Fakty i opinie

stat

Chcą zmian w organizacji ruchu przy szpitalu w Redłowie

Kierowcy notorycznie zostawiają samochody pod szpitalem mimo oznakowania.
Kierowcy notorycznie zostawiają samochody pod szpitalem mimo oznakowania. fot. Trojmiasto.pl

Zmian w organizacji ruchu i większej liczby miejsc parkingowych w okolicach szpitala domagają się mieszkańcy i radni Redłowa. Urzędnicy miejscy zapewniają, że postulaty będą sukcesywnie realizowane, gdy tylko pojawią się pieniądze.Czy są skrzyżowania, na których masz problem z interpretacją przepisów?

tak, w Trójmieście jest wiele takich 49%
zdarza się, ale raczej w miastach, gdzie nie znam drogi 34%
nie, zawsze wiem, jak jechać 17%
zakończona Łącznie głosów: 359
O problemach organizacji ruchu drogowego przy szpitalu w Redłowie pisaliśmy kilkukrotnie. Najbardziej kłopotliwy bywa przejazd przez skrzyżowanie ulic Huzarskiej i Powstania Styczniowego zobacz na mapie Gdyni, które do złudzenia przypomina rondo, ale wcale nim nie jest, chociaż ma nawet swoją patronkę - Beatę Zakowicz, zasłużoną dla gdyńskiego hospicjum i szpitala pielęgniarkę, która zmarła ratując życie dializowanej pacjentce.

Wysepka a nie rondo

Jak tłumaczyli trzy lata temu urzędnicy, może dochodzić tu do nieporozumień, ale wszystko odbywa się zgodnie z przepisami, a brak znaku C-12 nie jest niedopatrzeniem. Kierowcy nie powinni więc objeżdżać wysepki z lewej strony.

- Na tym skrzyżowaniu nie ma ruchu okrężnego z dwóch powodów. Po pierwsze, jezdnie dochodzące do skrzyżowania są ustawione pod kątem prostym, a powinny być pod ostrym. Po drugie, wyspa centralna nie ma kształtu koła - wyjaśniał Tomasz Krzak z gdyńskiego ZDiZ.
Niektórzy wykorzystują nawet miejsca pomiędzy słupkami, które ustawiło kilkanaście miesięcy temu miasto.
Niektórzy wykorzystują nawet miejsca pomiędzy słupkami, które ustawiło kilkanaście miesięcy temu miasto. fot. Trojmiasto.pl
Obecnie przekonują, że skrzyżowanie nadaje się do przebudowy, ale terminy nie są znane. Nie będzie w najbliższym czasie także wnioskowanej zmiany pierwszeństwa przejazdu dla jadących z ul. Powstania Wielkopolskiego zobacz na mapie Gdyni.

- Z uwagi na charakter ul. Powstania Styczniowego (droga powiatowa) oraz kursowanie po niej linii komunikacji miejskiej jest ona drogą z pierwszeństwem przejazdu. Ulica Powstania Wielkopolskiego jest do niej podporządkowana - tłumaczy Małgorzata Omachel-Kwidzińska z Referatu Relacji z Mediami Urzędu Miasta w Gdyni.
Samowola parkingowa

Zapowiedzi przebudowy nie oznaczają, że wokół szpitala nic się nie dzieje. Urzędnicy postanowili w ostatnich miesiącach ograniczyć samowolę parkingową przy ul. Powstania Styczniowego prowadzącej do szpitala. Przed samym wjazdem pojawiły się słupki ograniczające parkowanie, a straż miejska zaczęła częściej odwiedzać ulicę, karząc mandatami tych, którzy parkowali za znakiem zakazu zatrzymywania się, przed słupkami.

Radni dzielnicy Redłowo nie mają wątpliwości, że to nic więcej, jak walka z wiatrakami, a miasto powinno rozwiązać problem - najlepiej inwestując w budowę zatok postojowych.

- Zwłaszcza że problem wcale się nie zmniejsza. Trawniki są rozjeżdżane przez samochody, nie widać, by ktoś egzekwował zakazy. Może warto ucywilizować tę sprawę, bo przekonywanie do parkowania na terenie szpitala przynosi kiepskie skutki, a parking przy pętli po jej rozbudowie przestaje wystarczać - mówi Marcin Strzelczyk, przewodniczący rady dzielnicy Redłowo.
Parking przy szpitalu bywa zapełniony nawet w godzinach południowych w dni powszednie.
Parking przy szpitalu bywa zapełniony nawet w godzinach południowych w dni powszednie. fot. Trojmiasto.pl
Miasto zapewnia, że budowa znajduje się na liście potrzeb inwestycyjnych, ale przeszkodą w realizacji są wysokie koszty.

- W pierwszej kolejności należy opracować dokumentację techniczną, która wykaże, gdzie możliwe jest wykonanie wyżej wyszczególnionych miejsc postojowych z równoczesnym utrzymaniem ciągów pieszych oraz przystanków komunikacji miejskiej - opowiada Omachel-Kwidzińska.
Niewykluczone, że w najbliższym czasie parkowanie będzie jeszcze bardziej ograniczone.

- Rozpatrzymy możliwość dalszego zabezpieczenia chodników i trawników w celu wyeliminowania parkowania pojazdów niezgodnego z obowiązującymi przepisami - dodaje.
Skrzyżowanie z ul. Legionów ma się zmienić. Brakuje przede wszystkim oznakowania poziomego.
Skrzyżowanie z ul. Legionów ma się zmienić. Brakuje przede wszystkim oznakowania poziomego. fot. Trojmiasto.pl
Skrzyżowanie z Legionów do przebudowy

Na realizację poczeka też inny postulat radnych. Dotyczy oznakowania uczęszczanej krzyżówki Legionów z Powstania Styczniowego zobacz na mapie Gdyni, gdzie brak linii zatrzymania i oznaczeń pasów do skrętu często skutkuje kolizjami. Pojawią się dopiero podczas remontu, którego termin nie został określony.

- Z wnioskiem o ujęcie tego zadania inwestycyjnego w planie wystąpiono do Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta. W ramach jego przebudowy wykonane zostanie oznakowanie pionowe i poziome - odpowiadają urzędnicy.

Jazda zgodnie z przepisami to - jak można zobaczyć na filmie wyjątek - powodowany przypadkami. Większość postępuje inaczej.

Opinie (115) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.