• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co czeka zrujnowane zabytkowe budynki w Gdańsku?

Katarzyna Moritz
25 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 10:40 (25 września 2018)

Choć przetrwały wojnę, okres komunizmu, a niektóre nawet pożary, to wiele zabytkowych budynków w Gdańsku może nie przetrwać kolejnej zimy, jeżeli nie zostaną zabezpieczone. Sprawdziliśmy stan i plany wobec kilku z nich. Są dobre wieści w sprawie zajezdni w Oliwie, gorsze dotyczące dworu Ernsttal, który ma być rozebrany.



Zajezdnia tramwajów konnych w Oliwie


Zabytkowa zajezdnia tramwajów konnych przy Grunwaldzkiej. Zabytkowa zajezdnia tramwajów konnych przy Grunwaldzkiej.
Od lat straszy swoim widokiem zabytkowa zajezdnia tramwajowa w Oliwie przy ul. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska, trawiło ją już kilka pożarów. Czy prywatny właściciel z firmy Idea Invest uzgodnił z konserwatorem funkcje dla tego zabytku oraz zakres prac? Co z jego zabezpieczeniem?

Odpowiedź urzędników: Inwestor uzgodnił z wojewódzkim konserwatorem koncepcję zabudowy i na tej podstawie wystąpił do prezydenta miasta z wnioskiem o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - jest w trakcie opracowania. Inwestor poprawił w 2017 roku zabezpieczenie obiektu, oczyścił teren oraz zlikwidował większość reklam i obecnie jest ono w stanie dostatecznym. W odbudowanych zabytkowych obiektach oraz w planowanej nowej zabudowie będą świadczone zarówno usługi komercyjne, jak i oferty usługowe dla społeczności lokalnej - miejsca spotkań, spędzania wolnego czasu oraz rozwoju osobistego. 

Budynek dawnej stacji postojowej przy SKM Gdańsk Politechnika


Budynek przy stacji SKM Gdańsk Politechnika jest ciągle dewastowany. Budynek przy stacji SKM Gdańsk Politechnika jest ciągle dewastowany.
Budynek mieszkalny przy ul. Klinicznej 2a zobacz na mapie Gdańska przed wojną był częścią stacji postojowej, a w latach 50. ubiegłego wieku były w nim wyłącznie mieszkania. Charakterystyczny obiekt tuż obok przystanku SKM Gdańsk Politechnika na początku roku opustoszał, a w sierpniu był tam pożar. Czy zostanie zabezpieczony przez miasto i jakie są plany dla tego budynku?

Odpowiedź urzędników: Budynek wielokrotnie zabezpieczany przez Gdańskie Nieruchomości. Ostatnie zabezpieczenie w dniu 3 sierpnia 2018 roku. Do budynku notorycznie włamują się zbieracze. Z uwagi na częste włamania skierowany został wniosek o objęcie terenu szczególnym nadzorem. Do urzędu konserwatorskiego nie wpłynął jeszcze żaden projekt dotyczący prac przy tym budynku.

Dawny hotel asystencki we Wrzeszczu


Budynek Do Studzienki 67 ma być zabezpieczony po pożarze przed zimą. Budynek Do Studzienki 67 ma być zabezpieczony po pożarze przed zimą.
Zabytkowy budynek dawnego hotelu asystenckiego na ul. Do Studzienki 67 zobacz na mapie Gdańska w maju w wyniku pożaru stracił dach. Jakie były wytyczne od konserwatora odnośnie zabezpieczania po pożarze, czy i kiedy zostaną wykonane? Czy właściciel poniósł karę za brak zabezpieczenia?

Odpowiedź urzędników: Jesteśmy w trakcie uzgodnień dotyczących zabezpieczenia - inwestor opracowuje projekt. Budynek będzie zabezpieczony jeszcze przed zimą. Wcześniej konserwator interweniował w sprawie zabezpieczenia budynku u Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Opuszczona willa przy Jaśkowej Dolinie


Historyczna willa przy Jaśkowej Dolinie 23 szuka nowego najemcy. Historyczna willa przy Jaśkowej Dolinie 23 szuka nowego najemcy.
Jakie plany ma miasto wobec willi przy Jaśkowej Dolinie 23 zobacz na mapie Gdańska, czy zapadły decyzje o sprzedaży obiektu, którym zainteresowana była Pomorska Okręgowa Izba Architektów, lub o jego zabezpieczeniu?

Odpowiedź od Gdańskich Nieruchomości: Budynek został wykwaterowany 5 sierpnia 2010 r. ze względu na zły stan techniczny (nakaz PINB). Wydział Skarbu w dniu 15 grudnia 2016 roku i w dniu 3 sierpnia 2017 roku poinformował, że odbędzie się przetarg na oddanie w odpłatne użytkowanie wyżej wymienionej nieruchomości. Do chwili obecnej budynek jest fizycznie wolny, sprawowany jest dozór elektroniczny, budynek jest zabezpieczony ogrodzeniem przed dostępem osób trzecich.

Dwór Ernsttal w Oliwie


Dwór Ernsttal w Oliwie to kolejny zabytek w Gdańsku, którego dni są policzone.

Dwór Ernsttal w Oliwie to kolejny zabytek w Gdańsku, którego dni są policzone.
Dwór Ernsttal, stojący w Oliwie przy ul. Bytowskiej 1 zobacz na mapie Gdańska. Dworek jest w rejestrze zabytków od 1972 roku. Czy przewidziany jest jego remont, co z lokatorami, czy są plany jego sprzedaży?

Odpowiedź od Gdańskich Nieruchomości: W budynku znajduje się osiem lokali (w tym trzy wykwaterowane). Zgodnie z decyzją Państwowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (Decyzja Nr PINB-7134/651/2001/M dnia 25.07.2001 r.) nakazującą opróżnienie, z uwagi na przeznaczenie budynku do rozbiórki.
Aktualizacja godz. 10:40: Po publikacji artykułu dostaliśmy dodatkowe informacje z Muzeum Gdańska.

Muzeum Gdańska stara się o przejęcie Dworu Ernsttal i o jego adaptację na cele wystawienniczo-konferencyjne. Interesują nas cztery budynki: Kuźnia Wodna, dom przy Bytowskiej 1, były budynek gospodarczy Bytowska 1a oraz Dwór Ernsttal. Docelowo przy Kuźni Wodnej w Oliwie ma powstać kompleks muzealny, nawiązujący do historii wykorzystania Potoku Oliwskiego - zapowiada Andrzej Gierszewski, rzecznik MG.

Opinie (286) ponad 10 zablokowanych

  • Dwór w Oliwie w rejestrze - odpowiedź urzędników: do rozbiórki

    jest niezgodna z prawem. Budynek SKM Śródmieście nie jest zabezpieczony, skoro nie ma okien i płacht na dachu. Co to są za idiotyzmy, ja się pytam?

    • 9 1

  • Pani Katarzyno, bardzo dobry artykuł i bardzo dobry temat. (1)

    Proszę trzymać rękę na pulsie oraz dręczyć urzędników i prywatnych inwestorów, którzy nie wywiązują się z należytej opieki nad naszym wspólnym dziedzictwem

    • 14 1

    • a gdzie kontrkandydaci w wyborach?

      jacy urzędnicy, za to odpowiada Grzelak, Lisicki i ubernadzorca z Budyniu, nie wirtualni "urzędnicy", tylko namacalna bandyterka

      • 4 1

  • Co czeka zrujnowane zabytkowe budynki w Gdańsku?

    Pożar....jak zwykle w Gdańsku, potem deweloperek i grodzone osiedle po 15000zl/m^2.....

    • 11 1

  • To nie są wszystkie zabytki

    i nie wszystkie można przypisać bandyckim działaniom Grzelaka i Lisickiego. Brakuje min.:

    - Dwór Fischer z Nowego Portu (GZNK)
    - Dwór Srebrniki i sąsiednia zabudowa w ruinie (Wojewoda)
    - Owsiana 2 i Wspornikowa (GZNK)
    - Neogotycka kaplica w Szpitalu Wojewódzkim im. Kopernika
    - Jaśkowa Dolina 7 - olbrzymia kamienica.
    - Orunia
    - NP
    - Stare Przedmieście / Dolne Miasta - łącznie w tych trzech dzielniach ponad 100 (!) zabytkowych pustostanów, ofiar zbrodni Bielawskiego, Grzelaka, Lisickiego i Budynia. Miała się zacząć rewitalizacja, wciąż to tylko bajki. Dzielnie stoją i wesoło gniją. Dziennikarze wzięli wierszówkę za powielenie bredni Wesołego Tłuszczu.

    Co gorsza Tłuszczak ze Słupską Małżonką nie mają na to wszystko planów i ich mieć nie chcą. Ma zdychać, w kręgu nieusuwalnych kolesi z wydziałów i urzędów. Kontrkandydaci też mają wszystko gdzieś, temat nie wraca, co powoduje, że Budyńs nawet w kampanii wyborczej nie czuje się przyparty do muru by składać jakieś obietnice w temacie ochrony zabytków, mienia gznk...

    • 17 1

  • Budynek przy Orzeszkowej (1)

    A co z budynkiem przy Orzeszkowej ? Niszczeje z roku na rok. Ktoś coś wie?

    • 14 0

    • na Aniołkach jest b. dużo zrujnowanych przez GZNK zabytków

      chodzi ci o ten piękny, drewniany na tyłach LUX-MED-u?

      • 5 2

  • co czeka ? rewitalizacja :)

    • 1 2

  • Budyniem trzeba zatkać kibel

    bo szambo się górą przelewa

    • 4 2

  • Jak to co - za złotówkę deweloperom!

    Co nie, budyniu?

    • 8 2

  • Dbać, dbać, dbać o nasze perełki.

    Love Gdanzig.

    • 5 1

  • Gdzie biznes

    Gdzie biznes tam morice

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane