• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk straci ostatni bank?

Mikołaj Chrzan, Michał Tusk
8 stycznia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Chińczycy chcą kupić resztę BPH
GE Money Bank, ostatni bank, który ma siedzibę w Gdańsku, najprawdopodobniej przeniesie swoją centralę do Warszawy. GE Money Bank, ostatni bank, który ma siedzibę w Gdańsku, najprawdopodobniej przeniesie swoją centralę do Warszawy.

Centrala GE Money Banku ma przeprowadzić się do Warszawy. Powód? Planowana fuzja GE Money Banku i części Banku BPH, mocno zakorzenionego w stolicy. - Jeśli do tego dojdzie, będzie to wielka strata dla Gdańska - mówią samorządowcy.



Utrata centrali dużego banku to dla miasta:

Amerykański GE Money to jedyny ogólnopolski bank mający swoją siedzibę w Gdańsku. Zatrudnia na Pomorzu ponad dwa tysiące pracowników. W planach miało być ich jeszcze więcej. Po to, by ich pomieścić bank zapowiadał budowę nowoczesnego biurowca w Gdańsku, przy Hali Olivii.

- To najlepsze miejsce na główną siedzibę banku - mówiła w 2006 r. rzeczniczka firmy Aleksandra Kwiatkowska.

Do rozpoczęcia budowy jednak nie doszło. Rozpoczęły się za to przygotowania do zakupu przez GE Money Banku mniejszego banku, mini-BPH (powstał w 2007 r. po podziale Banku Przemysłowego-Handlowego).

Na zakup mini-BPH musi się jeszcze zgodzić Komisja Nadzoru Finansowego, ale bankowcy spodziewają się, że ta będzie pozytywna. - Przejęcie nastąpi najprawdopodobniej w pierwszym kwartale tego roku - mówi Hugh Gillanders, rzecznik GE Money w Europie.

- Najciekawsze jest jednak to, że role się odwróciły: przejmowany jest przejmującym - opowiada proszący o anonimowość ekspert od rynku bankowego. - Amerykanie postawili na wiodącą rolę kupowanego mini-BPH. Za tym poszły już zmiany w zarządzie gdańskiego GE Money Banku. Teraz wszyscy spodziewają się, że kolejnym ruchem będzie przeniesienie siedziby nowego banku do Warszawy.

Częściowym potwierdzeniem tych informacji jest rezygnacja z pracy Mariusza Karpińskiego, prezesa GE Money Banku, uznawanego za jednego z najzdolniejszych bankowców w Polsce, twórcę sukces GE Money Banku. "Chciał kontynuować karierę poza firmą" - napisano pod koniec grudnia w komunikacie prasowym. Z Karpińskim nie udało nam się wczoraj skontaktować.

Pracownicy mini-BPH w Warszawie mówią nieoficjalnie: - Biznes jest w Warszawie, a nie w Gdańsku. Strategii działania po fuzji jeszcze nie ma, ale mamy mocne przesłanki, by wierzyć, że centrala nowego super banku będzie w stolicy.

To samo przyznają w nieoficjalnych rozmowach pracownicy gdańskiej centrali GE Money Banku.

Utrata firmy to straty dla budżetu miasta. Z każdych 100 złotych podatku dochodowego, które płacą fiskusowi firmy działające na terenie Gdańska, bezpośrednio do kasy miasta trafia 8 zł 11 groszy. Dokładną sumę, którą GE Money Bank wpłaca do budżetu Gdańska, kryje tajemnica skarbowa. Jednak jeśli przyjmiemy, że tylko przez trzy kwartały 2007 r. bank zarobił niemal 400 mln zł, to z tej sumy do kasy miasta trafiło przynajmniej paręset tysięcy złotych.

Sama zmiana siedziby nie spowoduje utraty tych pieniędzy. Podatek dzielony jest bowiem między samorządy, w których znajduje się główna siedziba i te, w których znajdują się oddziały (wpływy dzieli się proporcjonalnie do liczby zatrudnionych pracowników).

A drastycznego spadku pracowników raczej nie będzie: większość z 2 tys. załogi to tzw. pracownicy operacyjni - analitycy, teleoperatorzy i księgowi. Te etaty najprawdopodobniej pozostałaby w Gdańsku. Razem ze zmianą siedziby wyprowadzkę czekałby zarząd i blisko związane z nim departamenty np. marketing.

- Ale jest także inne niebezpieczeństwo dla stanu finansów miasta. Najlepiej zarabiający menedżerowie pracują zwykle tam, gdzie są główne siedziby ich firmy. Tak jest także w przypadku banków. Tracąc ich , tracimy także wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych - mówi zastępca prezydenta Gdańska Marcin Szpak. A to nie małe kwoty: z każdych 100 złotych podatku dochodowego płaconego przez mieszkańca, do budżetu gminy trafia niemal 47 złotych.

- Nie chodzi jednak tylko o pieniądze. Utrata siedziby GE Money Banku byłaby ciosem w prestiż i gospodarkę Gdańska - uważa wiceprezydent Szpak.

Amerykanie na razie uspokajają. - Jeszcze nie zapadły żadne decyzje. Jesteśmy mocno przywiązani do Gdańska - zapewnia Gillanders.

Co ciekawe, w grze o siedzibę nowego super banku liczyć się będzie nie tylko Gdańsk i Warszawa, ale i Kraków. Bo choć centrala mini-BPH mieści się w stolicy, to oficjalna siedziba jest w Krakowie, skąd ten bank się wywodzi.

- Niezależnie od rozwoju sytuacji, będziemy walczyć o to, by jak najwięcej GE Money zostało w Gdańsku - zapowiada Szpak.
Gazeta WyborczaMikołaj Chrzan, Michał Tusk

Opinie (169) ponad 20 zablokowanych

  • Najpierw był bank Solidarność potem Chase Bank

    Potem Solidarność Chase Bank ,potem GE Bank potem GEmoney Bank,potem będzie BPH Money Bank itd.itp.
    Czy jesteście ślepi? To jest typowa zagrywka żydowskich finansistów- właścicieli banku.Od kiedy Edison oszukał na 50 tys.dolarów Teslę trwa szatański wyścig (Edison był założycielem General Electric)nieuczciwości i wyzysku .Nie ma po czym ronić łez.To nie jest nasz interes.Oni działają na naszą zgubę:najpierw dają łatwy kredyt a potem czekają kiedy ktoś nie będzie w stanie spłacić i przejmują za bezcen nieruchomość.To daje najlepszy dochód dla banku.Hosanna! JUŻ ich nie ma- Won!

    • 0 0

  • skoro ten bank..

    jest taki dobry to proponuję aby pracownicy , ci zadowoleni zrzucili się na samolot i moga spokojnie dalej pracować w wawie.

    • 0 0

  • Mam to gdzieś!!!

    Ten banczek wnerwił mnie kiedyś mam go w ......

    • 0 0

  • ge biedronka bank

    Moj brat od kilku lat pracuje w GE i jak to kiedyś powiedzial-GE to biedronka wśród banków.A i jeszcze jedno,ciekawe gdzie oni w tej warszawie znajdą frajerów za 1200 pln. Dowidzewa:)

    • 0 0

  • "...Biznes jest w Warszawie, a nie w Gdańsku."

    te słowa mówią wszystko i dają do myślenia. Tylko czy tym co trzeba...?

    • 0 0

  • Cud cudem pogania

    Kolejny Cud ery Cudów.
    W Gdyni czekają niecierpliwie dokąd wyprowadzi się Nordea i SKOK.

    Witamy w skansenie rolno turystycznym "troymiasto metroPOlitan lech walesa and paweł adamowicz magaloPOlis"

    • 0 0

  • biedaczek

    GM to przekrętaczek 400 ml zarobił w ciągu trzech kwartałów

    • 0 0

  • GE Pracownik

    Pracuje w GE początkowo było ciężko teraz nieźle zarabiam i jestem zadowolona. A jak czytam te opinie jaki to Bank zły to mnie cholera trafia. Jak komuś tak źle to niech poszuka czegoś innego kto mu broni jestem pewna że z pocałowaniem w rękę dadzą mu 10000 na początek, biuro i służbowy telefon za cztery godziny pracy. Sorry ludzie opamiętajcie się. W pracy masz pracować bo za to ci Płacą!!!! I nie nie jestem kierownikiem jestem zwykłym specjalistą który kiedyś szukał innej pracy i ciężko było o lepsze warunki.

    • 0 0

  • śmiechu warte!!!

    Ja tam bym się bardzo cieszyła gdyby faktycznie okazało się,że centrala będzie w Warszawie!Przyjęli by kompetentnych pracowników,bo jeśli chodzi o TCOK to cóż obsługa pozostawia wiele do życzenia!Nic dziwnego,że wypadamy najgorzej w badaniach, jeśli chodzi o poziom obsługi infolini!Przynajmniej przestalibyśmy się wstydzić!

    • 0 0

  • to nie jest ostatni bank w Gdańsku !!!!

    A Meritum Bank !!!!!
    Ma centralę przy Chłopskiej

    no ale tylko chyba 5 oddziałów w całej Polsce

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane