Fakty i opinie

stat

Cała Polska zaśpiewa hymn w południe?

Hymn Polski odśpiewany w południe 11 listopada na Długim Targu w Gdańsku.


Pomysł, by w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, punktualnie o godz. 12 wszyscy Polacy odśpiewali wspólnie hymn państwowy wyszedł od prezydenta Andrzeja Dudy. Hymny na pewno zostaną odśpiewane podczas obchodów w Gdańsku, Sopocie i Gdyni, choć nie wiadomo, czy dokładnie w południe. Wygląda na to, że prezydencki pomysł nie został dostatecznie nagłośniony.Czy odśpiewasz hymn w południe?

tak, niezależnie od okoliczności 30%
tak, o ile będe w miejscu, gdzie będzie masowo śpiewany 27%
nie, prawdopodobnie nie będę mógł tego zrobić 12%
nie, świadomie nie dołączę do tej inicjatywy 31%
zakończona Łącznie głosów: 1623
Aktualizacja: 11 listopada, godz. 12:29 W Gdańsku hymn odśpiewano dwukrotnie: Najpierw ok. godz. 10:30, po zakończeniu Parady Niepodległości, a następnie w samo południe, na Długim Targu.Kilka miesięcy temu prezydent Andrzej Duda zaproponował, aby wśród setek wydarzeń organizowanych 11 listopada w Polsce, znalazła się jedna, która połączy wszystkich Polaków. Miało to być jednoczesne odśpiewanie hymnu państwowego - od Bałtyku aż po Tatry - punktualnie o godz. 12. Niezwykłej inicjatywie nadano nazwę "Niepodległa do hymnu".

Informacja o inicjatywie pojawiła się na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w połowie października.

Wszystkie wydarzenia i uroczystości z okazji Święta Niepodległości w TrójmieścieWygląda jednak na to, że podczas oficjalnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Trójmieście nie będzie odzewu na prezydencką inicjatywę. Mazurek Dąbrowskiego oczywiście zostanie odśpiewany w Gdańsku, Sopocie i Gdyni, aczkolwiek nie punktualnie w samo południe.

- Powiem szczerze, że nie słyszałem wcześniej o inicjatywie pana prezydenta. W Gdańsku, zgodnie z planem naszej parady, hymn państwowy zostanie wspólnie odśpiewany ok. godz. 10 na Targu Drzewnym, pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego. Chyba nic się nie stanie, jeśli hymn w Gdańsku zostanie wykonany nieco wcześniej - mówi Lech Parell ze stowarzyszenia SUM, które organizuje obchody w Gdańsku.

Hymn Polski na zakończenie Parady Niepodległości w Gdańsku


- Nie słyszeliśmy o tej inicjatywie i dlatego nie planowaliśmy jej podczas przygotowywania planu obchodów. O godz. 12 - zgodnie z wieloletnią tradycją - zostanie odegrany z latarni morskiej hejnał Sopotu. Tuż po nim, w muszli koncertowej na pl. Zdrojowym pojawi się orkiestra dęta, która odegra hymn państwowy. Nie jest to jednak odpowiedź na apel prezydenta - tłumaczy Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.

Uczniowie z SP 52 i Gimnazjum nr 12 we Wrzeszczu śpiewają polski hymn


- Analizowaliśmy, czy to możliwe, ale na tym etapie jest już za późno. Zgodnie z naszym planem, który przygotowaliśmy dużo wcześniej, to logistycznie niewykonalne i wręcz uwłaczałoby godności hymnu. Nasza parada ma przecież o godz. 12 wyruszyć spod dworca PKP na Skwer Kościuszki. Zaplanowaliśmy, że Mazurek Dąbrowskiego zostanie odśpiewany przez uczestników parady o godz. 13 przy Pomniku Polski Morskiej - informuje Agata Grzegorczyk z Urzędu Miasta Gdyni.

Opinie (359) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.