Fakty i opinie

stat

Gdynia: bilety ZKM w SKM tylko w wyjątkowych sytuacjach

Przez korek na ul. Morskiej przebije się tylko rowerzysta, ale na pewno nie stoi w nim pociąg SKM.


Remont al. Zwycięstwa trwa od miesiąca, na ul. Morskiej robotnicy pojawili się w poniedziałek. Efekt? Ogromne korki praktycznie w całej Gdyni i decyzja, by tego dnia po południu honorować bilety ZKM w SKM. Pasażerowie chcą mieć taką możliwość przez cały czas trwania prac, ale na to się nie zanosi.Przesiadasz się do innego środka transportu, gdy wiesz o poważnych utrudnieniach?

tak, i nie oczekuję, że będę mógł jechać za darmo 46%
tak, ale tylko, gdy jest bezpłatny przejazd 18%
nie, nadal korzystam z pojazdu, którym przeważnie jeżdżę 36%
zakończona Łącznie głosów: 376
Najbliższych tygodni kierowcy jeżdżący po Gdyni z pewnością nie będą wspominali najlepiej. W Orłowie - o ile nie będzie opóźnień - do końca czerwca poruszający się al. Zwycięstwa będą tracili w szczycie komunikacyjnym godzinę, by przejechać koło prac drogowych w rejonie ul. Nawigatorów zobacz na mapie Gdyni. Są one związane z przebudową jezdni z krawężnikami, nawierzchnią chodników i przedłużeniem drogi rowerowej prowadzoną przez firmę Eurovia.

Z kolei w poniedziałek na ul. Morskiej pojawili się robotnicy z firmy MTM. W ramach remontu wykonywana jest tam nakładka bitumiczna nawierzchni jezdni i zatoki autobusowej wraz z wymianą krawężników.

Przy okazji wymieniona zostanie nawierzchnia chodnika i peronu przystankowego. Część prac prowadzona będzie w nocy, ale nie zmienia to faktu, że do soboty 24 czerwca będzie przejezdny tylko jeden pas.

Gdy w poniedziałek robotnicy pracowali na obydwu odcinkach, kierowcy stali w zatorach praktycznie w całym mieście. Co prawda, przyczyniły się do nich również inne zdarzenia, ale powtórka w najbliższych dniach i tak wydaje się nieunikniona. Utrudnienia dotyczą również pasażerów komunikacji miejskiej, którzy o punktualności mogą na razie zapomnieć.

Prace remontowe na al. Zwycięstwa w maju


W poniedziałek zdecydowano, że bilety ZKM będą honorowane w SKM na trasie Sopot - Gdynia Cisowa. Sęk w tym, że była to decyzja nagła, więc mało kto o niej wiedział.

Pasażerowie przekonują, że o bezpłatny przejazd kolejkami wnioskowali zaraz po tym, gdy w maju zaczęły się prace.

- Już kilka dni po rozpoczęciu prac na al. Zwycięstwa pytałem o taką możliwość, bo autobusy - jak jadąca z Sopotu "S" - notowały gigantyczne spóźnienia. Wtedy odesłano mnie z kwitkiem, twierdząc, że jeździ tamtędy zbyt mało linii - twierdzi pan Mikołaj.
Jak się okazuje, nie był to jedyny powód. Przedstawiciele ZKM Gdynia tłumaczą, że stosowna umowa pomiędzy Zarządem Komunikacji Miejskiej a Szybką Koleją Miejską jest co prawda podpisana, ale dotyczy incydentalnych przypadków. Dzięki niej decyzje są podejmowane na poziomie dyspozytorów, więc na stałe, choćby kilkudniowe zmiany, nie ma co liczyć.

Korek w Orłowie z lotu ptaka


- Obydwa podmioty nie ponoszą z tytułu honorowania biletów dużych kosztów, bo zawarte w niej zapisy mówią co do zasady o sytuacjach wyjątkowych. Gdyby dotyczyły planowanych sytuacji, jej konstrukcja byłaby inna, ale też wzajemne rozliczenia musiałyby wyglądać inaczej. Kolej ma np. zniżki ustawowe, których my nie posiadamy - odpowiada Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.
O tym, że przewoźnicy nie chcą sobie robić krzywdy, ale usprawnić ruch, przekonuje Marcin Głuszek, dyrektor ds. umów i marketingu, dodając że podobne porozumienie podpisane jest z organizatorem przewozów w Gdańsku.

- Wartość umowy jest objęta tajemnicą, ale nie są to duże stawki. Decyzja o tym, kiedy i na ile czasu konieczne jest zapotrzebowanie na przejazdy oraz poinformowanie o możliwości korzystania przez pasażerów leży po stronie zamawiającego. My staramy się oprócz tego informować o tym np. poprzez aplikację - wyjaśnia.

Korek w pierwszym dniu remontu na Morskiej

Opinie (112) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.