• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dwa nowe trolejbusy na Gwiazdkę

Patsz
17 grudnia 2023, godz. 09:00 
Opinie (120)
Jeden z dostarczonych pojazdów jest już w zajezdni przy ul. Zakręt do Oksywia. Jeden z dostarczonych pojazdów jest już w zajezdni przy ul. Zakręt do Oksywia.

Pierwotnie Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej chciało zamówić sześć krótkich trolejbusów o długości między 11,5 m a 13,5 m, ale trzeba było zrewidować plany. Przewoźnik złożył zamówienie na dwa pojazdy, ale o długości 17,5-18,5 m. Jeden właśnie dotarł, drugi dotrze na Gwiazdkę.Jak oceniasz jakość taboru komunikacji w Gdyni?

Rok temu do przetargu stanął jeden producent - spółka Solaris Bus & Coach. Zaoferowała cenę 8 856 000 zł. Budżet PKT wynosił 8 979 000 zł, więc oferta zmieściła się w budżecie przewoźnika.

Prezent na Gwiazdkę, ale na ulicach dopiero w styczniuTrzeba było czekać rok na ich dostarczenie, ale jeden egzemplarz już trafił do zajezdni. Drugi pojazd zostanie dostarczony do Gdyni do 20 grudnia, czyli jeszcze przed Gwiazdką. Obydwa wyjadą na ulice w styczniu.Razem z obecną dostawą PKT będzie posiadało 18 Solarisów Trollino 18.

Nowe trolejbusy przegubowe są wyposażone w baterie litowo-tytanowe LTO, dzięki którym mogą przejechać ponad 20 kilometrów poza siecią trakcyjną. Standardowo posiadają klimatyzację, ogrzewanie, monitoring oraz elektroniczne wyświetlacze.

Są również przystosowane dla osób z niesprawnościami. Ich specyfikacja jest identyczna z obecnie jeżdżącymi trolejbusami.

Rozkład jazdy ZKM w GdyniSpokój władz Gdyni dzięki trolejbusomWładze miasta twierdzą, że kolejne pojazdy zapewniają im spokój.

- Często powtarzam, że w Gdyni zaczęliśmy z elektromobilnością jeszcze zanim to hasło powstało, bo przecież pierwsze trolejbusy wyruszyły na ulice kilkadziesiąt lat temu. To powód, dla którego dziś tak dobrze nam idzie, jeśli chodzi o zeroemisyjną komunikację miejską. Nie stresują nas żadne ustawowe limity, które należy wyrabiać w zakresie tego typu pojazdów, bo dla nas są po prostu oczywiste do spełnienia, w głównej mierze dzięki flocie trolejbusowej - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
Dodajmy, że w listopadzie PKT wystawiło na sprzedaż siedem starszych trolejbusów:

  • dwa trolejbusy Solaris Trollino 12T wyprodukowane w 2001 r.,
  • jeden trolejbus Solaris Trollino 12AC z 2003 r.,
  • dwa autobusy Solaris Urbino 12 z 2001 i 2002 r. przebudowane na trolejbusy w 2012 i 2013 r.,
  • dwa autobusy Mercedes-Benz O530 Citaro z 2002 r. przebudowane na trolejbusy w 2011 r.


Wyjątkowe trolejbusy wystawione na sprzedaż Wyjątkowe trolejbusy wystawione na sprzedaż

Quiz Komunikacja w Trójmieście Średni wynik 51%

Komunikacja w Trójmieście

Rozpocznij quiz
Patsz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (120)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane