Fakty i opinie

Gdynia: piesi chcą bezpiecznych przejść

Najnowszy artukuł na ten temat

Cisowa: "inteligentne" przejście, które nie blokuje ruchu

Mieszkańcy uważają, że na przejściu dla pieszych w Cisowej jest niebezpiecznie. Urzędnicy przed podjęciem decyzji chcą jednak poznać wyniki analiz i statystyki policji.
Mieszkańcy uważają, że na przejściu dla pieszych w Cisowej jest niebezpiecznie. Urzędnicy przed podjęciem decyzji chcą jednak poznać wyniki analiz i statystyki policji. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

O poprawę bezpieczeństwa apelują do władz Gdyni piesi ze Śródmieścia i Cisowej. Postulują stworzenie dodatkowego przejścia przez ul. 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni oraz montaż sygnalizacji na ul. Morskiej tuż przy granicy z Rumią zobacz na mapie Gdyni.Czy w centrum Gdyni powinno być więcej przejść dla pieszych?

nie, jadąc samochodem i tak co chwilę trzeba się zatrzymywać 44%
tak, ale tylko w nielicznych miejscach 25%
tak, może wręcz wszędzie zrobić strefy piesze, gdzie ludzie mieliby pierwszeństwo przed samochodami na całych ulicach 31%
zakończona Łącznie głosów: 505
Dodatkowe przejście dla pieszych przez ul. 10 Lutego miałoby powstać na wysokości ul. Abrahama zobacz na mapie Gdyni. Nie będzie to nowość, bo kiedyś dokładnie w tym miejscu już istniało, ale kilkanaście lat temu zostało zlikwidowane, gdy dla planistów najważniejsze w centrum miasta były samochody i niczym niezakłócona przepustowość ulic. Sęk w tym, że piesi i tak przebiegają tam przez jezdnię, więc wymalowanie pasów poprawiłoby bezpieczeństwo i ułatwiłoby poruszanie się po centrum miasta.

- Nie ma przeszkód, by to przejście ponownie się tam pojawiło. Musimy jednak sprawdzić, czy pozwolą na to obecnie obowiązujące przepisy, związane choćby z odległościami pomiędzy poszczególnymi przejściami dla pieszych - mówi Andrzej Bień, radny Gdyni i pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. bezpieczeństwa.
Na Cisowej chcą sygnalizacji

Nie tylko w śródmieściu trwają dyskusje o tym, jak zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. W ostatnim czasie mieszkańcy Cisowej wskazują, że warto byłoby się zastanowić nad zmianami na ul. Morskiej, gdzie corocznie dochodzi do kilkunastu zdarzeń z udziałem pieszych.

Zobacz więcej: Wypadek na ul. Morskiej w Gdyni

Tym razem chodzi o przejście przed granicą z Rumią, nieopodal jednego z hoteli. Obecnie są tam oznaczenia poziome i pionowe, jednak brakuje sygnalizacji świetlnej. Ta - zdaniem mieszkańców - staje się powoli koniecznością.

- Samochodów na tym odcinku jeździ dużo, często przekraczają prędkość, a pieszym pozostaje czekanie nawet kilku minut zanim będą mogli przejść na drugą stronę jezdni. Chodzi przede wszystkim o godziny szczytu. Sygnalizacja obsługiwana "na żądanie", która nie tamowałaby niepotrzebnie ruchu, gdy nie jest to niepotrzebne, pomogłaby poprawić bezpieczeństwo - przekonują mieszkańcy, którzy sprawą - poprzez radnych - zainteresowali już urzędników.
Miasto odpowiada, że przejście jest już dwuetapowe. Jego etapy są "przesunięte" i oddzielone barierami, by jednokierunkowe jezdnie ulicy Morskiej były przekraczane w widocznych miejscach. O montażu sygnalizacji urzędnicy opowiadają jako o ostateczności, ale pogląd mogą zmienić badania przeprowadzone w najbliższym czasie.

- Zostanie przeprowadzona analiza konieczności zastosowania sygnalizacji w tym miejscu. Ocena będzie poprzedzona badaniem ruchu pojazdów i pieszych oraz uwzględni udostępnione przez policję statystyki zdarzeń drogowych z pieszymi w rejonie przejścia - tłumaczy Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Kierowcy nie mają problemów z wyprzedzaniem na przejściu dla pieszych w Cisowej.

Opinie (145)

 • 10 lutego to cała nadaje się do remontu, wygląda jak ulica w Bangladeszu a to niby reprezentacyjna ulica miasta.

  Piesi mogą się domagać, u naszego Szczurka którego popierają wszyscy, nic się nie da i na nic nie ma pieniędzy.

  • 95 25

 • Przyczyną takiego stanu rzeczy na 10 lutego jest bruk, który jest pod konserwatorską ochroną :)

  • 28 26

 • Tunele zamiast przejść bo inaczej do końca urzędnicy sparaliżują miasto. Przecież i tak juz jest przejście na przejściu. Co kilkadziesiąt metrów. To jakiś absurd.

  • 82 72

 • Przejścia na 10 lutego i Władysława IV

  są bardzo niebezpieczne.
  Na zielonym dla pieszych samochody codziennie wjeżdżają...

  • 47 15

 • Najlepiej zainstalowac stalowe zapory chowane w jezdni a wysuwane ! powaznie

  Na nasz narod nie dzialaja zadne swiatla, przepisy . O problemach sie mowi od lat , wszyscy przytakuja a jak byli tepi tak sa nadal . Nadal Pamelcia jedzie i gada przez smartfona w czasie jazdy. Nadal Kewinki bezmozgie grzeja i muza im wali umta umta . Nadal kazdy mowi ze wie wszystko ale to na forach tylko na pokaz bo w zyciu wiekszposc jest tepa i pusta a wypadkow coraz wiecej. Wiec nalezy wyciagac wnioski .skoro lud jest nadal tepy to nalezy stawiac stalowe zapory i jak taki pustak walnie w zapore to przynajmniej jemu w aucie sie w pustym lbie cos zaklekocze a pieszy przejdzie bezpiecznie. Tepakom wielu nalezy odbierac samochody gdyz sa zagrozeniem dla innych bo tu bredza ze jezdza 50 km/h a kazdy gna ponad 110 km/h przez miasto . Stawiac stalowe zapory i niech kazdy ktoremu mozgu brak , niech walnie w stalowe zapory to moze cos pojmie.

  • 63 16

 • da bum

  tsss

  • 1 5

 • absurd to tunele dla pieszych

  • 44 12

 • betonowy slupek/grzybek zalatwi sprawe

  • 13 7

 • Cwaniak przez miasto tylko tranzytem sie porusza

  To mu bedzie wygodnie. Miejscowi niech sie mecza. Co go to obchodzi

  • 36 4

 • placi podatek drogowy to wymaga :D

  to ze z tego podatku nawet przysłowiowych wacików nie kupisz to już inna sprawa.

  • 5 23

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.