Fakty i opinie

stat

Film o Wrzeszczu, jakiego nie znacie

artykuł historyczny

Fragmenty filmu "Wrzeszcz dawniej i dziś".

Historia Wrzeszcza, widziana okiem reżysera-pasjonata, bodaj najstarszego żyjącego filmowca w Gdańsku. W filmowym dokumencie pt."Wrzeszcz dawniej i dziś" unikatowe, archiwalne materiały filmowe i dokumentalne przeplatają się ze współczesnością. Pokaz filmu w czwartek na Politechnice Gdańskiej.Al. Zwycięstwa z początku ub. stulecia.
Al. Zwycięstwa z początku ub. stulecia. mat. archiwalne
Jedna z wrzeszczańskich kawiarni.
Jedna z wrzeszczańskich kawiarni. mat. archiwalne
Co Wrzeszcz zawdzięcza naukowcowi i burmistrzowi, Danielowi Gralathowi? Jak wyglądała przedwojenna aleja Zwycięstwa, nosząca wówczas nazwę alei Lipowej od 1416 holenderskich lip, zasadzonych po jej obu stronach? Kim był Henryk Hubertus Jabłoński, jeden z najsławniejszych mieszkańców tej części Wrzeszcza i dlaczego pod koniec XIX wieku tę dzielnicę nazywano "wsią ogrodów"?

Historię Wrzeszcza, jednej z piękniejszych dzielnic Gdańska, odkrywa w swoim dokumencie pt. "Wrzeszcz dawniej i dziś" Jan Butowski, 83-letni gdański filmowiec, który na swoim koncie ma już kilkanaście zrealizowanych filmów, m.in. o dawnym Sopocie czy Oliwie.

- Od zawsze zbierałem stare pocztówki, a kręcenie filmów to moja pasja, którą realizuję od lat. Cechami wspólnymi dla większości moich filmów jest przede wszystkim historia, patriotyzm, kultura oraz religia - mówi Jan Butowski.

Przy swoich dokumentach najstarszy gdański filmowiec korzysta m.in. z archiwalnych materiałów filmowych i fotografii, które pasjami zbierał od dziecka.

Dokument "Wrzeszcz dawniej i dziś" pokazuje malowniczą dzielnicę, uchwyconą na starych pocztówkach i fotografiach, w tym okolice Jaśkowej Doliny. Zobaczyć też w nim można, jak w czasach świetności wyglądał Teatr Leśny i koszary.

Film opisuje też dzieje wrzeszczańskich kościołów, nieistniejących cmentarzy, a także początki klubów sportowych Lechia i Gedania.

Narratorem w dokumencie jest Andrzej Januszajtis, pasjonat i znawca Gdańska, który wraz z Ryszardem Szwochem był historycznym konsultantem filmu.

Premierowy pokaz filmu odbędzie się na Politechnice Gdańskiej, w ramach imprezy z cyklu "Politechnika Otwarta", 18 lutego 2010 (czwartek) o godz. 17:00, w sali 300 Gmachu Głównego.

Płytę DVD, w cenie od ok. 20 do 35 zł, można dostać w trójmiejskich księgarniach.

Opinie (108) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.