Fakty i opinie

Galerie handlowe otwarte. Klienci powoli wracają

Najnowszy artukuł na ten temat

Polska otwiera granice, lotniska chcą więcej

W Forum Gdańsk rano było dość pusto, ale po południu pojawiło się już więcej klientów. Zapytaliśmy ich, czy brakowało im zakupów w takich obiektach.

Po ponad miesięcznej przerwie otwarto dziś galerie handlowe w całej Polsce. Nie wszystkie sklepy otworzono jednak pierwszego dnia. Być może dlatego klienci nie szturmowali drzwi do centrów handlowych od samego rana, pojawili się w nich dopiero koło południa.Odwiedzisz w najbliższych dniach galerię handlową?

już to zrobiła(e)m 8%
tak, brakowało mi możliwości zrobienia takich zakupów, online to nie to samo 10%
być może przejdę się i rzucę okiem, jak to teraz wygląda 14%
nie, będę na razie unikać takich miejsc 68%
zakończona Łącznie głosów: 3242

Galeria Bałtycka wita otwartymi drzwiamiJuż przed godz. 9 szeroko otwarte drzwi do Galerii Bałtyckiej we Wrzeszczu zachęcały klientów do wejścia. Zabieg reklamowy? Pewnie tak, ale przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa, bo otwartych drzwi nie trzeba dotykać.

Zaraz za wejściem duża tablica prezentująca zasady handlu podczas zaostrzonego reżimu sanitarnego. Mało kto się przed nią zatrzymuje, ale goście wiedzą, co mają robić. Wszyscy, których spotkaliśmy, mieli na sobie maseczki ochronne. Z rękawiczkami gorzej, ale nic dziwnego: ich koszt wzrósł ostatnio z 20 do 80 zł za opakowanie zawierające 100 sztuk.

Od samego rana otwarta lub przygotowywana do otwarcia była mniej więcej połowa sklepów. Sprzedawcy otwierali kwiaciarnie, sklepy jubilerskie, z zabawkami, odzieżowe. Czynne były księgarnie, w tym Empik, o którym media informowały, że zamknie kilkadziesiąt sklepów w całym kraju. Nieczynne były natomiast punkty gastronomiczne oraz ustawione na korytarzach punkty usługowe, tzw. wyspy. Za opuszczonymi roletami nie było widać ruchu w sklepach należących do sieci LPP: Reserved, Cropp, House, Sinsay. Ta firma także planuje ograniczenie swojej działalności w centrach handlowych.

Nie ma szturmu na Galerię Bałtycką we Wrzeszczu. Stan na godz. 9 ranoCentra handlowe w Trójmieście - godziny otwarcia i aktualne informacjeForum Gdańsk - klienci pojawili się po południuPodobna sytuacja ma miejsce w Forum Gdańsk. Od rana otwarty był salon Empiku, zamknięte za to sklepy grupy LPP - według naszych informacji toczą się rozmowy z właścicielami FG o ewentualnej renegocjacji umowy najmu.O tym, że taki scenariusz jest rozważany, media informowały już w trakcie majówki.

- Po częściowym otwarciu handlu przepustowość, ruch w sklepach, dramatycznie spadnie w stosunku do poziomów, jakie mieliśmy przed kryzysem. To oczywista konsekwencja koniecznych z punktu widzenia bezpieczeństwa ograniczeń. Obroty spadną również dlatego, że wielu Polaków w obawie przed ryzykiem utraty pracy będzie ograniczać zakupy. Tymczasem czynsze, które obecnie są zamrożone, automatycznie wrócą do poziomów zapisanych w umowach sprzed kryzysu - mówił w rozmowie z Business Insider Polska Igor Klaja, prezes firmy OTCF, właściciela 4F.
Jest też trzecia grupa najemców, którzy podjęli decyzję o skróceniu godzin pracy i nieco późniejszym otwarciu sklepów.

Centrum Riviera w Gdyni - klienci od rana, ale nieliczniSporo aut na parkingu pod Rivierą.

W gdyńskiej Rivierze już po godz. 9:20 na wjazd na parking czekało kilka samochodów, ale głównie dlatego, że rogatki darmowego postoju podnoszone są punktualnie o godz. 9:30. Przed godz. 10 parking szybko się zapełniał, ale w zdecydowanej większości były to auta pracowników. Klientów było niewielu, bo otwarta była tylko część spożywcza, kiosk z gazetami i piekarnia. One działały przez cały czas zamknięcia pozostałej części Riviery.

Tuż przed godz. 10 przed głównym wejściem do strefy pasażowej stało ledwie kilka osób.
Na wejście do Riviery czekało przed otwarciem zaledwie kilka osób.
Na wejście do Riviery czekało przed otwarciem zaledwie kilka osób. fot. Trojmiasto.pl


Klif - prezenty za zakupy onlineGdyńska galeria Klif otwarta jest od godz. 9 i działać będzie do godz. 21 od poniedziałku do soboty, a w niedziele handlowe w godz. 10-20.

Działają już salony odzieżowe, obuwnicze, księgarnia, salony z biżuterią, sklepy sportowe oraz z wyposażeniem wnętrz i elektroniką. Zamknięta jest siłownia i zakład fryzjerski, a w restauracjach jedzenie serwowane jest jedynie na wynos.

W Galerii Klif jednorazowo może przebywać maksymalnie 1750 osób oraz po jednej osobie na 15 m kw. każdego z otwartych sklepów.

- Klif zawsze stawiał na komfort, jaki daje jego kameralna i spokojna przestrzeń. W obecnej sytuacji ta zaleta staje się jeszcze ważniejsza. W Galerii Klif będzie można zrobić zakupy w spokoju, nie narażając się na ryzyko złamania zasad społecznej izolacji, w tym dystansu od drugiej osoby - mówi Mariola Rogóż, dyrektor Galerii Klif.
W sklepach Galerii Klif nadal można też kupować online. Za zakupy można otrzymać prezent w postaci karty podarunkowej Klif na kolejne zakupy, który będzie można wykorzystać w sklepach stacjonarnych.

Madison - większość sklepów otwartaW Galerii Madison od poniedziałku, 4 maja, działa zdecydowana większość sklepów, choć nie wszystkie otworzyły się z samego rana.

- Informacja o otwarciu sklepów pojawiła się dość późno, dlatego nie wszyscy otworzyli się z samego rana. Mimo wszystko jesteśmy pod wrażeniem przygotowania najemców - mówi Katarzyna Łaszkiewicz z Działu Marketingu Galerii Madison.
W trakcie zamknięcia kilkoro najemców poświęciło czas na remonty swoich sklepów. W kwestii LPP nie ma na razie mowy, by jedyny sklep grupy znajdujący się w Madisonie już wcześniej miał zostać zamknięty.

- Zgodnie z rozporządzeniem z marca umowy były zawieszone i teraz jest czas na negocjacje oraz rozmowy. Jako zarządca czekamy na przedstawienie ofert. Jeśli chodzi o LPP, to w Madisonie jest tylko jeden ich sklep - Mohito. Jak na razie żadne informacje, jakoby mielibyśmy zakończyć współpracę, nie dotarły do nas. Mamy też kilka sklepów, które remontowały się w trakcie pandemii - mowa tutaj o pasmanterii, sklepie zoologicznym czy marce New Yorker. Trochę się dzieje i tutaj wszystko wygląda bardzo obiecująco. Mamy nadzieję, że klienci wrócą i przy zachowaniu odpowiednich norm bezpieczeństwa wszystko będzie dobrze - kończy Katarzyna Łaszkiewicz.

Handlowcy spodziewają się mniejszych obrotówChoć jeszcze kilkanaście dni temu wydawało się, że na otwarcie centrów handlowych poczekamy znacznie dłużej, ich zarządcy i właściciele wcale nie otwierają szampanów. Wszyscy szykują się na spory spadek frekwencji w obiektach, a także zauważalnie mniejsze wydatki odwiedzających.

- Taka sytuacja może potrwać do czasu powszechnych szczepień lub wygaśnięcia pandemii. Przewidujemy, że klienci dziś chętniej będą wybierać mniejsze obiekty handlowe i większe formaty handlowe i usługowe, w których unikną dużych skupisk ludzi. To wszystko będzie miało duże odzwierciedlenie w wynikach firm, zarówno centrów, jak i sieci handlowych - informuje Anna Szmeja, prezes Retail Institute, który na co dzień bada sytuację w polskim handlu, a zwłaszcza w centrach handlowych.
Jej zdaniem kryzys wywołany pandemią jedynie przyspieszył decyzję niektórych firm o zamknięciu części sklepów. Teraz doszły do tego takie argumenty, jak: brak przychodów przez półtora miesiąca i niezbędne cięcie kosztów.

- Firmy handlowe walczą o przetrwanie. Nie dziwi mnie, że sieci nie otworzą wszystkich sklepów. Te, które są obecne w wielu różnych miejscach w jednym mieście, już wytypowały do ponownych otwarć tylko te galerie, w których przed kryzysem miały najwyższy przychód lub gdzie mają szansę renegocjować czynsz. Jednak wiele sieci otworzy się we wszystkich lokalizacjach, a skalę problemu trudno ocenić przed pełnym przeanalizowaniem sytuacji - wyjaśnia Anna Szmeja.

Nowe zasady działania galerii handlowychPrzypomnijmy: od 4 maja sklepy w galeriach handlowych mogą działać, choć pod pewnym rygorem:
  • na 15 m kw. sklepu może przebywać tylko jedna osoba,
  • klienci muszą przestrzegać zasady dystansu 2 metrów,
  • wszyscy muszą zasłaniać usta i nos,
  • restauracje mogą sprzedawać tylko na wynos,
  • zamknięte są place zabaw, siłownie, kina i wszystkie miejsca relaksu,
  • na parkingach ma być zajęte co drugie miejsce.
  • nie obowiązują już godziny tylko dla seniorów.

Opinie (332) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.