• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie są miliardy z Krajowego Planu Odbudowy?

Ewelina Oleksy
18 sierpnia 2022, godz. 15:00 
Samorządowcy z Trójmiasta i Pomorza pytają, co dalej z pieniędzmi z KPO. Samorządowcy z Trójmiasta i Pomorza pytają, co dalej z pieniędzmi z KPO.

Gdzie są te miliardy złotych? - pytali na czwartkowej konferencji prasowej samorządowcy z Trójmiasta i Pomorza, upominając się o środki z Krajowego Planu Odbudowy. Pieniędzy unijnych w jego ramach jak nie było, tak nie ma i nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Już w ubiegłym roku były za to rządowe obietnice i dzielenie - póki co - ciągle wirtualnych funduszy.Wierzysz, że pieniądze z KPO jeszcze trafią do Polski?

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to rządowy program, który powstał, by rozdysponować rekordowo duże pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy, uruchomionego, by wzmocnić budżety krajów i pomóc odbudować gospodarki osłabione skutkami pandemii.

W przypadku Polski mowa była o 770 mld zł do wydania w latach 2021-2027.

Jeszcze w kwietniu ubiegłego roku rząd promował KPO, a politycy PiS organizowali w całej Polsce konferencje prasowe, na których już dzielili pieniądze.

Taka konferencja prasowa - wojewody pomorskiego i radnych PiS - odbyła się też w Gdańsku.

Ile dostanie Trójmiasto z Krajowego Planu Odbudowy Ile dostanie Trójmiasto z Krajowego Planu Odbudowy

- Te 770 mld zł, które mogą trafić do ojczyzny, jest po to, żebyśmy mogli rozwijać się w tempie jak przed pandemią, a nawet szybszym. Dlatego chcemy, żeby z Pomorza wybrzmiał głos, jakie ważne to ma znaczenie dla naszego regionu. Głos mówiący o tym, że to dla nas wielka szansa rozwojowa. Dzięki pozyskaniu tych pieniędzy z UE mamy gwarancję, że najbliższe lata będą latami dobrobytu i rozwoju - mówił wtedy Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.
Na konferencji poinformowano, że na Pomorze z KPO trafić ma 47 mld zł. W tym 9,5 mld zł dla Gdańska, a blisko 5 mld zł dla Gdyni.

  • 18 sierpnia marszałek województwa i prezydenci m.in. Gdańska i Sopotu upominali się o obiecane pieniądze z KPO na tle plakatu z hasłem "gdzie są te miliardy złotych dla Polski?".
  • W kwietniu ubiegłego roku wojewoda pomorski i politycy PiS wyliczali korzyści z KPO dla regionu na tle podobnego plakatu.

Pieniędzy z KPO nadal nie ma. Marszałek: "Gdzie są te miliardy?"W czwartek, 18 sierpnia, marszałek województwa Mieczysław Struk, wraz z m.in. prezydentami Gdańska i Sopotu, zorganizował konferencję prasową, na której pytał: "gdzie są te obiecane miliardy złotych z KPO".

- Jeszcze nie tak dawno byliśmy zasypywani wartą 10 mln zł kampanią propagandową rządu o napływających do Polski pieniądzach z UE. Tymczasem w ostatnich dniach docierają do nas coraz liczniejsze i bardzo niepokojące wypowiedzi polityków partii rządzącej, w których formułowany jest przekaz sugerujący, że powinniśmy się pogodzić z utratą tych pieniędzy - mówił marszałek Struk. - Co dalej? Czy dalszym krokiem ma być polexit? W interesie mieszkańców pytamy premiera i rząd, gdzie są te miliardy złotych z KPO i czy prawdą jest, że rząd już podjął decyzję o rezygnacji z naszego udziału w środkach z KPO.
By otrzymać pieniądze z KPO, władze Polski zostały zobowiązanie do wprowadzenia zmian w wymiarze sprawiedliwości. Chodzi głównie o reformę sądownictwa, która - jak stwierdziły instytucje unijne - narusza zasady praworządności, trójpodziału władzy i niezależności sędziów.

Pieniądze m.in. na wymianę ogrzewania, szpitale, nowe autobusy i tramwajeW tej sprawie ciągle trwają polityczne przepychanki między przedstawicielami rządu i UE.

- Dziś, gdy wszyscy mierzymy się z rosnącymi cenami energii, warto wspomnieć, że ponad 1/3 środków w KPO to środki właśnie na transformację energetyczną. Dla Polski to ponad 14 mld zł przewidzianych na wymianę źródeł ogrzewania. Co to oznacza dla Gdańska? Że 16 szkół podstawowych w mieście mogłoby być ogrzewanych i ocieplanych z energooszczędnych źródeł. To konkretna strata dla uczniów i mieszkańców - wskazywała podczas konferencji prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - W KPO wielu z nas uczestniczyło w wielomiesięcznych negocjacjach. Dziś pod znakiem zapytania stoją wszystkie inwestycje i zakupy zaplanowane w ramach tego funduszu.

Można już składać wnioski o dodatek węglowyJak podkreślał prezydent Sopotu, pieniądze z KPO dla Polski zostały stracone przez "kłótnie i niefrasobliwość rządu".

- Kiedy pojawiło się światełko w tunelu, że spłyną środki unijne, to szybko okazało się, że rząd nie tylko gasi to światło, ale i rozbiera tory. Zderzamy się ze ścianą. Dla głupawej ideologii Polacy mają zrezygnować z KPO? To okradanie Polek i Polaków. Samorządy innych krajów już te środki mają, dlatego apelujemy - bo to ostatnia szansa - żeby rząd się opamiętał - mówił prezydent Jacek Karnowski.
Samorządowcy z Trójmiasta i Pomorza pytają, co dalej z pieniędzmi z KPO. Samorządowcy z Trójmiasta i Pomorza pytają, co dalej z pieniędzmi z KPO.
Samorządowcy wyliczali, że pieniądze z KPO mogłyby zostać wydane m.in. na szpitale, rozbudowę sieci kanalizacyjnych, zakup nowych autobusów, tramwajów i taboru kolejowego czy modernizacje infrastruktury drogowej.

Które miasta najwięcej stracą na Polskim Ładzie?Konferencja odbyła się na tle billboardu, bliźniaczo podobnego do tych, którymi rząd reklamował w ubiegłym roku KPO.

Jak poinformował rzecznik marszałka, billboard został zakupiony jednorazowo, na potrzeby konferencji, i nie będzie "jeździł po Polsce". Urząd Marszałkowski ma podać do wiadomości publicznej koszt tego zakupu.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (724)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane