• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Co z tą klimatyzacją w komunikacji miejskiej?

Ewelina Oleksy
18 lipca 2023, godz. 07:00 
Opinie (201)
Gdy żar leje się z nieba, w komunikacji miejskiej często próżno szukać ochłody. Gdy żar leje się z nieba, w komunikacji miejskiej często próżno szukać ochłody.

Niby jest, a jednak często, jakby w ogóle jej nie było. Raz działa na maksa, innym razem wcale jej nie czuć. Wraz z upałami na usta pasażerów komunikacji miejskiej powrócił temat klimatyzacji w pojazdach. Czytelnicy zasypują nas skargami, a urzędnicy zapewniają, że codziennie prowadzą kontrole, podczas których sprawdzają, czy "klima" działa, jak należy. Nakładają też kary finansowe na operatorów.Czy jutro będzie upał? Sprawdź prognozę pogodyJak oceniasz działanie klimatyzacji w komunikacji miejskiej?

Regularne skargi na niedziałającą klimatyzację w komunikacji miejskiej wpadają do naszego Raportu z Trójmiasta już od maja.

Najwięcej było ich ostatnio, czyli w lipcu, gdy upały rzeczywiście dały się we znaki.

- Zaczęły się upały i powrócił problem wyłączonej klimatyzacji w autobusach. Czy ZTM coś wreszcie zrobi w tej sprawie? - pytali nasi czytelnicy w Raporcie.
12:41 17 LIPCA 23

Gdzie jest klimatyzacja? (25 opinii)

Dlaczego w autobusach ZTM nie jest włączana klimatyzacja?! Ludzie mają padać jak muchy?! To powinno być karalne. Ja przestaje kasować bilety w takim razie! Bo za co? Za stanie w zatłoczonym gracie jak w puszce bez tlenu? Kto za to odpowiada?
Dlaczego w autobusach ZTM nie jest włączana klimatyzacja?! Ludzie mają padać jak muchy?! To powinno być karalne. Ja przestaje kasować bilety w takim razie! Bo za co? Za stanie w zatłoczonym gracie jak w puszce bez tlenu? Kto za to odpowiada?


16:16 15 LIPCA 23

Upał a autobus 207 bez klimatyzacji (24 opinie)

Nawet w taki upał kierowcy nie włączają klimy w nowych autobusach. Skandal. 207 nr 8517
Nawet w taki upał kierowcy nie włączają klimy w nowych autobusach. Skandal. 207 nr 8517


W poniedziałek, 17 lipca, otrzymaliśmy też e-mail w tej sprawie.

- Autobusy jadące na liniach 126, 122 w stronę Złotej Karczmy nigdy nie mają klimatyzacji, do tego psują się lub w ogóle nie przyjeżdżają z rana. Sytuacje są nagminne, raz zadałem pytanie kierowcy, dlaczego nie włącza klimatyzacji, kiedy jest prawie 30 st. Odpowiedź była szczera: "a chce pan dojechać? Włączę klimatyzację i autobus się rozwali, bo nie będzie miał siły" - napisał do nas pan Andrzej.
Interpelację do prezydent Gdańska ws. braku klimatyzacji w autobusach linii 207,200 i 132 złożył z kolei miejski radny Henryk Hałas.Klimatyzacja w każdym autobusie i prawie każdym tramwajuJak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, wszystkie autobusy, które realizują przejazdy w sieci ZTM w Gdańsku, są wyposażone w klimatyzację.

- Jeżeli chodzi o tramwaje, aktualnie ok. 75 proc. pojazdów ma urządzenia klimatyzacyjne. Tabor jest jednak cały czas modernizowany i unowocześniany. W tramwajach, które nie mają klimatyzacji, motorniczy powinien włączyć nawiew lub otworzyć okna - mówi Dagmara Szajda, rzeczniczka ZTM.
Gdy żar leje się z nieba, w komunikacji miejskiej często można się ugotować. Gdy żar leje się z nieba, w komunikacji miejskiej często można się ugotować.

Są kontrole i kary dla operatorówUrządzenia klimatyzacyjne są regularnie serwisowane przez operatorów obsługujących linie autobusowe i tramwajowe. Centrala Ruchu ZTM w Gdańsku prowadzi też kontrole w pojazdach. Zgodnie z umowami przewozowymi za brak sprawnej klimatyzacji grożą sankcje - z możliwością wycofania pojazdu z ruchu włącznie.- Pracownicy Centrali Ruchu codziennie prowadzą kontrole w autobusach i tramwajach. Jeżeli temperatura powietrza przekracza 21 st. Celsjusza, sprawdzają także, czy włączona jest klimatyzacja. Jednak na niektórych trasach pomimo włączenia może być niewydajna (duża liczba pasażerów, częste otwieranie drzwi). Za brak włączonej klimatyzacji na operatorów nakładane są kary finansowe - podkreśla Szajda.
Ile kar nałożono w tym roku?

 • Lipiec 2023 - 14 (łącznie GAiT i BP Tour),
 • Czerwiec 2023 - 7 (jw.)
 • Maj 2023 - 3 (jw.)
 • Kwiecień - 1 (niedogrzany pojazd w GaiT)
 • Marzec 2023 - 0
 • Luty 2023 - 2 (GAiT - brak ogrzewania)
 • Styczeń 2023 - 1 (GAiT - brak ogrzewania)

- Zgodnie z przepisami prowadzący pojazd komunikacji miejskiej ma obowiązek włączenia urządzeń klimatyzacyjnych, gdy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 21 st. Celsjusza (wtedy klimatyzacja jest ustawiana na 18-19 st.). W przypadku bardzo wysokiej temperatury na zewnątrz (powyżej 27 st. Celsjusza) przedział pasażerski powinien zostać schłodzony do 23 st. - wskazuje Szajda.
Klimatyzacja jest włączana w momencie uruchomienia pojazdu przez prowadzącego.

Nie każdy stosuje się do tej prośby. Nie każdy stosuje się do tej prośby.

Ciągłe otwieranie drzwi i okien nie pomaga- Musimy jednak pamiętać, że nie jest możliwe utrzymanie stałej temperatury w pojeździe, który co chwilę się zatrzymuje i otwiera na przystanku kilkoro drzwi, co oznacza nieustanną wymianę powietrza. Przecież producenci samochodów też zalecają użytkownikom aut unikanie otwierania okien i drzwi w czasie pracy klimatyzacji, bo to powoduje znaczne obniżenie jej skuteczności. Zachowanie tego warunku w przypadku autobusu lub tramwaju, do którego co kilka minut wsiadają pasażerowie i z niego wysiadają, nie jest niestety możliwe - tłumaczy Szajda.
Gorąco? Mgiełki wodne pomogą przetrwać upały Gorąco? Mgiełki wodne pomogą przetrwać upały

Jak dodaje rzeczniczka, aby w takiej sytuacji schładzanie wnętrza pojazdu było efektywne, urządzenia klimatyzacyjne musiałyby pracować ze zwiększoną mocą, co w wielu przypadkach skutkowałoby skargami na panujący w autobusach i tramwajach chłód.

- Z kolei mniej intensywne klimatyzowanie bywa odbierane przez część pasażerów jako jego brak. Częstotliwość otwierania drzwi pojazdów oraz czas postoju na przystankach mają kluczowe znaczenie. Napływające do nas sygnały od podróżnych są różne, a zdania podzielone. Część pasażerów skarży się, że klimatyzacja nie działa lub działa za słabo, natomiast część twierdzi, że chłodzenie jest zbyt intensywne i trzeba zakładać w lecie szaliki. Jak wiadomo, odczucia termiczne każdej osoby są inne. Ile osób, tyle opinii - mówi Szajda.

Zmierzyliśmy temperaturę w komunikacji miejskiej. Film archiwalny:

Masz uwagi? Zgłoś kierowcy lub motorniczemuJeżeli pasażer uważa, że w pojeździe jest za gorąco lub zbyt chłodno, może zwrócić się w tej sprawie do motorniczego bądź kierowcy. Może też poinformować dyżurnego Centrali Ruchu ZTM w Gdańsku (czynnej całą dobę, 7 dni w tygodniu). Numer telefonu (podany również w każdym pojeździe) to 58 520 57 75.

W Gdyni sześć skarg zasadnychW Gdyni w klimatyzację wyposażonych jest 312 pojazdów (85 proc.), z czego 79 trolejbusów (72 proc.), 228 autobusów (90 proc.) oraz 5 mikrobusów (100 proc.).

- W 2023 r. wpłynęło jedynie 6 zasadnych skarg dotyczących klimatyzacji. ZKM Gdynia prowadzi systematyczne kontrole pracy klimatyzacji w pojazdach obsługujących sieć gdyńskiej komunikacji miejskiej i w ten sposób uprzedza skargi ewentualne pasażerów, eliminując z obsługi linii pojazdy z niesprawną klimatyzacją - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (201)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane