• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dwa odcinki Długiego Pobrzeża mają być gotowe przed wakacjami

Maciej Korolczuk
16 lutego 2024, godz. 14:20 
Opinie (83)
Najnowszy artykuł na ten temat Do majówki sporo zmian na Długim Pobrzeżu
Do wakacji mają być gotowe dwa skrajne fragmenty pobrzeża. Utrudnienia mogą występować na środkowym odcinku - przy Żurawiu. Do wakacji mają być gotowe dwa skrajne fragmenty pobrzeża. Utrudnienia mogą występować na środkowym odcinku - przy Żurawiu.

Nie w połowie wakacji, a kilka tygodni wcześniej miasto udostępni dwa z trzech remontowanych odcinków Długiego PobrzeżaMapka w Gdańsku. Najdłużej - bo do połowy przyszłego roku - potrwają prace na odcinku środkowym przy Żurawiu, gdzie od czwartku, 22 lutego, przez około trzy tygodnie ze względu na prace odkrywkowe trzeba będzie zamknąć przejście.



Kolejne spotkanie urzędników z przedsiębiorcami z remontowanego Długiego Pobrzeża odbyło się w czwartek w dawnej siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej przy Długim Targu.

Przedstawiciele magistratu przedstawili zaktualizowany harmonogram prac. Wynika z niego, że do wakacji uda się udostępnić zarówno odcinek między Zieloną Bramą a kładką obrotową (w czerwcu), jak i fragment nabrzeża między Muzeum Morskim a Bramą Straganiarską (w lipcu).

Przypomnijmy, że jeszcze w połowie grudnia, gdy miasto informowało o rocznym opóźnieniu środkowego odcinka przy Żurawiu, dwa skrajne fragmenty miały być gotowe dopiero na przełomie lipca i sierpnia.

Remont Długiego Pobrzeża złapał roczne opóźnienie Remont Długiego Pobrzeża złapał roczne opóźnienie
  • Odcinki 1A i 1B mają być gotowe przed wakacjami.
  • Odcinki 1A i 1B mają być gotowe przed wakacjami.
- Pracujemy nad tym, aby zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, przedsiębiorców i turystów oba skrajne odcinki zostały otwarte dla pieszych wcześniej, niż dotychczas planowaliśmy. Nawierzchnia na fragmencie od Zielonej Bramy do Bramy św. Ducha włącznie będzie gotowa już z początkiem czerwca 2024 - zapowiada Joanna Bieganowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Przejście możliwe, ale wąskie



Obecnie przejście Długim Pobrzeżem jest możliwe, ale mocno ograniczone płotem oddzielającym trakt pieszy od placu budowy. Miejscami szerokość przejścia wynosi mniej niż metr.

Płot to też - jak mówią przedsiębiorcy - skuteczna bariera przed turystami i potencjalnymi klientami. Wygrodzenie w wielu miejscach ogranicza światło dzienne i miejsce na wystawienie ogródków, a od strony Wyspy Spichrzów całkowicie zasłania widoczność.

O udostępnienie pobrzeża w sezonie wakacyjnym od wielu miesięcy apelowali prowadzący tam swoje biznesy. Podczas spotkań z urzędnikami i w pismach kierowanych do UM podkreślali, że znaczną większość zysków (nawet 80 proc.) generuje sezon letni, a zamknięcie pobrzeża podczas wakacji może doprowadzić do bankructwa wielu z nich.

Kilkukrotnie zwracano też uwagę, że jeśli ich postulaty nie zostaną uwzględnione, rozpocznie się protest, a prace na Długim Pobrzeżu zostaną zablokowane.

  • Obecnie przejście pobrzeżem jest możliwe, ale w kilku miejscach utrudnione i wąskie. Płot ogranicza nie tylko miejsce, ale też dostęp do światła dziennego.
  • Obecnie przejście pobrzeżem jest możliwe, ale w kilku miejscach utrudnione i wąskie. Płot ogranicza nie tylko miejsce, ale też dostęp do światła dziennego.
  • Obecnie przejście pobrzeżem jest możliwe, ale w kilku miejscach utrudnione i wąskie. Płot ogranicza nie tylko miejsce, ale też dostęp do światła dziennego.
  • Obecnie przejście pobrzeżem jest możliwe, ale w kilku miejscach utrudnione i wąskie. Płot ogranicza nie tylko miejsce, ale też dostęp do światła dziennego.
  • Obecnie przejście pobrzeżem jest możliwe, ale w kilku miejscach utrudnione i wąskie. Płot ogranicza nie tylko miejsce, ale też dostęp do światła dziennego.
  • Obecnie przejście pobrzeżem jest możliwe, ale w kilku miejscach utrudnione i wąskie. Płot ogranicza nie tylko miejsce, ale też dostęp do światła dziennego.

Konieczne prace odkrywkowe przy Żurawiu



Podczas czwartkowego spotkania sporo emocji wzbudziła informacja o planowanym punktowym zamknięciu pobrzeża na wysokości Żurawia. Wykonawca musi tam przeprowadzić prace odkrywkowe, co spowoduje zamknięcie przejścia wzdłuż Motławy.

Do lokali użytkowych i sklepów będzie można dojść z obu stron obiektu, od Długiego lub Rybackiego Pobrzeża.

Rozpoczęcie prac przy Żurawiu zaplanowano na czwartek 22 lutego. Wstępnie utrudnienia mają potrwać ok. trzech tygodni.



Strzok zaprzecza, Majewski apeluje



W spotkaniu przedsiębiorców z przedstawicielami magistratu udział wziął m.in. były Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok, który zaprzeczał, że pełniąc stanowisko konserwatora odrzucił wniosek inwestora o przeprowadzenie robót odkrywkowych.

Na sali był też radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Majewski, zapowiadając, że w imieniu przedsiębiorców będzie apelować do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, by ten na czas prowadzonych prac nie pobierał od przedsiębiorców opłat za korzystanie z ogródków i koncesji.

Miejsca

Opinie (83) 5 zablokowanych

  • Wczoraj sprzatali smieci kolo dworca dzis koncza remont nabrzeza

    • 6 2

  • Zadajmy sobie pytanie? (3)

    Dzień dobry,
    Zadajmy sobie pytanie? Co jest najważniejsze w tym projekcie?
    Czy modernizacja nabrzeża zgodnie z zachowaniem sztuki budowlanej związanej z trudnymi często niespodziewanymi problemami hydrotechnicznymi coś co można stworzyć i zachować na wiele lat , czy też otwarcie pod presja restauratorów .
    którzy podczas napraw i tak będą protestować.
    Pozdrawiam
    źyczę miłego dnia

    • 83 14

    • Ok, ale przez pierwszy rok , nic tam sie nie działo, codziennie tamtędy chodzę i tygodniami widziałem 1 człowieka na budowie (1)

      • 11 4

      • Adam Jezierski- antykwariusz

        Myślę, że komuś bardzo zależało i nadał bardzo zależy, żeby ten remont trwał jak najdłużej.
        Co najmniej tak długo jak remont na Ogarnej.

        • 12 4

    • A nie da się zachować sxtuki.budowlanej i zakończyć te proste prace budowlane w kilka tygodni? Zadajmy sobie pytanie czy te nieskomplikowane prace muszą trwać 2 lata?

      • 2 6

  • Odradzam spacerow calym pobrzezem (4)

    Kij z tym płotem i wąskim przejściem,ale w tej chwili te płyty są pozapadane i połamane w większości i na dodatek się pozapadaly ,a najgorsze,że zebrała się pod nimi woda i gwarantuje,że przejście tamtędy o tej porze roku kończy się zazwyczaj mokrymi,butami,stopami,a nawet skreconymi kostkami. Fatalna sprawa i fatalny dyskomfort

    • 33 14

    • To tam nie spaceruj (1)

      • 4 3

      • Nie spaceruje, Gdańsk to mem, lepiej przejsc sie po lesie

        • 1 2

    • dzieki ze, topiszesz.przyjechalem zLondynu po dlugiejnieobecnosci. Tez to zauwazylem. Takie zaniedbanie (1)

      gdzie polowa plyt jest polamana daje sie zauwazyc. Dodam ze kupilem bilet miesieczny bo wygodniej i nie marnujesz czasu na odbijanie itp. po dwoch tygodniach reszta na zmarnowanie bo ani zwrotu ani mozliwosci oddania innym.

      • 1 4

      • Coś kręcisz, w Londynie jest tak samo

        Do czytnika przykładasz kartę przedpłaconą Oyster, lub własną kartę płatniczą i pobiera ci kasę

        • 0 0

  • Kolejne celowe przeinaczenie pana dzienikarza

    Pan Strzok nie zaprzeczyl by odrzucil wniosek, poprosil o podanie czy i kiedy takowy wpłną do jego urzędu ponieważ nic mu o tym nie wiadomo. Stwierdził natomiast że Miasto i DRMG zaakceptowało projekt młodego wieć mało doświadczonego biura inżynierskiego które wygrało przetarg rażąco niska ceną ok. 350 tys zł, podczas gdy dwa inne, doświadczone biura, Ingeo i Projmors, chciały ok 800-850 tysięcy zł. Prawo mówi że można odrzucić ofertę z rażąco zaniżoną ceną ale Miasto tego nie zrobiło. "Odkrywki archeologiczne" o które rzekomo miasto miało wystąpić do konserwatora w istocie nie pozwalały by ocenić stanu istniejących ścianek szczelnych wykonanych w PRL "chyba że projektant miałby rentgena w oczach" i przejrzał na wskroś warstwy ziemi i powojennego gruzu aż do poziomu Motławy.... Natomiast Projektant nie zlecił absolutnie kluczowych w takich projektach inwentaryzacji podwodnych których dokonują nurkowie. Nie zlecił badań geologicznych dna Motławy wzdłuż nabrzeża. Wykonał mało istotne ale dużo tańsze badania ale tylko po stronie lądu. Zaprojektował nabrzeże o konstrukcji czysto teoretycznej, z Palami PCR pod kątem zamiast optymalnie właściwych typowych kotwień, nie bacząc że nie ma jak wprowadzić na brzeg 150-tonowej palownicy dla tego systemu. lDRMG przyjęło taki mało odpowiadajacy rzeczywistości projekt i przekazało go Wykonawcy ( m.in. Doraco), który gdy zobaczył wartość tego opracowania, zaczał je kwestionować ( i słusznie!) ze wszystkiemi tego konsekwencjami. Miasto zaś oczywiście na swych stronach internetowych zrzuca winę na byłego konserwatora zabytków, który na koniec swego wystąpienia podsumował że od samego początku jego pracy na tym stanowisku Miasto z przyczyn politycznych usiłowało swoją indolencję i brak profesjonalizmu w kwestiach inwestycyjnych zrzucać bezpodstawnie na jego osobę. Panie z DRMG nie odpowiedziały na żaden z merytorycznych zarzutów.

    • 10 3

  • A jak wyglada prawda? (2)

    Strzok wydał pozytywną opinię o architektonicznej formie ( ale nie o konstrukcyjnym projekcie który nie podlegal jego ocenie) zaraz jak tylko objął urząd konserwatora, w lipcu 2019. Odkrywki archeologiczne" o które rzekomo miasto miało wystąpić do konserwatora w istocie nie pozwalały by ocenić stanu istniejących ścianek szczelnych wykonanych w PRL "chyba że projektant miałby rentgena w oczach" i przejrzał na wskroś warstwy ziemi i powojennego gruzu aż do poziomu Motławy.... Natomiast Projektant nie zlecił absolutnie kluczowych w takich projektach inwentaryzacji podwodnych których dokonują nurkowie. Nie zlecił badań geologicznych dna Motławy wzdłuż nabrzeża. Wykonał mało istotne ale dużo tańsze badania ale tylko po stronie lądu. Zaprojektował nabrzeże o konstrukcji czysto teoretycznej, z Palami PCR pod kątem zamiast optymalnie właściwych typowych kotwień, nie bacząc że nie ma jak wprowadzić na brzeg 150-tonowej palownicy dla tego systemu. lDRMG przyjęło taki mało odpowiadajacy rzeczywistości projekt i przekazało go Wykonawcy ( m.in. Doraco), który gdy zobaczył wartość tego opracowania, zaczał je kwestionować ( i słusznie!) ze wszystkiemi tego konsekwencjami. No i mamy rok albo i dwa dłuższy proces.

    • 5 4

    • tak, tak nalepiej gdyby miasto zleciło to firmie niejakiego Korzenia skuplowanwgo ze strefą, podobno prestiżową. Alleluja.

      • 1 1

    • dziękuję za rzeczowe wyjaśnienie

      na etapie pierwszego przetargu moja firma analizowała materiały dotyczące remontu palmiarni w oliwie
      to nie miało prawa się udać
      (np elektronika sterująca klimatem w budynku który miał być modernizowany w drugim etapie)
      takie wadliwe zamówienia to typowe u publicznych inwestorów

      • 0 0

  • Aaa

    A kogo to obchodzi poza turystami ktoś tam jeszcze mieszka

    • 2 6

  • Niewieze co czmzytam-banda pazernych knajpiazy ktozy latami nachapali sie milionow teraz terroryzuje tych na ktorych zarabia...

    • 5 3

  • Wywalić białą flotę poza Starówkę (1)

    Inwestuje się dużo pieniędzy w remont nabrzeża aby starocie z Białej Floty je dewastowały. Jakiś dziwny układ, któremu nikt nie jest w stanie się sprzeciwić. Jakiś czas temu statek rozwalił granitowe piękne nabrzeże i odbudowali już zwykłe betonowe. Wszystkie miejsca dla małych jednostek turystycznych które nie niszczą nabrzeży i dofinansowują turystykę miasta są zajęte przez pordzewiałe rupiecie. Kiedy coś się zmieni ?

    • 4 4

    • Poważnie???

      Czy naprawdę wiesz, o czym piszesz. Przecież dla Naszego miasta jest to najlepsze miejsce "postojowe" dla białej floty.

      • 1 1

  • czekam (1)

    czekam az poprowadza promenadę spacerowa przez Nowy Port, tereny postoczniowe, Mlyniska, Letnice do Sopot ( powrot statkim do Gdanska ( z czestotliwoscia kursu co pol godziny - (taka mala wenecja sic!)

    • 2 3

    • Brednie, nad morzem jest

      • 1 2

  • Klasyka (1)

    Czyli najpierw zbudowali kładkę żeby teraz i tak ją zamknąć?

    • 7 2

    • W weekendy powinna być otwarta

      Na tym fragmencie przecież nic nie robią

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane