Fakty i opinie

stat

Gdynia: ZDiZ czeka na zgłoszenia o niewłaściwej sygnalizacji

- Zbyt krótkie zielone światło powoduje korki na ul. Warszawskiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Trwa czasem ledwie trzy sekundy - alarmuje nasz czytelnik. Urzędnicy zapewniają, że minimalny czas zielonego to 5 sekund w całej Gdyni, a jednocześnie zachęcają do szybkiego zgłaszania wszelkich nieprawidłowości, co pozwoli na sprawne likwidacje awarii.Nasz czytelnik, pan Jakub, regularnie jeździ ul. Warszawską w Gdyni.

- Kończę pracę o godz. 16, więc trafiam w sam szczyt korków. Ale nawet to nie jest usprawiedliwieniem ogromnych zatorów, które regularnie tworzą się na ul. Warszawskiej. Według mnie winę za to ponosi wadliwie ustawiona sygnalizacja świetlna. Zielone dla aut jadących z Warszawskiej w stronę ul. Morskiej jest tak krótkie, że na jednym cyklu przejeżdżają czasem ledwie trzy samochody - mówi pan Jakub.
Przekazaliśmy tę informację gdyńskim urzędnikom, którzy sprawdzili tę informację. Okazuje się, że długość światła zielonego dla kierowców jadących od strony ul. Warszawskiej zawiera się w przedziale od 5 do 21 sekund, natomiast średni czas trwania wynosi ok. 9 sekund.

Urzędnicy: zielone przez co najmniej pięć sekund- Czas, który jest przeznaczany na obsługę poszczególnych relacji, w tym wyjazdu z ul. Warszawskiej, jest zmienny i zależy od warunków ruchu na skrzyżowaniu m.in. od natężenia ruchu pojazdów na wlocie - informuje Agata Grzegorczyk, rzecznik gdyńskiego magistratu.
Dodaje także, że wszystkie sterowniki sygnalizacji świetlnej na terenie Gdyni, posiadają techniczne zabezpieczenia zapobiegające wyświetlaniu sygnału zielonego dla jakiejkolwiek grupy sygnalizacyjnej przez czas krótszy niż 5 sekund. Wprost wynika to z przepisów, które obowiązują w całej Polsce.

- W przypadku zaobserwowania nieprawidłowości w funkcjonowaniu sygnalizacji świetlnej prosimy o kontakt telefoniczny z naszym Zarządem Dróg i Zieleni, celem wskazania dokładnej lokalizacji i czasu wystąpienia usterki, co umożliwi szybszą weryfikację i likwidację ewentualnego problemu - zachęca Agata Grzegorczyk.