• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Deklarują, że zostawią auto w garażu, gdy powstanie PKM Południe

Szymon Zięba
15 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (140)
Najnowszy artykuł na ten temat Co najmniej 30 mln zł za projekt PKM Południe
Część kierowców mogłoby zrezygnować z auta, gdyby powstało PKM na południe Gdańska. Część kierowców mogłoby zrezygnować z auta, gdyby powstało PKM na południe Gdańska.

Ponad 60 proc. mieszkańców Gdańska, którzy wypowiedzieli się w ankiecie kolejarzy, zadeklarowało, że planowana PKM na południe miasta zastąpi im samochód. Badania powstają przy okazji zapowiadanej inwestycji.Trasa PKM Południe to zakrojony na szeroką skalę projekt rozbudowy linii kolejowej na południe Gdańska i dalej m.in. do Pruszcza oraz Kolbud.

W pierwszym etapie, do 2030 r., powstać ma siedmiokilometrowy odcinek od przystanku SKM Śródmieście do węzła przesiadkowego w Kowalach.

Na trasie powstanie sześć przystanków.

Jednym z głównych celów inwestycji jest nie tylko rozbudowa sieci komunikacyjnej miasta, ale też zachęcenie mieszkańców do tego, by do codziennych podróży wybierali transport publiczny zamiast aut.

Takim "zamiennikiem" PKM będzie aż dla ponad 60 proc. osób, które odpowiedziały na pytanie w ankiecie kolejarzy. Zadeklarowali oni przesiadkę z auta do pociągu.

Jednak to, czy składy kursujące po linii PKM faktycznie staną się codziennym i popularnym środkiem komunikacji dla setek osób z południowych dzielnic Gdańska, w dużej mierze zależy od lokalizacji przystanków.

Takie wnioski również wynikają z przeprowadzonego przez kolejarzy sondażu. Wzięło w nim udział ponad 1,7 tys. osób.

Dla ponad 50 proc. głosujących w ankiecie "lokalizacja przystanków jak najbliżej miejsca zamieszkania" była najważniejszą kwestią przy projektowaniu nowej linii kolejowej.

M.in. właśnie dlatego kolejarze sukcesywnie przeprowadzają konsultacje społeczne na temat przyszłej trasy PKM.

Czekają nas uwagi ws. PKM na południe Gdańska Czekają nas uwagi ws. PKM na południe Gdańska

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (140)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane