do najgorszej sytuacji. Mąż potrzebował tlenu do oddychania, a w sali, w której leżał, tlen psuł się co chwilę. Pielęgniarka, którą prosił o interwencję powiedziała, że nic na to nie poradzi. Tymczasem mój mąż oddychał już z takim trudem, że kiedy do mnie zadzwonił, nie był w stanie wydusić z siebie słowa. Ze 2-3 razy udało mi się porozmawiać z lekarzem prowadzącym, ale ten mnie uspokajał, że nic złego się nie dzieje. Że stan jest dobry, a mąż najzwyczajniej w świecie panikuje.

Cały czas walczyłam ze szpitalem, aby zrobiono mężowi jakiekolwiek badanie płuc, bo test na obecność koronawirusa robiliśmy 20 marca, a wyników nadal nie było. Lekarz natomiast mówił, że nie ma cienia wątpliwości, że to COVID-19, bo objawy są wręcz książkowe.

Na intensywną terapię do Szpitala Marynarki Wojennej



26 marca, po południu, otrzymaliśmy wyniki testów. Mój był pozytywny, test męża negatywny. Tyle dobrego się wydarzyło tego dnia, że po awanturze, jaką zrobiłam, męża przeniesiono do innego pokoju, gdzie tlen już się nie psuł. Zaczęto też monitorować parametry życiowe. Kontaktu z mężem już nie miałam - nie był w stanie ze mną rozmawiać. W piątek wieczorem, ok. godz. 22, przeniesiono go do Szpitala Marynarki Wojennej, do którego trafiają obecnie przypadki wymagające intensywnej terapii. Przy jednoczesnym zapewnieniu ze strony lekarza prowadzącego, że stan męża jest pod kontrolą, od poniedziałku nic się nie pogorszyło i absolutnie nie ma potrzeby podłączać go pod respirator.

Podczas przyjmowania męża do Szpitala Marynarki Wojennej okazało się, że jego stan jest krytyczny. Natychmiast zrobiono mu tomografię komputerową płuc, został intubowany i podłączony pod respirator z informacją, że trafił do nich za późno. Od tego momentu rozpoczęła się walka o życie. Pod respiratorem mąż przeleżał 10 dni. Udało się go wybudzić, przetrwał najgorsze.

Czwartek, 23 kwietnia: drugi test negatywny. Mogę zabrać męża do domu po miesiącu leżenia w szpitalach.

Bohaterowie bezimienni, bez twarzy, uśmiechy ukryte pod maskami



Jeszcze raz składam wielkie podziękowania personelowi Szpitala Marynarki Wojennej, szczególnie pracownikom Oddziału intensywnej terapii pod kierownictwem pana ordynatora Macieja Lange. Dziękuję pielęgniarkom i pielęgniarzom, salowym, całej obsłudze.

Cały personel jest niesamowity, bez reszty oddany pracy i pacjentom. Pielęgniarki, mimo nawału obowiązków, znajdują czas i siłę, aby wesprzeć pacjentów i z nimi pożartować. A przecież cały personel funkcjonuje pod presją zakażenia wirusem - może do tego dojść w każdej chwili.

To ciężki czas nie tylko dla chorych, ale też dla ich bliskich. Przez cały czas nie ma szansy na kontakt osobisty. Wiedziałam, że mąż umiera, a nie mogłam go zobaczyć, być blisko niego. Jedynym łącznikiem był właśnie personel, który kontaktował się ze mną nawet dwa razy dziennie, żeby przekazać informacje.

Praca z chorymi na COVID-19 nie jest lekka. Są to często osoby w naprawdę złym stanie, leżące, w pampersach. Trzeba je myć, karmić i przewijać. Podpiąć kroplówkę czy założyć wkłucie centralne. I wszystko to robić w kombinezonach, które są niewygodne, krępują ruchy. W goglach, które parują.

Mąż nie wiedział, kto aktualnie się nim zajmuje, czy to kobieta, czy mężczyzna. Bohaterowie bezimienni, bez twarzy. Zawsze gotowi pomagać z uśmiechem na ustach. Z uśmiechem, którego nie widać, bo ich twarze szczelnie zakrywa maska.

Powrót do zdrowia najlepszą nagrodą dla personelu



Wczoraj odebrałam męża ze szpitala. Jest go 20 kilogramów mniej. Ma ogromne problemy z chodzeniem, z trudem porusza się przy chodziku. Ale żyje! Pytałam zespół szpitala, w jaki sposób mogę się odwdzięczyć. Mąż ma swoje zawodowe kontakty, ja swoje. Jestem tak ogromnie wdzięczna, że zrobiłabym dla nich wszystko! Odpowiedziano mi, że swoją nagrodę już dostali i piękniejszej nie mogliby sobie wymarzyć. Tą nagrodą jest powrót do zdrowia mojego męża, bo był to tak ciężki przypadek, że to cud, że doczekaliśmy się tak szczęśliwego finału. A takie cuda dodają im otuchy i utwierdzają w przekonaniu, że walka o życie nawet wówczas, jeśli pacjent jest w tak krytycznym stanie, w jakim był mój mąż, naprawdę ma sens.

Ja przechorowałam COVID-19 w domu. Jestem tzw. ozdrowieńcem. Kontaktowałam się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Okazało się, że mogę być dawcą. Być może osocze z pobranej ode mnie krwi pomoże komuś choremu wrócić do zdrowia. Zakładam, że chorobę bezobjawowo przeszedł mój syn. Pierwszy test miał wprawdzie ujemny, ale podczas kwarantanny przebywał z nami w domu.

Czekamy na wynik testu na obecność przeciwciał. Jeśli będzie pozytywny, to syn zgłosi się, aby oddać krew. Jeśli osocze może pomóc chorym, to innej opcji nawet nie bierzemy pod uwagę. To nasz obowiązek.

Miejsca

Opinie (596) ponad 50 zablokowanych

  • Prokurator

    Dlaczego Pani nie zgłosi się na Prokuraturę

    • 0 1

  • W jakim

    Wieku był pacjent

    • 1 0

  • Szokujący jest czas jaki czeka sie na wynik testów i ich jakość diagnostyczna. (1)

    Podobno to standard w Gdańsku, że na testy czeka sie parę dni, a w tym czasie osoby z otoczenia chorego normalnie funkcjonuja i zarażaja. To jakiś skandal, albo testy kupiono od firmy garażowej albo robione sa przez niedouczonych laborantów. To obciąża skompromitowany już wielokrotnie gdański Sanepid.

    • 1 0

    • może się "wezmą" za ten cały sanepid od siedmiu boleści

      • 0 0

  • Taki klimat...wyborczy

    "...przeniesiono go do Szpitala Marynarki Wojennej, do którego trafiają obecnie przypadki wymagające intensywnej terapii..."

    Niestety muszę zasmucić, bo w/w obecnie najlepiej przygotowany szpital na ciężkie przypadki jak pani mąż, stał się zsypem "niewygodnych" pacjentów dla innych placówek, więc miejsc niestety za chwilę nie będzie.
    Jeszcze tylko kilka kolejnych łapanek bezobjawowych pacjentów z Dps albo gorączkujących "zdrowych" i dobiją do końca. Wiem niepotrzebnie ale niestety trzeba, bo poparcie dla Dulkiewicz i kolaborującej spółki samo się nie zrobi, sukces wymaga pewnych ofiar.

    P.S.: ale spokojnie niedługo skończy się remont części szpitala zakaźnego, bo zaczęli od razu po publicznym ogłoszeniu gotowości na COVID, więc może jeszcze kilka osób uda się uratować

    • 4 0

  • Jak naprawdę chce sie pomagać, to się pomaga, nie ostentacyjnie pisze o tym w artykuliku na portalu miejskim...tym bardziej w dzisiejszych czasach, kiedy pomagać można na każdym kroku, a już tym bardziej mając jak to Pani Prezes mówi "kontakty" o zasobie konta nie wspomnę.

    • 4 1

  • Pani Ewa

    Pani prezes stoczni crist sa.

    • 0 0

  • beznadzieja, odsyłanie od jednego do drogiego, test negatywny (czyli ałszywy)

    to cud że nie zmarł bohater opowieści...

    • 0 0

  • Uwaga odnosnie leczenia covid 19

    Mój mąż trafił do szpitala chory na covid 19 po wcześniejszym moim "przekomarzaniu się" pan ratownik medyczny uznał że wręcz krzyczalam ma niego. A on nie jest przyzwyczajony do takich kobiet. Nie byla problemem staturacja 70 i to, że mąż się dusil od kaszlu i z trudem oddychal, tylko że ja krzyczalam do telefonu. Nie ukrywam , że byla to 2 wizyta ratowników. 1 byla trzy dni wcześniej. Ale niestety saturacja była za wysoka bo 90
    No i oczywiście problemem było dla Pana ratownika, że zakupilam pulsoksymetr po to żeby mierzyć saturacje i zawracać im głowę. Panowie uznali, że zabieraja męża na sor ale może z powodu zawału nie covidu. Nie mieliśmy wyników wymazu. Pani pomogła zakładam Jej pozycja spoleczna.
    Mąż jest w ciężkim stanie. Do czego zmierzam. Nie wszystkich chorych traktuje się równo. Chorych z niższej półki społecznej zapewniam Panią gorzej.

    • 0 0

  • Kłamstwo

    Dziwne rzeczy dzieją się przy Covid.... choćby płatność bezgotówkowa.... wszystko odbywa się za szczelnie zamkniętymi drzwiami szpitali...masowy zamordyzm....ale przyjdzie czas rozliczenia...

    • 0 0

  • Osocze nie tak łatwo oddać.

    Proszę Państwa, osocze nie jest tak łatwo oddać. Jestem ozdrowieńcem, po ciężkim przypadku. O krok od respiratora. Z covidem wszedłem w nowy rok, w noc sylwestrową dostałem gorączki, drgawek, morze potu, gorączka, bóle mięśni, kości, stawów. Ból gardła, kaszel, katar, problemy z oddychaniem. Spałem 19 godzin na dobę. Brak smaki i węchu. Pytałem lekarza o oddanie osocza z krwi dla innych potrzebujących. Niestety podstawowym problemem było to że wcześniej trzeba wykonać test, a test kosztuję w okolicach 500zł. Niestety, ale to dla mnie za dużo, zwłaszcza że poza covidem cierpię na dolegliwości związane z kręgosłupem i leczę się z własnego budżetu. Dziś mimo wieku ( a mam dopiero 36 lat) dolegliwości są nieznośne, duszności, osłabienie, powikłania smaku i węchu ( smród siarki, zbuków, szamba...) Rozkojarzenie, zapominalstwo ! Stany lękowe, stany depresyjne. Boję się nawet sam zostać z dziećmi, gdyż są dni kiedy czuję się naprawdę fatalnie. Pomocy znikąd. Lekarze mówią że samo minie, a najgorszy komentarz który usłyszałem że wyniki idealne, a Pan się doszukuje... Zero wsparcia...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane