• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cztery lata od ataku na Pawła Adamowicza. Proces Stefana W. na ostatniej prostej

Piotr Weltrowski
12 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (252)
Stefan W. podczas jednej z rozpraw. Stefan W. podczas jednej z rozpraw.

Proces Stefana W., zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, znajduje się na ostatniej prostej. W tym tygodniu przesłuchano ostatnich świadków. Mowy końcowe wyznaczono na marzec.Sądzisz, że sąd skaże Stefana W. za zabójstwo Pawła Adamowicza?

Choć od zabójstwa Prezydenta Gdańska minęły już cztery lata, to sam proces w tej sprawie prowadzony jest - przynajmniej jak na polskie realia - bardzo sprawnie.

Znacznie dłużej trwało samo śledztwo, a konkretnie uzyskanie ostatecznej opinii na temat zdrowia psychicznego i poczytalności Stefana W.

To, że zaatakował on Pawła Adamowicza, nie ulegało nigdy żadnej wątpliwości, bo do ataku doszło na scenie, nie tylko w obecności kamer, ale i tysięcy świadków.

Ostatni świadkowie już zeznawaliJak jednak do sprawy poczytalności oskarżonego podejdzie sąd? Wydaje się, że kluczowe dla sprawy były zeznania biegłych psychiatrów, podczas których jednak przedstawicieli mediów wyproszono z sali.

Co do zeznań innych świadków, to większość z nich widziała dokładnie to samo i w bardzo zbliżony sposób relacjonowała wydarzenia z feralnego wieczoru 13 stycznia 2019 roku.

Wszystko o procesie Stefana W. i śledztwie ws. śmierci Pawła AdamowiczaW poniedziałek sąd przesłuchał zresztą ostatnich powołanych w tej sprawie świadków - byli to m.in. specjaliści, którzy oceniali sposób zadawania ciosów przez Stefana W. I choć te zadano bardzo precyzyjnie, to biegli nie byli w stanie stwierdzić, czy oskarżony przeszedł jakieś szkolenie w zakresie użycia noża w podobnej sytuacji.

Mowy końcowe 13 marcaJedno jest pewne: w niespełna 10 miesięcy sądowi udało się przesłuchać wszystkie osoby, których zeznania mogły coś wnieść do sprawy. To wyjątkowo dobry wynik, biorąc po uwagę większość prowadzonych w Polsce procesów.

Sędzia Aleksandra Kaczmarek wyznaczyła też termin, w którym strony postępowania będą mogły przedstawić swoje mowy końcowe. Nastąpi to 13 marca tego roku, a więc za dwa miesiące.

Jeżeli nie nastąpi żaden niespodziewany zwrot akcji, to niedługo później poznamy wyrok w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza - na razie nieprawomocny.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (252)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane