Fakty i opinie

stat

Droga Różowa otwarta

Po dwóch dwupasmowych jezdniach ul. Lotników można już jeździć bez przeszkód.
Po dwóch dwupasmowych jezdniach ul. Lotników można już jeździć bez przeszkód. fot. trojmiasto.pl

Gdyńska Droga Różowa wreszcie skończona. Obie dwupasmowe jezdnie ul. Lotników są już otwarte dla kierowców.W czwartek 13 marca oddano do użytku drugą jezdnię ul Lotników, na odcinku od ul. Przemyskiej do ul. Stryjskiej. Pierwsza, przy torach kolejowych, była dostępna od listopada ub. r. Wówczas to kierowcy otrzymali do dyspozycji również dwie jezdnie na odcinku od ul. Wielkopolskiej do ul. Przemyskiej (wraz z przebudowanym skrzyżowaniem z ul. Wielkopolską oraz mostem nad rzeką Kaczą).

Droga Różowa stanowi alternatywę dla al. Zwycięstwa. Łączy centrum Gdyni z Orłowem.
Droga Różowa stanowi alternatywę dla al. Zwycięstwa. Łączy centrum Gdyni z Orłowem. mapa trojmiasto.pl
Za kilka tygodni oddany do użytku zostanie jeszcze przebudowany odcinek ul. Stryjskiej wraz z pętlą autobusową.

Trwająca od marca ubiegłego roku rozbudowa 700-metrowego odcinka ul. Lotników z jednopasmowej do czteropasmowej to czwarty i ostatni etap budowy tzw. Drogi Różowej. Kosztował 43 mln zł, z czego 43 proc. kwoty pozyskano z funduszy europejskich.

Droga Różowa (inna nazwa to Droga Gdyńska) ma zapewnić bezpośrednie połączenie południowo-zachodnich dzielnic Gdyni z centrum miasta. Do dziś jej budowa pochłonęła ok. 140 mln zł.

Budowa trwała etapami od połowy lat 90., na odcinku od Węzła Franciszki Cegielskiej pod wiaduktem na ul. Stryjskiej do skrzyżowania z ul. Wielkopolską.

Dwa lata temu zrealizowany został trzeci etap inwestycji - przebudowa skrzyżowania al. Zwycięstwa z ul. Wielkopolską, włączenie ul. Lotników w ul. Wielkopolską, budowa jezdni od ul. Sportowej do ul. Stryjskiej oraz budowa wiaduktów w ulicy Stryjskiej (nad torami PKP i wiadukt drogowy).

Droga Różowa to jednocześnie gdyńska część trójmiejskiej Drogi Czerwonej. Jej pierwsze szkice pojawiły się w latach 50., a od lat 70. planowana jest jako alternatywna dla al. Zwycięstwa (Gdynia), al. Niepodległości (Sopot) i al. Grunwaldzkiej (Gdańsk) arteria łącząca całe Trójmiasto.

Sopot planuje wpuścić swój odcienek Drogi Czerwonej w tunel, natomiast Gdańsk nie rozpoczął jeszcze żadnych prac nad swoim odcinkiem trasy.

Opinie (125)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.