• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Celnicy zatrzymali dwa wypchane niedźwiedzie

ewel
5 czerwca 2023, godz. 11:00 
Opinie (94)

Dwa spreparowane niedźwiedzie czarne zostały zatrzymane przez celników w Gdyni. Właściciel towaru nie miał zezwolenia na ich wywóz ze Stanów Zjednoczonych, więc teraz odpowie karnie.Przewiozłe(a)ś z zagranicy coś, na co nie miałe(a)ś pozwolenia?

Dwa niedźwiedzie czarne swoją podróż do Trójmiasta zakończyły zatrzymaniem przez celników. Spokojnie, zwierzęta nie były żywe, więc raczej się tym nie przejęły, za to ich właściciel będzie miał teraz kłopoty.

Okazało się bowiem, że była to próba przemytu chronionych, spreparowanych okazów. Wypchane niedźwiedzie czarne, zwane także baribalami, przypłynęły do Polski ze Stanów Zjednoczonych.Niedźwiedzie zgłoszone jako trofea myśliwskie- Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego "Baza Kontenerowa" w Gdyni skontrolowali przesyłkę nadaną z USA. Wśród zgłoszonych do odprawy celnej towarów znalazły się przedmioty deklarowane jako trofea myśliwskie. Podczas rewizji mundurowi odkryli, że są to 2 spreparowane niedźwiedzie czarne - informuje Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).


Ten gatunek niedźwiedzia, nazywany również niedźwiedziem amerykańskim lub baribalem, jest objęty przepisami Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

- Właściciel towaru nie miał zezwolenia na wywóz okazów CITES z USA, więc zostały one zatrzymane jako dowód w sprawie karnej - wskazują urzędnicy.
Spreparowane niedźwiedzie zatrzymane przez celników. Spreparowane niedźwiedzie zatrzymane przez celników.

Jakie grożą za to kary?Nielegalny przewóz i handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, za które grozi wysoka kara grzywny, kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz utrata okazu.

urzędy skarbowe w Trójmieście - lista miejscKAS już od wielu lat prowadzi akcje edukacyjne i informacyjne o zasadach i celach CITES, w tym informuje podróżnych o konieczności posiadania odpowiednich dokumentów na przewóz przez granice zwierząt oraz roślin zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich przedmiotów.
ewel

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (94)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane