Czas walki o podatki

Gdańscy radni PiS Wiesław Kamiński i Kazimierz Koralewski. Ich klub chce obniżenia podatku od nieruchomości w mieście.
Gdańscy radni PiS Wiesław Kamiński i Kazimierz Koralewski. Ich klub chce obniżenia podatku od nieruchomości w mieście.
Włodzimierz Pietrzak, skarbnik Gdańska. To on od wielu lat pilnuje, żeby miejska kasa nie świeciła pustkami.
Włodzimierz Pietrzak, skarbnik Gdańska. To on od wielu lat pilnuje, żeby miejska kasa nie świeciła pustkami.
Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości żądają 10-procentowej obniżki podatku od nieruchomości. PO: To czysty populizm, nie ma mowy.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (PO) zaproponuje dziś radnym podwyżkę podatku średnio o 1,7 proc. Radni PiS nie zgadzają się. Ich propozycja to obniżki. Przygotowali poprawkę do prezydenckiej uchwały. Szykuje się pierwsza burzliwa sesja Rady Miasta.

- Platforma w kółko powtarza, że obniżenie podatków wpływa na pobudzenie aktywności gospodarczej, tymczasem co roku podnosi stawki do maksymalnego poziomu - mówi Wiesław Kamiński, wiceszef klubu radnych PiS. - Czas przejść od słów do czynów.

Włodzimierz Pietrzak, skarbnik miasta: - Już w latach 90. gmina ustalała stawki na maksymalnym poziomie, my tylko kontynuujemy tę praktykę. Dzięki temu przedsiębiorcy w ogóle nie odczuwają podwyżek, co roku są groszowe. Gdybyśmy teraz radykalnie obniżyli podatek, najbardziej skorzystałyby hipermarkety i firmy o dużych powierzchniach, a nie średni i mali przedsiębiorcy.

Murem za skarbnikiem stoi klub PO, która ma większość mandatów w radzie.

- Miasto podjęło już kilka uchwał, które wspomagają gdańskie firmy - mówi Jarosław Gorecki, szef radnych PO. - Na przykład każdy nowy przedsiębiorca może liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości na trzy lata jeśli zatrudni pięciu pracowników. To dopiero nazywa się pobudzanie gospodarki.

Także dziś Adamowicz zostanie uroczyście zaprzysiężony na prezydenta Gdańska. W trakcie obrad radni przegłosują wynagrodzenie dla "nowego" prezydenta. Projekt uchwały przewiduję podwyżkę o 120 zł, czyli Paweł Adamowicz będzie teraz zarabiać 12 086 zł.

Opinie (35) 1 zablokowana

 • :)

  a ja kocham W......jej zielono brazowe oczy to jak sie smieje jej czarne wlosy i wogole W... to W.... i juz :P pluszaki wasza mac:)

  • 0 0

 • kiedy obniżanie podatkó to SAMO ZŁO?

  Odp: Kiedy proponuje to ten "zły" PiS.

  Wtedy obniżanie to populizm.

  A kiedy to zaproponowałoby ugrupowanie 'słuszne", to prasa napisałaby co innego.

  No to jak - kto kupił tą ich historię o złym, podłynm, okropnym, obniżajacym podatki PiS? I jak to rozsądna PO będzie głosować za podwyższenie.

  Aha - a mówienie, że nowy przedsiębiorca, to będzie taaaaki zyskowny na tamy podatku jak zatrudni 5 pracowników to banialuki. Nowy przedsiębiorca ledwo co na siebie zapracuje przez początkowy okres - opłacić podatki, obowiązkową skłądkę na zus (nawet jak stratę ma w danym miesiącu)... Niewiele zostanie.

  A kontynuowaniem złej praktyki poprzedników PO nie powinna się chwalić.

  • 0 0

 • Dość żenady pisuarów

  Niech te darmozjady obniżą podatki w Warszawie, które rząd PIS cały czas podwyzsza, wówczas wszystkim nam będzie się żyło lepiej

  • 0 0

 • super

  Bo gdyby obniżyli, to MEGA-zadłużony Gdańsk by zbankrutował.

  No to mamy teraz zabawnasytuację, jak to "partia liberalna" broni wysokich podatków, i tlumaczy, że "a przecizeż zawsze były wysokie".

  • 0 0

 • Panie Radny Gorecki

  Takie i podobne pomysły, że "każdy nowy przedsiębiorca może liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości na trzy lata jeśli zatrudni pięciu pracowników" nie przynoszą żadnych znaczących rezultatów, co mogłem osobiście obserwować we Francji. Co najwyżej powstanie kilka firm fantomów, liczących na szybki zysk w ciągu 3 letniej działalności a potem stop i firma znika.
  Jak biznes będzie nadal miał szanse na generowanie dużych zysków, to się zakłada firmę klona na żonę albo szwagra a oni "se" załatwiają kolejne lata ulgi.
  Jednym słowem nic poważnego z takiej polityki fiskalnej dla gospodarki miasta czy regionu nie wyniknie. Najwyżej jeden czy drugi obrotny ukręci sobie przez 3 lata dużego loda a potem dalej będzie szukał gdzie kręcić kolejne.
  I tyle czyli cieniutko z wyobraźnią Panie Radny Gorecki.

  • 0 0

 • a jak taki hipermarket zatrudni 5 nowych pracowników to tez zostanie zwolniony z podatku? - to by mu sie chyba nawet kalkulowało biorąc pod uwagę powierzchnie sklepu.
  Generalnie taka obniżka to jak z becikowymi - mało odczuwalna a dla skarbu miasta baaardzo. Jestem przeciw - jak juz to pozostać (a moze hipermarkety posmarowały Pisiowcom za to ... )
  Za tą kase moznaby pks przebudować albo coś wydatków jest cała masa...

  • 0 0

 • PLATFORMA SOCJALISTYCZNA

  Z PO to taka liberalna partia jak z koziej, prawda, trąbka...

  Zamiast sprawiedliwie obniżać podatek od nieruchomości wszystkim to wyczynia się jakieś mętne przepisy, od razu rodzące korupcję!!

  PANOWIE PSEUDOLIBERAŁOWIE - powinniście walczyć, by budżet miasta był jak NAJMNIEJSZY!! a nie by kasa się zgadzała i to na coraz wyższym poziomie!!

  Wszędzie tam, gdzie Miasto usiłuje coś robić stwarza nieuczciwą konkurencję dla prywatnych przedsiębiorców, o których dobro tak niby zabiega.

  Gdańsk na pewno ma wysokie podatki od nieruchmości, bo nie powstają jak grzyby po deszczu nowe knajpki, kawiarenki, kluby, galerie mimo, że od roku już latają tanie linie i turystów jest mnóstwo.

  Lepiej się puszyć tramwajem-widmo na Chełm i stadionem na ogródkach działkowych w formie elektronicznej!!

  Dlatego nie dziwi romans z Centrozlewem! Podobne myślenie mają chłopaki!!

  • 0 0

 • No przecież w Polsce nie da się obniżyć jakichkolwiek opłat i podatków. Odniżono np akcyze na paliwo ale już trzeba podnieść bo ludziom by było za dobrze.

  • 0 0

 • oska czy coś

  zajmij sięs swoją gdynią i jej kpmpletnym marazmem inwestycyjnym.
  W Gdańsku powstaje kilkanaście hoteli a tramwaj nie jest widmem tylko już powstaje.
  To w szczurkolandi szczytem jest telebim z meczem.

  • 0 0

 • Właśnie, w Gdańsku najważniejsze to są hotele.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane