• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Daj przyszłość - zostań rodziną zastępczą" - gdański MOPR rozpoczął kampanię społeczną

23 listopada 2023 
Szczegóły akcji "Daj przyszłość - zostań rodziną zastępczą" przedstawiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 15 listopada Szczegóły akcji "Daj przyszłość - zostań rodziną zastępczą" przedstawiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 15 listopada

"Daj przyszłość - zostań rodziną zastępczą" to kampania społeczna, zachęcająca mieszkanki i mieszkańców Gdańska oraz okolicznych miejscowości do pełnienia roli zastępczych opiekunów dla potrzebujących dzieci.



Na ten moment w samym Gdańsku aż 348 dzieci czeka na rodzinę zastępczą. To dzieci w różnym wieku, które nie mogą liczyć na opiekę swoich biologicznych rodziców, w tym pochodzące z rodzin uchodźczych.

Wiele osób nie jest zainteresowanych staniem się rodzicem zastępczym z powodu różnych barier. Wśród nich znajdują się m.in. lęki związane z tym, że rodzicielstwo zastępcze ich emocjonalnie przerośnie. Częste są również obawy przed niewystarczającymi warunkami mieszkalnymi i finansowymi oraz skomplikowanymi procedurami prawnymi.

Instytucjonalna piecza zastępcza nie zastąpi ciepła rodzinnego domu



Kampania została zainicjowana w listopadzie 2023 roku przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku i finansowana przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF. Jej celem jest promowanie rodzicielstwa zastępczego oraz szerzenie świadomości społecznej na temat zasad funkcjonowania rodzinnej pieczy zastępczej, która często jest mylona z adopcją.

- Dzieci te bardzo często mają ciężki bagaż doświadczeń i pochodzą ze środowisk, w których nie były zaspokajane ich podstawowe potrzeby - mówi Aleksandra Cwojdzińska-Pietruszka, kierownik Wydziału Pieczy Zastępczej gdańskiego MOPR. - Po odebraniu ich od biologicznych rodziców, trafiają najczęściej do instytucjonalnej pieczy zastępczej, jednak pomimo największych starań nie jest ona w stanie zastąpić prawdziwego ciepła rodzinnego domu.

Rodziny zastępcze mogą liczyć na ogromne wsparcie



Liczba osób, która jest gotowa, by zostać rodziną zastępczą, jest niestety o wiele mniejsza od liczby potrzebujących dzieci. Nadrzędnym celem kampanii jest to, aby tę niekorzystną sytuację poprawić, niwelując dysproporcję.

Wiele osób, które rozważa zostanie rodziną zastępczą, zadaje sobie pytanie - czy mam wystarczające warunki mieszkaniowe i finansowe, by zapewnić dziecku wszystko, czego potrzebuje? Czy jestem odpowiednią osobą i mam do tego kompetencje? Kampania ma na celu uświadomić potencjalnych kandydatów, że najważniejsze w byciu rodzicem zastępczym jest to, by mieć w sobie pokłady miłości, ciepła, empatii i wrażliwości oraz by być obecnym w życiu dziecka. W każdym momencie można także skorzystać z ogromnej pomocy, wsparcia i szkoleń dawanych przez specjalistki i specjalistów MOPR w Gdańsku. Rodziny zastępcze nie są w tym procesie same.

Kto może zostać rodzicem zastępczym?



Do programu może się zgłosić każdy dorosły, który chciałby odmienić życie dziecka i sprawować nad nim opiekę. Co istotne - nie trzeba być w związku małżeńskim - rodzicem zastępczym może być także singiel. Chętni przechodzą wstępną akceptację i szkolenia, które trwają 3 miesiące. Po uzyskaniu pozytywnej kwalifikacji do zostania rodzicem zastępczym przyjmują dziecko do swojego domu. Wydział Pieczy Zastępczej zapewnia stałe wsparcie m.in. koordynatora, finansowe i szkoleniowe.

- Specjalistki i specjaliści Ośrodka zachęcają do kontaktu, rozmowy oraz współpracy każdą osobę, która może i chce stworzyć dziecku ze smutnym bagażem doświadczeń bezpieczny dom, gdzie panują szacunek, troska i miłość - wyjaśnia Aleksandra Cwojdzińska-Pietruszka. - Głównym celem jest pozyskanie nowych opiekunów zastępczych dla gdańskich dzieci, które tego wsparcia bardzo potrzebują.

Chcesz zostać rodzicem zastępczym? Wypełnij formularz już dziś



Na kampanię społeczną promującą pieczę zastępczą w Gdańsku składa się m.in. strona internetowa akcji DajPrzyszlosc.pl, spoty i audycje radiowe, kampanie digital marketingowe, kampanie w mediach społecznościowych i portalach internetowych oraz banery reklamowe w przestrzeni miasta Gdańsk i gdańskiej komunikacji miejskiej.

Osoby, które chcą stworzyć dla potrzebujących dzieci dom, mogą zgłaszać się za pośrednictwem formularza na stronie internetowej: www.dajprzyszlosc.pl oraz kontaktując się bezpośrednio z Wydziałem Pieczy Zastępczej MOPR, przy ul. K. Leczkowa 1A, 80-432 w Gdańsku, tel.: 58 347 82 77 i 58 347 82 78.

Za realizację projektu odpowiedzialna jest gdańska agencja You're Welcome. Kampanię zrealizowano dzięki współpracy Fundacji Gdańskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Miasta Gdańsk oraz finansowaniu, jakie zapewnił Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF.

Więcej informacji na temat kampanii społecznej "Daj przyszłość - zostań rodziną zastępczą" dostępnych jest na stronie internetowej: www.dajprzyszlosc.pl.



* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

  • MOPR Gdańsk, Konrada Leczkowa 1A
 

Najczęściej czytane