Fakty i opinie

Druga fala Covid-19 czy trafniejsze testy?

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdzie zrobić test na koronawirusa bez skierowania?

Dane tylko pozornie mogą niepokoić. Jeśli będziemy zachowywać się rozważnie zwłaszcza w kwestii dystansu społecznego, koronawirus na Pomorzu nie powinien się szybko rozprzestrzeniać.
Dane tylko pozornie mogą niepokoić. Jeśli będziemy zachowywać się rozważnie zwłaszcza w kwestii dystansu społecznego, koronawirus na Pomorzu nie powinien się szybko rozprzestrzeniać. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Rosnąca liczba zakażonych osób w Polsce i na Pomorzu w ostatnich dniach może sugerować, że koronawirus znowu atakuje i może nadejść zapowiadana przez wielu druga fala zachorowań. Czy rzeczywiście? Gdy bliżej przyjrzeć się danym, okazuje się, że nie brakuje też dobrych informacji: najbardziej rośnie liczba testów negatywnych, za to znacznie lepiej badamy i diagnozujemy ogniska zachorowań.Obawiasz się zakażenia koronawirusem?

nie, ani trochę 17%
nie, ale martwię się o swoich bliskich 14%
trochę, wciąż mam wobec tej choroby mieszane uczucia 29%
tak, i mam nadzieję, że się przed nim ustrzegę 40%
zakończona Łącznie głosów: 3453
680, 575, 548, 658, 657, 615, 512 - to liczba nowych zakażeń koronawirusem w całej Polsce w ostatnim tygodniu. Liczba chorych w samym Trójmieście też jest wyższa, niż jeszcze w połowie lipca, choć głównie przez opisywaną już w portalu Trojmiasto.pl imprezę na katamaranie, a także ognisko wśród siatkarskiej drużyny Trefla Gdańsk.

Niektórzy zaczynają więc już wieszczyć kolejne ograniczenia, które może wprowadzić rząd, bo nadchodzić ma zapowiadana w kasandrycznych prognozach "druga fala" zachorowań na Covid-19.

Zobacz codzienne Raporty Sanepidu.I rzeczywiście, gdyby spojrzeć tylko na liczby nowych zachorowań, w oderwaniu od pozostałych statystyk, to można nawet odnieść wrażenie, że to jedyny logiczny wniosek, jaki można z tych danych wyciągnąć. Tymczasem może być zupełnie inaczej... Ale po kolei.

Liczba zakażeń rośnie? Cieszmy sięBrzmi absurdalnie? Tylko początkowo. Oczywiście każdy przypadek nowego zachorowania to żaden powód do radości, bo często są to mniejsze lub większe niedogodności (nawet u osób bezobjawowych, które przecież muszą się poddać kwarantannie), a czasem też zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Jeśli jednak spojrzymy na ogół zakażeń z punktu widzenia walki całego kraju z epidemią, to powinniśmy się cieszyć, że coraz lepiej wychodzi nam wykrywanie ognisk choroby. Nikt - z epidemiologami na czele - nie ma przecież wątpliwości, że zakażonych jest znacznie więcej, niż udaje się nam wykryć.

Zobacz także: Dyscyplina Tajwanu w walce z koronawirusem

Cała Polska już przecież wie, że większość zachorowań ostatnich tygodni to efekt zakrojonych na dużą skalę badań przesiewowych w śląskich kopalniach. To właśnie tam najczęściej pojawiają się kolejni chorzy, a dzięki testom udaje się ich izolować i zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

O tym, że tak właśnie jest, najlepiej świadczy wykres prezentujący procentowy rozkład pozytywnych i negatywnych testów na koronawirusa.

Co możemy na nim zobaczyć? Przede wszystkim to, że mimo większej liczby testów, wcale skokowo nie rośnie liczba chorych. Oznacza to, że albo wirus nie jest tak zaraźliwy, jak nam się wszystkim wcześniej wydawało albo przeprowadzamy testy u coraz większej liczby osób, które mają pokrewne objawy - na wszelki wypadek. I wynika z nich, że nie są one zakażone.

Już ponad 2,3 mln testów na koronawirusa w PolsceLiczba testów negatywnych rośnie bowiem znacznie szybciej, niż liczba pozytywnych. Przeprowadzono już ich w Polsce ponad 2 315 910 i śmiało można postawić tezę, że nie ma w naszym kraju lepiej zdiagnozowanego wirusa niż SARS-COV 2.

Z drugiej strony mamy jeszcze dane na temat śmiertelności. Dziś nie jest już tajemnicą, że koronawirus najbardziej groźny jest dla osób starszych i schorowanych. Oczywiście było kilka nagłośnionych przez media ofiar w młodym wieku, lecz bez wątpienia były to wyjątki potwierdzające regułę. Tymczasem mimo tego, że wciąż nie mamy szczepionki na koronawirusa, znacznie lepiej radzimy sobie z leczeniem jego skutków. Kilka przetestowanych terapii zostało szybko opisanych i choć nie mają stuprocentowej skuteczności, to nawet w Polsce liczba ofiar koronawirusa spada.

Więcej zakażeń, mniej zgonówPrzy coraz większej wykrywalności, nie tylko nie zwiększa się dzienna liczba ofiar, ale wręcz zmniejsza. Podczas, gdy początkowo mieliśmy nawet 40 zgonów dziennie, dziś liczba ta nie przekracza kilkunastu dziennie już od paru tygodni. Co więcej, linia trendu jest w tym przypadku ewidentnie spadkowa.

Jakie więc możemy wysnuć z tego wnioski? Na pewno nie czas na hurraoptymizn, bo jeszcze dużo przed nami, by pokonać epidemię. Nic nie wskazuje jednak także na to, że powinniśmy zacząć myśleć o przywracaniu ograniczeń i kolejnym lockdownie. Pod warunkiem, że będziemy stosować się do zaleceń dotyczących przede wszystkim dystansu społecznego oraz dezynfekcji rąk, bo z tym - jak doskonale wiemy - bywa różnie. Z biegiem czasu coraz bardziej frywolnie podchodzimy do wprowadzonych ograniczeń, a właśnie konsekwencja sprawi, że nie zostaną na nas nałożone kolejne.

Tymczasem już wiadomo, że jeszcze w sierpniu wejdzie w życie prawo, które umożliwi sprzedawcom i osobom w punktach usługowych odmowę obsługiwania osoby, która nie ma maseczki. W dużej mierze to od nas samych zależy, czy w najbliższych tygodniach nie będzie ono zaostrzane.

Opinie (410) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • A u nas Jarmark...

  Za tydzien dopiero u nas podskoczy... (po 14 dniach)
  Mala imprezka na katamaranie i ile zachorowan a tam zbiorowisko

  • 91 83

 • Te statystyki to pic na wodę

  Moja siostra miała wszystkie dolegliwości, jak dla koronawirusa, oprócz duszności i dlatego sanepid odmówił jej badania
  Z kolei moja koleżanka miała styczność z osoba chora i tez jej odmówili wykonania testu...

  • 100 23

 • Ekspert

  Super rzetelny artykuł. Wypowiedział się na temat epidemii- dziennikarz. A jakieś podparcie się autorytetem lekarza? Wnioskuje jedno, Trójmiasto.pl ogłosiło praktycznie koniec pandemii, kogoś to może tam dotyczy, górników, jak ktoś umrze to starszy (w domyśle, już nie nie szkoda?).
  Paranoja.
  Lepiej wybierzcie się na pas nadmorski w niedziele i zdajcie relacje jak Ci wspomniani Ślązacy przeciskają się na plaże w tłumie ludzi.

  • 46 51

 • Wirus był i będzie zawsze także nie ma kolejnej fali bo wirus nie zniknie :)
  Ktoś na niego zwrocił uwagę stąd cały cyrk. Takich wirusów są miliony.
  Przypominam jedynie, że wirus spowodował spadek ogólnej umieralności obywateli w Polsce. Taka to epidemia.
  Rok temu takie przypadki powodował oficjalnie wirus grypy, obecnie koronawirus

  • 132 37

 • Wypłaszczamy krzywą na poziomie 600+

  jest sukces!

  • 40 15

 • lepiej wirusologa

  lekarze słabo się orientują

  • 10 3

 • Testy dają średnio 2% wyników fałszywie dodatnich. Z wykresu wynika, że mniej więcej właśnie tyle jest wymazywanych covidów. Wnioski niech każdy wyciągnie sam.

  • 25 28

 • A w komentarzach standardowo- Januszowy kod zero-jedynkowy w akcji, niezależnie jaki wariant, i tak źle i tak niedobrze;)
  Zrobią jarmark- "źłe, tragedia, chcą nas wybić, spiski, masoni, 5g"...
  Nie zrobiliby jarmarku- "co, jak to, co z turystyką, dla urzędników miasta nic się nie liczy, co z biznesem, jestesmy w ogonie", .

  • 59 10

 • Tendencyjny i prorzadowy

  Tendencyjny i prorzadowy artykul z podtekstem ze wirus nie jest grozny

  • 48 64

 • Amerykanów umarło już więcej od wirusa

  niż poległo podczas wojny w Wietnamie, na północy Włoch wymarło całe pokolenie 60+

  • 9 36

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.