• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Drożej w Poznaniu, taniej w Warszawie. Ile płacimy za parkowanie?

Ile płacimy za parkowanie w wybranych miastach w Polsce? Gdańsk jest drogi, ale nie najdroższy.
Ile płacimy za parkowanie w wybranych miastach w Polsce? Gdańsk jest drogi, ale nie najdroższy. źródło: www.picodi.com

Drożej niż w Gdańsku za godzinę parkowania w centrum miasta zapłacimy w Poznaniu, Wrocławiu czy Krakowie. Jednocześnie roczne abonamenty dla gdańszczan, którzy zostawiają auta w strefie płatnego parkowania, należą do najtańszych w kraju. Analitycy Picodi.com sprawdzili, ile kosztuje parkowanie samochodu w 48 stolicach i dużych miastach świata oraz jakie są ulgi dla mieszkańców stref.Opłaty za parkowanie w centrum Gdańska, Gdyni i Sopotu:

Zobacz wyniki (1209)
Autorzy raportu wyliczają, że za jedną godzinę parkowania najwięcej trzeba zapłacić we Wrocławiu i Poznaniu - 7 zł w ścisłym centrum miasta. Drugim najdroższym miastem jest Kraków, gdzie parkowanie na Starym Mieście kosztuje 6 zł.

Z kolei za abonament mieszkańca najwięcej muszą zapłacić mieszkańcy stolicy - 600 zł rocznie. Na drugim miejscu uplasował się Gorzów Wielkopolski - 400 zł, a na trzecim miejscu: Bydgoszcz, Poznań, Szczecin i Toruń - po 360 zł. Najtańszy roczny abonament dostępny jest w Kielcach (30 zł).

Stosunek wielkości stref płatnego parkowania względem powierzchni miasta w Polsce jest relatywnie niewielki: w Warszawie jest to 8,4 proc., w Krakowie - 5,9 proc., we Wrocławiu - 5,3 proc.

W Gdańsku cena parkowania w porównaniu z innymi miastami wojewódzkimi jest dość wysoka: do 5,5 zł za godzinę w ścisłym centrum (tyle też wynosi pierwsza godzina parkowania w Śródmiejskiej Strefie Parkowania w Gdyni). Za to abonament mieszkańca strefy, umożliwiający nielimitowane parkowanie w swojej podstrefie za 120 zł rocznie, jest jednym z najtańszych w kraju.

Czytaj więcej: Ile kosztuje parkowanie w Gdyni?

To jednak nie wszystko. Analitycy sprawdzili bowiem, po jaką kwotę trzeba będzie sięgnąć do kieszeni, wyjeżdżając autem za granicę.

Za granicą najdrożej w LondynieSpośród uwzględnionych w badaniu miast najdroższa jest stolica Wielkiej Brytanii. Cena jednej godziny postoju w Londynie sięga nawet 9,9 euro. W Amsterdamie za godzinę postoju w ścisłym centrum płaci się 7,5 euro, a w stolicy Norwegii, Oslo - 7,5 euro.

Przeanalizowano, ile kosztuje parkowanie w innych krajach.
Przeanalizowano, ile kosztuje parkowanie w innych krajach. źródło: picordi.com
Stawka godzinowa może różnić się w zależności od popytu na miejsca parkingowe w danym miejscu. Zazwyczaj im dalej od centrum, tym stawka jest niższa.

Gdzie parkować w Gdańsku, Gdyni i Sopocie?Najtańszym miastem w rankingu jest stolica Armenii, Erywań, gdzie godzina postoju w strefie płatnego parkowania została wyceniona na zaledwie 0,18 euro.

Pełny raport oraz metodologię badania można znaleźć tutaj.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (291)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »