Fakty i opinie

stat

Gdynia kupiła zasilane solarnie wiaty przystankowe

Najnowszy artukuł na ten temat

34 nowe wiaty przystankowe w Gdańsku

Cztery jedyne w Polsce wiaty przystankowe zasilane przez znajdujące się na dachu panele fotowoltaiczne stanęły w Gdyni. Pasażerowie mogą w nich naładować telefon, sprawdzić rozkład na e-papierowym ekranie, a światło zapala się, gdy ktoś podchodzi do wiaty. Kosztowały 345 tys. zł.Czy czekając na autobus korzystasz z wiat przystankowych?

tak, często 60%
owszem, ale tylko w trakcie deszczu 31%
nie, nie zdarza mi się 9%
zakończona Łącznie głosów: 1388
Wiaty znajdują się na czterech przystankach:W przetargu na wiaty pojawiły się dwie oferty: jedna na kwotę nieco ponad 345 tys. zł od firmy SEEDiA z Krakowa, a druga na kwotę 526,440 tys. zł od firmy EL-PRZEM z Nowego Sącza.

Cena zbliżona do oczekiwań miastaZamawiający w imieniu miasta ZKM Gdynia chciał przeznaczyć na cztery wiaty nieco ponad 350 tys. zł, więc - po analizie - zdecydowano się przyjąć pierwszą ofertę - nieco niższą od zakładanych przez urzędników kosztów.

Wiaty korzystają z paneli fotowoltaicznych. Energia solarna jest magazynowana, przez co wiata jest samowystarczalna. Pasażerowie mogą skorzystać z ładowarki indukcyjnej i z klasycznym wejściem USB do telefonu, ekranów e-papierowych z aktualizowanym rozkładem jazdy, zawierającym informacje o zmianach i utrudnieniach.

Jest także adaptacyjne oświetlenie uruchamiające się po wykryciu pasażera. Poziom natężenia światła w wiacie dopasowuje się do pogody i pory dnia.

Wiaty mają być także - dzięki hartowanemu szkłu - odporne na działanie wandali.

Skąd pomysł na montaż takich urządzeń dla pasażerów?

Wiceprezydent Gdyni: promujemy ideę smart cityWładze miasta przekonują, że to część większej strategii.

- Dziś komunikacja miejska to już nie tylko podróż z punktu A do punktu B. Pasażerowie cenią sobie komfort. Podróż zaczynamy już na przystanku, gdzie teraz dajemy możliwość naładowania telefonu przez indukcyjną ławkę oraz pełną, dynamiczną informację pasażerską - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, nadzorująca Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni.
W ciągu dwóch miesięcy dziewięć kolejnych - już tradycyjnych - wiat zostanie zamontowanych na innych przystankach. Na czterech zastąpią stare konstrukcje (Filipkowskiego 01 i Filipkowskiego 02, Oksywie Dickmana 01, Zwycięstwa - Wielkopolska 04), a na pięciu będą nowością (Akademia Marynarki Wojennej 02, Górnicza - Damroki 02, Skarbka I 01, Spokojna - Cmentarz 01, Szczeblewskiego 02).