• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czym zajmują się policyjni eksperci od śladów z Gdańska

Rafał Borowski
3 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 

Zobacz inscenizację, którą przygotowali dla nas fachowcy z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku

Na szczycie Biskupiej Górki znajduje się Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. To właśnie tutaj analizowane są ślady kryminalistyczne zebrane na miejscach przestępstw nie tylko w naszym województwie, np. ślady linii papilarnych, ślady krwi, podrobione dokumenty czy łuski po nabojach. Zatrudnieni tam fachowcy zaprosili nas z kamerą i zainscenizowali, jak pokrótce wyglądają oględziny miejsca przestępstwa.



Chciał(a)byś pracować w policji?

Laboratorium Kryminalistyczne znajduje się przy ul. Biskupiej 23Mapka w Gdańsku. Jego siedzibą jest ogromny, ceglany gmach, który został wzniesiony w 1939 r. jako schronisko młodzieżowe.

Zostało ono utworzone w październiku 1957 r. jako jeden z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej. W chwili powstania pracowało w nim zaledwie osiem osób. Po kilku dekadach od tamtej chwili, gdańskie laboratorium jest jednym z największych i najnowocześniejszych tego typu ośrodków w całym kraju. Funkcjonuje w nim pięć sekcji.

Kilka tysięcy badań rocznie



To kolejno Sekcja Daktyloskopii, Sekcja Technik Audiowizualnych, Sekcja Chemii, Sekcja Biologii oraz Sekcja Mechanoskopii i Broni, w których wykonywane są badania w ramach aż 15 specjalności. Właśnie tutaj powstają ekspertyzy, na podstawie których ustala się kluczowe okoliczności popełnienia przestępstwa, np. do kogo należą ślady linii papilarnych czy ślady krwi zabezpieczone na miejscu zdarzenia lub z jakiej broni oddano strzały.

Czytaj również: Archiwum X: pomorscy śledczy od spraw beznadziejnych

- W laboratorium jest zatrudnionych obecnie 68 osób, z czego 44 ma uprawnienia biegłych sądowych. Ich zdaniem jest wykonywanie badań i czynności kryminalistycznych, czyli zbieranie i analizowanie śladów ujawnianych na miejscu przestępstwa. Każdego roku w tutejszych pracowniach przeprowadza się kilka tysięcy badań. To, co w mediach określamy enigmatycznym określeniem "czynności", oznacza w praktyce pracę nawet kilkudziesięciu osób. Dla przykładu, tylko jeden ślad biologiczny może trafić do analizy w aż trzech pracowniach: daktyloskopii, biologicznej i chemicznej. A nierzadko zdarza się, że przy jednej sprawie zabezpiecza się kilkadziesiąt różnych śladów - tłumaczy kom. Michał Sienkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Ekspertyzy wykonywane nie tylko dla pomorskiej policji



Jak już wcześniej wspomniano, specjaliści z gdańskiego laboratorium zajmują się nie tylko analizowaniem śladów, ale również ich zbieraniem. Tłumacząc to w bardziej zrozumiały sposób, są oni wysyłani na oględziny miejsc popełnienia najpoważniejszych przestępstw, przede wszystkim zabójstw. Z uwagi na fakt, że nie wszystkie tego typu ośrodki w Polsce dysponują tak doświadczoną kadrą i profesjonalnym sprzętem, gdańskie laboratorium nierzadko wspiera pracę policjantów także z innych części kraju.

- W większości zdarzeń, jak np. włamania do samochodów, do przeprowadzenia oględzin miejsca zdarzenia wystarczy technik kryminalistyki z komendy miejskiej czy powiatowej. Ale jeżeli mamy wielowątkowe zdarzenia, mamy do czynienia z najcięższymi zbrodniami, na miejsce zdarzenia są kierowani właśnie specjaliści z Biskupiej Górki. Muszą w profesjonalny sposób zabezpieczyć ślady, przebadać je później w laboratorium i wreszcie przekazać wyniki badań prowadzącemu sprawę - kontynuuje kom. Sienkiewicz.
Specjalne stroje, które noszą policjanci podczas oględzin miejsca zdarzenia, stanowią zabezpieczenie przed tzw. kontaminacją. To zjawisko polega na naniesieniu przez prowadzących oględziny ich własnego materiału biologicznego, np. śladów daktyloskopijnych.   Specjalne stroje, które noszą policjanci podczas oględzin miejsca zdarzenia, stanowią zabezpieczenie przed tzw. kontaminacją. To zjawisko polega na naniesieniu przez prowadzących oględziny ich własnego materiału biologicznego, np. śladów daktyloskopijnych.

Oględziny miejsca zbrodni mogą potrwać nawet kilka dni



Fachowcy z Biskupiej Górki zainscenizowali dla naszych czytelników oględziny miejsca ujawnienia zwłok ukrytych gdzieś na strychu na terenie Gdańska. Film z inscenizacji, dzięki któremu łatwiej zrozumieć charakter ich pracy, został załączony na początku artykułu. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że ma on charakter poglądowy, a oględziny są w rzeczywistości niezwykle żmudnym i drobiazgowym procesem. Pośpiech może mieć fatalne następstwa. Przeoczenie istotnego śladu może spowodować, że nie uda się ustalić przebiegu przestępstwa.

- Chcieliśmy pokazać, w jaki sposób są ujawniane i zabezpieczane ślady kryminalistyczne, a także jaki sprzęt jest używany przez nas na miejscach zdarzeń. Trzeba zaznaczyć, że jest to tylko i wyłącznie inscenizacja i fragment tego, co faktycznie realizujemy. Oględziny mogą trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. W najtrudniejszych przypadkach, gdzie musimy zabezpieczyć setki różnego rodzaju śladów, oględziny mogą potrwać nawet kilka dni, oczywiście z przerwami - tłumaczy asp. sztab. Mariusz Kozian, który służy w policji od 30 lat.
Podczas inscenizacji można zobaczyć, jak wygląda zabezpieczenie śladów m.in. traseologicznych, daktyloskopijnych czy biologicznych. Na miejscu zabezpieczono także przedmioty, np. zagraniczny paszport czy łuskę po naboju. Na filmie pokazaliśmy również, jak wyglądają ich badania w wybranych pracowniach.

Zbrodnia doskonała nie istnieje



Policjanci z gdańskiego laboratorium tłumaczą, że profesjonalne zabezpieczenie śladów kryminalistycznych może przynieść efekty nawet po upływie wielu lat. Z uwagi na dynamiczny rozwój technologii, które są stosowane w kryminalistyce, ponowne przebadanie śladów zalegających w archiwum może umożliwić dokonanie śledczym przełomowych ustaleń. W ostatnich latach, na wyposażenie laboratorium zakupiono m.in. mikroskop elektronowy, mikroskop do bezdotykowych pomiarów 2D i 3D, sprzęt do wyznaczania trajektorii pocisków czy automat do izolacji DNA.

- Nie ma czegoś takiego jak zbrodnia doskonała. Zarówno teoria, jak i praktyka udowadniają, że nie ma miejsca zdarzenia, na którym nie ma pozostawionych żadnych śladów. Dla nas brak śladów też jest śladem. Szukamy, aż znajdziemy. Wykrywalność najcięższych przestępstw na Pomorzu jest bardzo wysoka. Zajmuję się daktyloskopią, a jedną z jej gałęzi jest identyfikacja zwłok na podstawie linii papilarnych. Mamy spore sukcesy na tym polu. Dla przykładu wspomnę chociażby o zidentyfikowaniu zwłok wydobytych z ziemi po upływie 15 lat - uzupełnia kom. Przemysław Andrearczyk, który pełni służbę w laboratorium od 18 lat.

Policjanci szukają chętnych do pracy w laboratorium



Zapewne niejeden z czytelników - natchniony serialami czy książkami o tematyce kryminalnej - rozważał pracę w policyjnym laboratorium. Jeśli ten plan wciąż jest aktualny, a kandydat legitymuje się ukończeniem odpowiedniego kierunku studiów, to właśnie trafił na odpowiedni moment. Pomorscy policjanci prowadzą właśnie nabór w swoje szeregi. Wybrane osoby, które przejdą selekcję do służby, będą mogły później starać się o przyjęcie do pracy w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Gdańsku. Jak wygląda droga do założenia policyjnego munduru, wyjaśniliśmy w artykule sprzed kilku tygodniu.

Czytaj również: Zobacz test dla kandydatów do policji. Dałbyś radę?

- W laboratorium pracują osoby o przeróżnych specjalnościach. W ramach aktualnie prowadzonego doboru do służby, szukamy również kandydatów, którzy trafią na Biskupią Górkę. Szukamy ludzi, którzy ukończyli studia na kierunku chemicznym, biologicznym, fizycznym czy kryminalistykę. Warto wspomnieć, że kandydaci muszą być gotowi na ciągłe poszerzanie swoich kompetencji. Pracownicy laboratorium stale uczestniczą bowiem w różnego rodzaju szkoleniach - zachęca kom. Sienkiewicz.
Więcej szczegółów dotyczących rekrutacji do pomorskiej policji, w tym wzór kwestionariusza i kontakt do działu kadr, znajdziecie na stronie www.dobor.pomorska.policja.gov.pl.

Miejsca

Opinie (73) ponad 20 zablokowanych

  • (8)

    Ciekawy artykuł na sobotni poranek.Zawsze lubiłem oglądać Kobrę i czytać Detektywa.A na jakie zarobki mogą liczyć początkujący laboranci?Pytam z ciekawości bo córa zaraz kończy chemię na PG,większość potem co prawda wyjeżdża pracować za granicę ale może jeśli atrakcyjne zarobki to część fachowców zostanie w Polsce.

    • 27 12

    • Niech wyjeżdża, da sobie radę za granicą i nie będzie musiała jeść tynku ze ścian.

      Jak jest dobra to EMBL w Hamburgu jest relatywnie blisko i pomoże w rozpoczęciu kariery naukowej. Może zostać w Polsce, zrobić jeszcze ze dwie podyplomówki i wyciągnie z 3600 brutto w swoim wyuczonym zawodzie.

      • 11 3

    • Niechay wyjeżdża do Norwey ,ave

      • 6 0

    • Weź już troliku idź stąd

      • 6 7

    • (3)

      Rekrutowałam tam, 2800 brutto plus wysługa lat.

      • 7 1

      • (1)

        Mało ale pieniądze to nie wszystko

        • 3 12

        • Po to się pracuje, żeby zarabiać pieniądze.

          • 23 0

      • Wysługa lat?A po studiach to przecież dopiero się startuje...Ale jak 2800zł to faktycznie za granicą na pewno to samo tylko w euro..

        • 12 2

    • Przecież ty czopku córki nie masz, bo niby z kim? Z mamusią która cię utrzymuje?

      Się ciesz, że mamusia ci neta opłaca, bo byś zwariował bez możliwości komentowania.

      • 14 11

  • (4)

    niech zajmą się łapaniem grafficiarzy, z tym policja ma problem.

    • 20 40

    • Teraz to brak maseczki to jest największą zbrodnią...

      • 7 3

    • Nie mogą.

      Muszą konfetti wycinać, ganiać tęczowe flagi, pilnować skrzynki pocztowej Żuliborskiego gnoma 24/7, gazować przeciwników Prawa i ZPRawiedliwości itp.

      • 7 7

    • Ty masz problem chyba

      • 0 4

    • Mam podobne przemyślenia

      Nie wiem przy czym tak wspaniale pracują, skoro większość drobnych przestępstw, kradzieży itd jest od razu umarzana. Sruty tuty. Za to ciężko pracują politycznie. Zawód bez szacunku.

      • 3 1

  • Ich zadaniem powinno być (1)

    Ich zdaniem jest wykonywanie badań i czynności kryminalistycznych

    • 16 1

    • w PL ślady szuka się miotłą, na zachodzie z pędzelkiem

      • 3 2

  • Jak najwięcej policji i wojska (3)

    To są dwa bezpieczne filary. Rząd powinien rekrutować ich ile się da i dobrze opłacać. Na wypadek buntu ludności to oni ochronią prawdziwych Polaków

    • 19 37

    • słaby trolling

      • 12 3

    • ???

      A następna ekipa " władców" Polski odbierze im emerytury!

      • 7 1

    • Ciekawe Pawełku

      a ty zawsze taki nie rozgarnięty ?

      • 0 0

  • Tacy spece że co tydzień na Trójmiasto.pl zdjęcia pokazują z "prośba o pomoc" (1)

    • 51 11

    • Co w tym złego? To jedno z cenniejszych i tańszych źródeł informacji, d**il by nie korzystał.

      • 0 0

  • Policja (2)

    ma problem ze złapaniem drobnego przestepcy, albo sa zle szkoleni albo jaka placa taka praca.

    • 25 3

    • Gdyby tylko ten przestępca tęczową flagę na jakiś pomnik założył, to nazajutrz o 6:00 by go obudzili.

      • 8 2

    • Bo drobnym przestępcą nikt sie nie interesuje

      Przyjeżdża technik pstryknie 2 fotki i na tym koniec. Po 2 tyg umorzenie z prokuratury. Ale jak faktycznie dojdzie do zbrodni to nie ma lipy.

      • 7 0

  • tyle badań, starań, ludzi, sprzętu, pieniędzy

    a potem i tak sprawa trafii do odpowiedniego sądu i żadne ekspertyzy nie będa miały znaczenia.

    • 42 1

  • Teraz technika poszła do przodu.. to nie jest to co 20lat, temu .. (3)

    • 15 0

    • Technika poszla do przodu mamy zaraz 2021r (2)

      A na Przeróbce dalej psy d*pami szczekają

      • 4 2

      • Za to mamy nowoczesnom jednostkę penitencjarnom (1)

        • 3 0

        • I chwała wam za to

          Chłopaki z ZK mają blisko do domu

          • 6 1

  • mam wrażenie, że wykrywają tylko łatwe przestępstwa. 90 procent zabójców to znajomi, rodzina i ujawniani są do 48 godzin po (1)

    sprawy trudniejsze lądują na półce i albo wyjaśnia się przez przypadek albo wcale. Praca archiwum X obnaża takie działania, policjanci z tej komórki wytykają mnóstwo błędów.

    • 23 7

    • Kolejny Sherlock Holmes zza klawiatury...

      • 10 2

  • (1)

    Zajmują się wycinaniem konfetti dla pisowskich kacyków

    • 24 12

    • Lepsze to, niż akcja widelec...

      ... I kopanie po twarzy spokojnych uczestników marszu.

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane