Fakty i opinie

stat

Gdynia: Zmiany na Kartuskiej. Na lepsze?

Nowe oznakowanie na ul. Kartuskiej pojawiło się kilka tygodni temu.
Nowe oznakowanie na ul. Kartuskiej pojawiło się kilka tygodni temu. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Po zakończonej w ostatnich tygodniach przebudowie ul. Kartuskiej w Gdyni zmieniono organizację ruchu na skrzyżowaniu z ul. Morską zobacz na mapie Gdyni, ograniczając przejazd na wprost. Zdaniem kierowców zwiększyło to korki, ale urzędnicy podkreślają, że poprawiło się bezpieczeństwo.Czy często widzisz kierowców omijających korki poprzez wjeżdżanie na inny pas na ciągłej linii?

nie, coraz więcej osób jeździ spokojniej, zachowując kulturę 12%
to zależy w jakim miejscu, takie sytuacje są obecne w miejscach, gdzie nie ma zwykle korków 17%
tak, w związku z tym, że nasze drogi są coraz bardziej zakorkowane, coraz więcej jest takich, którzy "kombinują" 71%
zakończona Łącznie głosów: 398
Przypomnijmy, że kosztujące 4 mln zł prace na ul. Kartuskiej zobacz na mapie Gdyni rozpoczęły się latem. Dotyczyły odcinka od ul. Morskiej do Jaskółczej zobacz na mapie Gdyni, gdzie powstała m.in. nowa - wydzielona z chodnika - droga rowerowa.

W zakres inwestycji weszła m.in. budowa jednokierunkowej trasy rowerowej o szerokości 1,5 metra i dwukierunkowej o szerokości 2 metrów, korekta skrzyżowania Kartuska-Chełmińska-Raduńska zobacz na mapie Gdyni, gdzie zamontowano sygnalizację świetlną. Pojawiły się nowe miejsca postojowe dla rowerów, przebudowane i wyremontowane zostały też chodniki.

Przy okazji skorygowano również organizację ruchu na skrzyżowaniu z ul. Morską. Najistotniejszą z nich jest zmiana kierunków ruchu na Kartuskiej dla kierowców jadących od strony dworca w Chyloni zobacz na mapie Gdyni. Do czasu remontu na wprost można było jechać dwoma pasami. Obecnie tylko jednym, co - zdaniem części kierowców - spowodowało spore komplikacje w tym miejscu.

- Nie wiem, kto wymyślił jeden pas tylko do prawoskrętu w ul. Morską. Kierowcy jadący pasem lewym na wprost i skręcający w lewo do centrum powodują przez to zator, bo jest ich dużo więcej niż skręcających w kierunku obwodnicy. Poza tym jadący tam mają zieloną strzałkę, co rozładowuje skutecznie ruch - twierdzi pan Krzysztof, jeden z naszych czytelników.
Obecnie jechać na wprost można tylko z jednego pasa. Urzędnicy twierdzą, że dla bezpieczeństwa, a kierowcy narzekają na korki.
Obecnie jechać na wprost można tylko z jednego pasa. Urzędnicy twierdzą, że dla bezpieczeństwa, a kierowcy narzekają na korki. graf. Trojmiasto.pl
Inni zwracają uwagę, że po zmianach organizacji ruchu kierowcy jeżdżą w tym miejscu "na pamięć" lub po prostu chcą zaoszczędzić na czasie kosztem innych.

- Stojąc na skrzyżowaniu tylko jedną zmianę świateł, byłem świadkiem jak 3-4 kierowców wymusiło pierwszeństwo na pojazdach, jadąc prosto z prawego pasa. Nie wiem, czy zmiany zastosowane w tym miejscu są w związku z tym dobre, bo powodują spore niebezpieczeństwo - relacjonuje inny kierowca.
Urzędnicy z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni podkreślają, że to właśnie dla poprawy bezpieczeństwa zostały wprowadzone korekty. Jazda z dwóch pasów na wprost ul. Kartuską przez ul. Morską w kierunku Pustek Cisowskich kończyła się bowiem zwężeniem za skrzyżowaniem zobacz na mapie Gdyni.

Nie wszyscy je jednak respektują, co powoduje niebezpieczne sytuacje na skrzyżowaniu w godzinach szczytu co kilkanaście minut.
Nie wszyscy je jednak respektują, co powoduje niebezpieczne sytuacje na skrzyżowaniu w godzinach szczytu co kilkanaście minut. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
- Projektant w ten sposób określił zasady ruchu w tym miejscu. Dwa samochody nie wjeżdżają obecnie obok siebie za skrzyżowaniem. Tam nadal jest zwężenie do jednego pasa, a więc dzięki zmianom nie powinno dochodzić do kolizji. Będziemy jednak na pewno obserwować na bieżąco sytuację - wyjaśnia Tomasz Krzak z ZDiZ w Gdyni.
Czytaj też: Rusza remont ul. Jaskółczej

1,5 roku temu podczas remontu ul. Morskiej, niektórzy kierowcy omijali korek chodnikiem.

Opinie (115) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.