Fakty i opinie

Dlaczego korki wróciły do centrum Gdańska?

Najnowszy artukuł na ten temat

Piesi rozrywają folie na przyciskach

Biało-czerwone światła aut stojących w korkach to nie przedłużone świętowanie Dnia Niepodległości w Gdańsku, lecz efekt remontu na węźle Unii Europejskiej.
Biało-czerwone światła aut stojących w korkach to nie przedłużone świętowanie Dnia Niepodległości w Gdańsku, lecz efekt remontu na węźle Unii Europejskiej. fot. Maciej Korolczuk / Trojmiasto.pl

Po ubiegłotygodniowym uruchomieniu nowej sygnalizacji świetlnej na Podwalu Przedmiejskim zobacz na mapie Gdańska w korkach na Armii Krajowej utknęły setki kierowców. Po kilku dniach światła udało się wyregulować i korki zniknęły. Od początku tygodnia znów jednak nie sposób poruszać się - zwłaszcza po południu - po centrum Gdańska. Dlaczego?Czy w ostatnich dniach odczułeś, że korki w centrum Gdańska się nasiliły?

nie, nie jeżdżę autem w tej części miasta 21%
trudno powiedzieć, mam wrażenie, że jesienią i zimą korki przeważnie są większe niż zwykle 12%
tak, od poniedziałku przejazd przez centrum to prawdziwa gehenna 67%
zakończona Łącznie głosów: 2778
Od poniedziałku kierowcy dopytują nas w Raporcie z Trójmiasta o przyczyny uciążliwych korków w centrum Gdańska. W ostatnim czasie - a zwłaszcza po otwarciu tunelu pod Martwą Wisłą - odzwyczailiśmy się od utrudnień w tej części miasta.

Korki nie nasiliły się nawet po zwężeniu Podwala Grodzkiego przy dworcu z trzech do dwóch pasów i wytyczeniu tam buspasa. W minimalnym stopniu główny ciąg komunikacyjny odciąża też Nowe Podwale Grodzkie, z którego - głównie przez absurdalnie krótką fazę zielonego światła - na co dzień korzysta garstka kierowców.

W ostatnich dniach utrudnienia jednak się nasiliły. Po wielu miesiącach przerwy korki wróciły nie tylko na Wały Piastowskie zobacz na mapie GdańskaBłędnik zobacz na mapie Gdańska, ale też na Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska, al. Zwycięstwa zobacz na mapie GdańskaTrakt Konny zobacz na mapie Gdańska. Na całej długości w godzinach popołudniowego szczytu codziennie trzeba stać też na ul. 3 Maja zobacz na mapie Gdańska. Skąd te korki?

Część kierowców przyczyny upatruje w zmianach sygnalizacji świetlnej, jakie dział inżynierii ruchu wprowadził na węzłach Unii Europejskiej zobacz na mapie GdańskaCarla Groddecka zobacz na mapie Gdańska po kłopotach z nowymi światłami na Podwalu Przedmiejskim. Drudzy twierdzą, że więcej aut w centrum może mieć związek z niedawnym otwarciem nowego odcinka trasy S7 między Elblągiem a Gdańskiem. Jeszcze inni przyczyn upatrywali w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Jak tłumaczy nam Tomasz Wawrzonek, miejski inżynier ruchu, przyczyna jest bardziej prozaiczna.

- Większe korki w centrum nie są spowodowane zmianami w sygnalizacji ani otwarciem "siódemki" - mówi Wawrzonek. - Zatory potęguje trwający od początku tygodnia remont i zwężenie prawoskrętu z Wałów Jagiellońskich w Armii Krajowej. Zmiany, jakie wprowadziliśmy w sygnalizacji uregulowały ruch na Trasie WZ, ale przy tym w żaden sposób nie wpływały na przepustowość od strony Huciska czy Podwala Grodzkiego. Z kolei otwarcie nowego odcinka trasy szybkiego ruchu z Elbląga do Gdańska owszem, wpłynęło na większy ruch w Gdańsku, ale nie w centrum. Więcej aut zaobserwowaliśmy głównie na Obwodnicy Południowej, Trasie Sucharskiego i tunelu pod Martwą Wisłą w kierunku Letnicy.

Kłopot dla kierowców i opóźnienia komunikacji miejskiejKierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Fragment łącznicy między przystankiem autobusowym przy Forum Gdańsk a wjazdem na Armii Krajowej będzie zwężony jeszcze przez kilka tygodni. Od poniedziałku trwa tam kolejny etap przebudowy układu drogowego Węzła Okopowa.

Korek na wjeździe na Armii Krajowej w ostatnich dniach mocno daje się we znaki kierowcom w centrum Gdańska.
Korek na wjeździe na Armii Krajowej w ostatnich dniach mocno daje się we znaki kierowcom w centrum Gdańska. fot. Maciej Korolczuk / Trojmiasto.pl
- Przebudowa polega na demontażu istniejących balustrad, częściowej rozbiórce murów oporowych, wykonaniu nowych oczepów oraz instalacji barieroporęczy. Dzięki wymianie dotychczasowych nienormatywnych i zdegradowanych balustrad poprawione zostanie bezpieczeństwo ruchu drogowego na Węźle - wyjaśnia Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Od początku tygodnia z korkami nierówną walkę prowadzą nie tylko kierowcy, ale także kierowcy autobusów komunikacji miejskiej. Stojące w korku auta blokują autobusom wjeżdżanie i wyjeżdżanie z zatoki autobusowej przy Forum Gdańsk. W środę po południu pasażerowie na wyjazd spod Bramy Wyżynnej w kierunku Armii Krajowej, Traktu św. Wojciecha i Podwala Przedmiejskiego tracili po kilka minut, podczas gdy normalnie wymiana pasażerów i odjazd z przystanku zabiera maksymalnie kilkadziesiąt sekund.

Zwężenie i związane z nim utrudnienia potrwają do 3 grudnia.
Zwężenie i związane z nim utrudnienia potrwają do 3 grudnia. graf. Trojmiasto.pl

Utrudnienia do początku grudniaJak dodaje rzecznik GZDiZ, od połowy września prowadzone są prace na murach przy łącznicy zjazdowej z ul. Okopowej w Podwale Przedmiejskie oraz łącznicy zjazdowej z al. Armii Krajowej w ul. Okopową.

- Rozpoczęty w poniedziałek etap prac obejmuje swoim zakresem roboty na łącznicy zjazdowej z ul. Wały Jagiellońskie w al. Armii Krajowej. W następnym etapie prowadzone będą roboty na murach północnych od strony zachodniej, tj. na łącznicy zjazdowej z Podwala Przedmiejskiego w ul. Wały Jagiellońskie - dodaje Kiljan.
W sumie poprawiony zostanie stan murów o długości 330 metrów. Koszt modernizacji wyniesie ok. 1 mln zł a jej zakończenie planowane jest na poniedziałek 3 grudnia.

Opinie (408) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.